| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor!

Vreau sa stiu daca exista un termen pentru persoanele care nu sunt nici ateiste nici teise.(Nici crestin nici ateu)

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Agnostici?

| danay72 a răspuns:

Esti neutru dar din punct de vedere biblic nu e cale de mijloc

| mODIN a răspuns:

Agnostic

| RAY a răspuns:

Termenul ateu nici macar nu exista in realitate,ateu lipit de credinta,deci poti fi lipsit de credinta si atat de ce trebuie sa te numesti cumva nu inteleg,esti cea ce crezi tu sau nu crezi, nu trebuie sa te etichetezi intr-un mod ateu, teist, deist etc astea is definiti atata tot, zi-mi crezi ca exista zeii da sau nu?

| SantaClausMX a răspuns (pentru RAY):

Dupa cum spuneam nici nu ma intereseaza daca exista sau nu.Imi traiesc viata nu ma preocup de toate lucrurile din aceast univers.Iar cand voi ajunge intr-o stare mai grava sa imi para rau ca am crezut sau nu am crezut in El.

| Radu284 a răspuns:

Nici crestin nici ateu poate fi: "agnostic, teist, deist".
Nici ateist nici teist poate fi: "agnostic, deist".

| AlexanderAdrian a răspuns:

De unde stii tu cine a inventat cuvantul? unde spune ca l-au inventat teistii? cel mai probabil nici cuvantul crestini n-a fost inventat de crestini, ai fost tu acolo sa stii? Da-mi un citat de undeva sa vad si eu ca teistii au inventat cuvantul ateu. Da cuvantul teist l-au inventat tot ei nu? Ai dracu teisti cum inventeaza si stiu ei tot.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu mi-ai dat nici o informatie, ai spus ceva ne-argumentat. Asa pot si eu sa pretind ca grecii au fost cei care au inventat nu stiu ce cuvant. Daca nu-ti dau dovezi, ce-am zis eu e vax albina. Asa si ce-ai spus tu.

Nu eu sunt cel care spune aiureli cu titlu de "informatie" Informatia trebuie probata. Ce ai spus tu e cel mult o afirmatie, fara argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 - "teist" NU inseamna "doar crestin". Invata diferenta.

2 - Hotaraste-te, vrei "nici ateu nici crestin" sau vrei "nici ateu nici teist"? Sunt chestii diferite.

3 - animist, deist, polideist, panteist, pandeist, agnostic, hindus, musulman, buddhist, etc. Sunt mult prea multe ca sa le bag pe toate.

| SantaClausMX a răspuns (pentru anonim_4396):

Islam? hai sa fim seriosi

| SantaClausMX a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea exista prea multe religii si aici se incadreaza si ateismul si teismul toata lumea cauda dovezi daca exista sau nu un Dumnezeu.Da ce nu puteti traii daca nu aflati? Traiti aceasta viata, momentul asta, prezentul si terminati cu toate rahaturile astea.
De parca va ajuta cu ceva daca Dumnezeu exista sau nu.

| RAY a răspuns (pentru SantaClausMX):

Ateismul nu-i religie, ateismul e lipsa credintei, religiei

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Ateismul neaga existenta lui dumnezeu, atheos - fara dumnezeu. De asemenea reprezinta lipsa credintei IN dumnezeu sau IN orice alta forta supranaturala, nu e lipsa credintei in general si nici nu are vreo treaba cu religia. Din moment ce un ateu neaga existenta lui Dumnezeu, pentru el religia e irelevanta.

Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

Esti extrem de amuzant, bineinteles ca termenul ateu exista. Orice cuvant e de fapt o definitie scurta a unui fapt. "Scaun" e fix la fel ca "ateu" Cuvantul scaun defineste cel mai scurt obiectul de diverse forme care are rolul de a te aseza pe el. Daca n-ar fi existat ai fi spus "aseaza-te pe lemnul ala cu picioare" sau ma rog, functie de materialul din care era facut scaunul. Asa si cu termenul "ateu" Exista ca termen ce defineste cel fara dumnezei. Simplu si logic.

| anonim_4396 explică (pentru SantaClausMX):

Ateismul NU e o religie. Stii macar ce inseamna "ateu"?

"toata lumea cauda dovezi daca exista sau nu un Dumnezeu"... GRESIT. Unii cauta dovezi pentru existenta unor zei sau a unor creatori. E o diferenta uriasa.

Nu incep sa explic iar de ce termenul "un dumnezeu" este o idiotenie si nu trebuie folosit atunci cand vorbesti de zeii altora.

"Da ce nu puteti traii daca nu aflati"... ma uite ca pe mine ma intereseaza sa stiu cat mai multe lucruri si sa aflu ce este corect si ce nu sau ce exista si ce nu. Daca pe tine nu te intereseaza, e problema ta.

"De parca va ajuta cu ceva daca Dumnezeu exista sau nu"... ete ca e o curiozitate. Si de ce bagi in discutie doar acel zeu? Cu restul cum ramane? Iti bazezi si tu afirmatiile pe ignoranta si favoritism?

Tu ai pus o intrebare iar eu ti-am oferit raspunsul. Mai vrei o data ca sa poti intelege? Acum te ajuta neuronul sa intelegi?

Nici ateu nici crestin : animist, deist, polideist, panteist, pandeist, agnostic, hindus, musulman, buddhist, etc.

| RAY a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Lipsa de a juca fotbal cum se numeste?

| SantaClausMX a răspuns (pentru anonim_4396):

You are a douchebag!
1.Nu te mai adresa de parca ai fi superior.
2.Inceteaza cu cuvantul ala GRESIT cred ca ti-a intrat prea bine in minte incat TU o sa devii gresit sau poate labil mintal... sper.
3.Vad ca incerci sa iti spui pct de vedere folosind niste cuvinte destul de interesante pentru a dovedi sau poate a arata ca esti mai inteligent decat noi(cum am si spus la pct1) dar nu esti.
4.Cred ca nici macar nu stii cati neuroni se afla in creierul uman fara sa dai un search interesant pe google.
5.NU esti mai bun decat o persoana care crede in Dumnezeu.
6.Esti o persoana care crede ca,, oamenii care cred in El'' sunt mai prosti decat cei care nu cred.
7.Esti praf.

| SantaClausMX a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Eu nu am spus ca ateismul nu exista.

| NOname a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

...şi ai dreptate, şi nu prea.

http://www.descopera.org/de-ce-nu-sunt-ateu/

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Sunt lucruri sau stari de fapt cum ar fi hobby-urile pentru lipsa carora nu s-au inventat denumiri.

In general se inventeaza termene pentru a defini stari psihice, psihologice, mentale, nu pentru activitati zilnice.

De asemenea s-au inventat termene, cuvinte, pentru lipsa unor obiecte sau stari sau pentru lipsa curajului omului de a intreprinde sau a suporta anumite lucruri - agorafobie, arahnofobie.

Da lipsa cititului poate fi definita? Daca cineva nu citeste il poti numi sigur agramat? Poate a invatat foarte bine in scoala dar nu citeste carti sau nu a citit decat cartile din scoala.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru SantaClausMX):

laughing
vrei sa ne casatorim? sa nu-mi spui ca esti luat...

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Articolul ala e un cretinism sinistru. Pentru simplul fapt ca a fi ateu inseamna a nu crede in zei sau orice alt fel de fiinte supranaturale. A fi ateu nu inseamna a avea o ideologie si a face parte dintr-un fel de grup compact de atei in sensul in care crestinii formeaza o ideologie si un grup.

"Teistii folosesc termenul „ateist" pentru a desemna pe cei care, sustin ei, nu cred in bine si rau, care cred ca existenta e lipsita de sens, si care corup societatea prin faptul ca nu adera la codurile unor religii gen crestinism, iudaism sau islamism."

Asta e problema lor, faptul ca ei folosesc un termen ce defineste ceva stricto senso intr-un mod peiorativ, nu e mai diferit decat folosirea termenului tigan. El poate fi folosit in mod normal - tigan - ce defineste o etnie, sau tigan - mod peiorativ de a defini o persoana cu apucaturi de un anumit tip.

Asa si cu "ateu" atheos - fara dumnezeu.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru RAY):

Am vazut ca zicea un ateu pe aici cand i-am intrebat acum o mie de ani ce cauta la categoria religie ca si ateismul poate fi considerat o religie lipsita de un zeu :p

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"Asa si cu "ateu" atheos - fara dumnezeu."

O spui si anlizezi totul de parca dumnezeu ar exista. Credinta in zei este un plus realitatii, necredinta in zei nu este nici cu plus nici cu minus realitatii. Cuvantul "ateu" este dependent de credinta, el este doar un mod de a explica, o diferentiere. Eu sunt ateu pentru ca atii cred, au un plus in gandire, dar daca nu ar mai fi cei cu plus in gandire eu nu as mai fi ateu.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alphawolf):

Asta spun si eu, te asigur.

| anonim_4396 explică (pentru SantaClausMX):

"You are a douchebag!"... stiu.
"Nu te mai adresa de parca ai fi superior"... pai iti sunt.
"ca esti mai inteligent decat noi"... pentru ca pot.
"cati neuroni se afla in creierul uman "... in cazul tau, 1 (si acela e plecat in excursie)
"NU esti mai bun decat o persoana care crede in Dumnezeu"... depinde si de persoana. Nu credinta te face o persoana buna ci faptele. In mare parte, sunt mai bun decat multi care cred in zei.
"care crede ca,, oamenii care cred in El'' sunt mai prosti decat cei care nu cred"... GRESIT. Nu am zis asa ceva. Incearca sa nu minti.
"Esti praf"... BLOW ME.

| CannbalCorpse a răspuns:

Se numesc agnostici happy.O seara buna, sper ca te-am ajutat!

| Delmoniko a răspuns:

Can you blow me too? Just for fun! rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Delmoniko):

Saracutul s-a ofticat ca jocul meu de cuvinte "ie" mai misto decat al lui.

""Esti praf"... Blow Me" laughing

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Crezi in zei? atunci:Budhism, satanism etc..Parerea mea este sa devii crestin.
Domnul sa iti arate calea!

| SantaClausMX a răspuns:

Deci sunt deism? Asta este macar o religie sau ceva?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru SantaClausMX):

Pe noi ne intrebi? spune-ne in ce crezi. cred ca esti agnostic. nu crezi in zei dar nu negi posibilitatea ca ei sa existe

| Mădă0611 a răspuns (pentru SantaClausMX):

Deism e "religia", deisti sunt adeptii ei. Asta e un fel de "deci sunt crestinism".
Daca crezi in rai/iad, cu Iisus in frunte, esti crestin, dar unul lenes.