| AvramescuMarius1994 a întrebat:

Salut tuturor... nu stiu cum sa va pun aceasta intrebare dar voi mai credeti in Dumnezeu? Eu sincer cand vad in ce hal a ajuns aceasta societate bazata pe consumerism, si faptul ca lucrurile precum homosexualitatea sunt acceptate, incep sa ma indoiesc din ce in ce mai mult de existenta lui. Vreau sa spun ca in Biblie se precizeaza faptul ca a fi homosexual este anormal si un pacat, dar cum se face ca oamenii de stiinta au descoperit ca orientarea sexuala este innascuta? Ce sa mai cred? De ce Dumnezeu ar spune ca homosexualitatea este un pacat daca insusi el ne creeaza asa? Daca insusi stiinta, fiind modul prin care el ne da voie sa cunoastem tot ce exista, contrazice multe dintre cele scrise in Biblie? Chiar nu stiu ce sa mai fac! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| traiescdeciexist a răspuns:

Si eu am trecut prin acelasi lucru. Asa cum mi-au spus si mie ceilalti asa iti spun si eu tie. Nu te lasa influentat! alege singur daca vrei sa te opresti si sa cercetezi sau sa continui sa mergi crezand orbeste. Am sa-ti spun ce am facut eu si ce cred ca ar trebui sa faci si tu. Presupun ca sti deja tot legat de crestinism dar consulta-te si in legatura cu stiinta. Cum s-a creat universul si tot ce contine el apoi ia o decizie intreaba-te: '' ce ar fi mai bine pentru mine?'' care din cele doua ateismul sau crestinismul? care e cea mai plauzibila? Nu lasa pe absolut nimeni sa-ti influenteze decizia!

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, Dumnezeul biblic e iubitor, dar homofob. Primitivii, care au compus biblia, mai mult nu au putut.

http://youtu.be/ZEGQ42RFfhg :))

NOname
| NOname a răspuns:

Adevărul e că nu vom putea şti totul niciodată.

NOname
| NOname a răspuns:

Posibilitatea existenţei unui ceva nevăzut, unei forţe superioare...nu se rezumă la creştinism, să fim serioşi.

Religiile sunt doar nişte jucării umane. Dar dacă ele sunt praf şi în mare parte se contrazic singure, asta nu înseamnă că acel ceva este imposibil să existe (improbabil da, imposibil nu).

| casablanca40 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Acelasi lucru as putea spune si despre tine. Nu crede tot ce vezi pe yutub.

| Liviu a răspuns:

Ce pot sa zic,mult timp am fost un crestin,am crezut in el,ma rugam zilnic,bla bla bla.
Ei bine,de la un timp,mi sau pus in miscare ' rotitele' adica, tocmai asta m-a facut pe mine sa fiu ateu,daca exista o finta supranaturala,o entitate,ori muream toti ne duceam de rapa,ori facea oameni din noi.
Se spune ca ne folosim din creier numai o mica parte,probabil in viitorul apropiat cand ne vom putea folosi crierul la adevarata lui capacitate,vom observa mult mai multe lucruri,vom putea zbura,sa ne teleportam, de ce nu sa ne intoarce in trecut si altele.
Eu cred cu tarie ca in o buna zi ni se va deschide mintea, ne vom putea folosi creierul la capacitate maxima.
Acum are sa vina vreun inteligent sa ma intrebe ceva gen " Cum poti crede asta daca esti ateu? "
Iar eu am sa raspund ceva genul
" Cred in stinta, nu cred in entitati magice, astept ziua cand toate vor fi posibile". Asta e parerea mea.

| Lizzu a răspuns:

Inca nu m-am hotarat si nu cred ca ma voi hotara vreodata la un raspuns final pentru mine insumi.
Ramane mister.

| Lizzu a răspuns:

Da...
Si e frustrant. Macar daca esti de-o parte anume, crezi in ceva si gata, dar asa...ramai cu indoieli. Dar cred ca toti au indoieli, si ateii si credinciosii. Fiecare cu ale lui.

happy

| Lizzu a răspuns:

Tu l-ai gasit?

| Lizzu a răspuns:

Tu ce esti?

happy Ca sa stiu cum sa iti vorbesc tongue
Sunt o gramada de intrebari fara raspuns, imi circula prin minte ca furnicile pe musuroi laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred!

| BlackSulphur a răspuns:

Una din dovezile ca dumneu este imaginar este aceea ca el se conformeaza problemelor celor care l-au inchipuit. Mai exact, lui nu ii plac homosexualii pentru ca cei care l-au inventat in trecut aveau probleme cu homosexualii! Easy as ABC.

| ada92 a răspuns:

Toţi oamenii au o tendinţă înnăscută de a ceda unui mod de gândire şi unor înclinaţii imorale datorita imperfectiunii. Dar nu Dumnezeu ne-a creat cu o astfel de tendinta. Este adevărat, unele persoane pot fi înclinate spre homosexualitate, exact aşa cum unele persoane sunt, potrivit Bibliei, ‘înclinate spre mânie’. Însă Biblia condamnă manifestările de mânie nejustificată. În mod asemănător, un creştin nu poate scuza comportamentul imoral spunând că ‘aşa s-a născut’. Cei care le fac avansuri sexuale copiilor invocă aceeaşi scuză jalnică atunci când spun că dorinţa lor lacomă după copii este „înnăscută".
Biblia arată clar că Dumnezeu a prevăzut ca relaţiile sexuale să aibă loc doar între o femeie şi un bărbat, ea descrie actele homosexuale ca fiind contrare naturii şi obscene.

| AvramescuMarius1994 explică (pentru ada92):

Tocmai asta e chestia, Biblia si stiinta se contrazic, din fericire pentru homosexuali comportamentul lor nu afecteaza restul comunitatii, in schimb un pedofil poate schimba radical viata unui copil, aici homosexualitatea castiga mult teren, faptul ca ei nu te deranjeaza cu nimic, dar tu te opui lor, deci esti oarecum fanatic/ignorant/religios cum sunt etichetati de obicei oponentii.Problema este... care greseste, stiinta sau religia? daca stiinta greseste, nu este nici o problema, se poate corecta, dar daca invataturile crestine se dovedesc a fi neadevarate, practic se intampla ca intr-un joc de Domino (nu stiu exact cum se scrie), daca o invatatura este gresita, atunci si restul sunt intrucat se presupune ca ele au fost dictate de un Creator, dar acest Creator,, nu greseste niciodata". Nu ma intelege gresit, eu SUNT crestin, cred intr-un creator, nici eu nu agreez homosexualitatea, mi se face greata numai daca ma gandesc la o astfel de imagine cu doi homosexuali, dar nu pot sprijini orbeste tot ce scrie in Biblie daca aceste invataturi nu au o baza solida, si cum pot eu convinge un homosexual sa renunte la practicile lui daca nu apelez la religie?

| ada92 a răspuns (pentru AvramescuMarius1994):

Intreaga biblie este inspirata de Dumnezeu si de folos 2 Tim. 3:16-17 invataturile bibliei sunt intotdeauna spre folosul nostru, fiind imperfecti nu putem gandi intotdeauna corect insa Dumnezeu, fiind creatorul nostru stie ce e cel mai bine pentru noi. oamenii de stiinta tot imperfecti sunt, printre ei multi sustin ca nu exista Dumnezeu. In loc sa ne incredem in oameni care au dovedit de nenumarate ori ca nu pot da o indrumare corecta, mai bine sa ne incredem in Dumnezeu care ne vrea doar binele si a carui sfaturi sunt doar spre folosul nostru. Eu nu port ura fata de homosexuali doar nu mi se pare normal comportamentul lor. Am citit ca ei sunt ameninţaţi de contractarea unor boli cu transmitere sexuala mult mai mult decât oricine altcineva, tocmai pentru ca este contrar naturii. Multi nu stiu ca Dumnezeu dezaproba astfel de practici, insa sunt multi pe care nu-i intereseaza. Deci nu prea poti sa convingi pe nimeni sa renunte la un astfel de mod de viata daca nu este interesat de ce crede Dumnezeu despre el- 1Cor 6:9-10; Rom1:18-27

| AndraDea a răspuns:

Si eu la un moment dat am crezut la fel. Insa de ce Dumnezeu sa ne ajute daca noi, oamenii, mai ales credinciosii nu-i respectam cuvantul? Despre homosexualitate...nu stiu ce a spun, normal asta nu-i in regula. Acum dupa parerea mea, Dumnezeu e Atotputernicul, nu-i asa? Atunci de ce nu ne poate indrepta? Dumnezeu e considerat TATAL NOSTRU. Ei bine daca noi am fi copii si am facut ceva rau tatal nostru(sau parintii) ar trebui sa ne indrepte pentru a avea un viitor mai bun. Cam asa ar trebui sa fie cu lumea si Cu Dumnezeu!

| samy81 a răspuns:

Dumnezeu ne da suficiente dovezi sa ne incredem in EL; si ni se descopera prin natura,prin biblie si prin ISUS HRISTOS,; stiinta pe nedrept numita stiinta descopera ceea ce in biblie era scris cu mult timp inainte; oamenii de stiinta ar trebui,,sa-si puna mana la gura si sa ingenuncheze inaintea Creatorului,,in ce priveste homosexualii,este o uraciune inaintea lui Dumnezeu si avem ca ex. Sodoma si Gomora existau asemenea practici,iar Dumnezeu a intervenit nimicindu-i; se spune:ca D umnezeu ar trebui sa-si ceara scuze de la SODOMA si GOMORA fiindca acum nelegiuirea este mai mare,si noi sa cautam sa intelegem explicatiile stiintei?; considerand ca totul e o normalitate,nici prin gand! D umnezeu i-a facut lui Adam o femeie. Dumnezeu a,, inventat,, familia prima institutie de la creatiune; Increditi-va in Cuvantul lui Dumnezeu, in biblie, luati-va timp pentru a o studia si rugati-va, ca sa intelegeti marile adevaruri; DOMNUL SA VA AJUTE