| EcstasyW a întrebat:

Salut.Voi credeti in Dumnezeu daca pretindeti ca este real as vrea o dovada.Multumesc

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Argumentele lor sunt valabile pentru orice zeu dar degeaba le spui, ei nu cred in dumnezeu, cred in intersele lor bubu atat, nimanui nu-i pasa de aprpale lui i pasa de el si atat am fost si eu la pocaiti de cateva ori in biserica erau ca sfinti la iesire nici nu te baga in seama aia is mai fanatici restul ortodocsi habar nu au de biblie

35 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu exista dovezi.Nu poti dovedi ceva ce nu exista.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât ești ateu e logic să nu crezi.
Eu fiind Creștin-Ortodox cred și fără o anumită dovadă.
Niciodată Dumnezeu nu o să își arate identitatea.

| milan9 a răspuns:

Care este probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui "Creator"?

Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2 "la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10 "la puterea" 123!

Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10 "la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10 "la puterea" 80.

Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10 "la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10 "la puterea" 98, deci cu foarte mult peste "exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| milan9 a răspuns:

Necesitate existenţei lui Dumnezeu se justifică şi prin complexitatea, perfecţiunea absolută a materiei vii, nemuritoare prin multiplicarea ereditară, "organizarea" universului.

Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero (ca posibilitate de realizare):

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sfantul apostol Toma a fost in postura ta, asa ca poti crede ce vrei, stiu ca-ti plac raspunsurile magulitoare ca sa le dai funda, am doar atat sa-ti spun daca nu exista nimic n-ai pierdut nimic, dar daca exista atunci ai pierdut totul; eu sunt adeptul logicii : nu-i asa ca n-ar fi logic ca cineva sa moara pentru ceva ce n-ar exista?= martirii

| EcstasyW explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai si de unde stiu eu ca ala a murit?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Priveste-ti corpul tau cum este facut, in ce mod, analizeaza fiecare madular cu functiile lui si raspunde-ti. PRIVESTE cerul senin, instelat, cine a facut ca totul sa fie intr-o ordine deplina, sau daca admiri minunatele flori, pasari, fiecare cu farmecul ei, diferitele specii de animale, pestii si frumusetile naturii, oare nu aveau un mester inteligent? Cate fire de par ai pe cap, mediteaza asupra ochiului, cum este format si ce rol are? Este bine fara el? Sau orce lucru creat de Dumnezeu este bun? Ce crezi tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amice, de ce ai pus întrebarea dacă tu nu crezi în Dumnezeu? Hai să-ţi spun cum stă treaba, din punctul meu de vedere Dumnezeu există. Cred în Dumnezeu dar nu cred în biserică şi/sau biblie (aceasta din urmă se contrazice singură). Nu cred de asemenea nici în iad (este imposibilă existenţa unui asemenea loc, o explicaţie plauzibilă este următoarea: sufletul este spirit, focul este materie, este imposibil ca materia să aibă efecte asupra spiritului, spiritul ajuns în starea asta nu simte suferinţa cum nu simte nici nimic altceva), dar revenind doar la Dumnezeu, divinitate creatoare (nu spun că este în totalitate atotputernic) pot spune că există, iar dacă vrei o dovadă - priveşte în jur. Ştiinţa explica asta dar poţi medita tu singur în sinea ta mai atent la toate astea şi vei vedea ce spun. Comentariul tău cu ''revista cu spider-man'' este penibil. Nu crezi în Dumnezeu? Ok. Presupun că atunci când te vei căsătorii nu o să te duci la biserică şi sigur când o să ai un copil acesta nu o să fie botezat, cum nu cred că atunci când o să mori nu O SA FI ÎNMORMÂNTAT CREŞTINEŞTE - asta e valabilă pentru toţi cei care pretind că-s atei. Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns:

Dumnezeu nu a fost si nici nu va fi, El este, exista.

| florynmondialul a răspuns:

Iisus Hristos ateilor! dovedit stiintific ca a existat! gasiti pe net toate studiile unor savanti si oameni de stiinta care atesta ca a existat! asa ca daca a existat Iisus exista si Dumnezeu!

| Ioscaa1 a răspuns:

Dovada ca dumnezeu exista este biblia nu? Atunci revistele cu Spiderman.IronMan.Hulk.etc.Ele ce sunt? Nu sunt dovezi ca si ei exista? Macar pe ei i-am vazut da dumnezeu nici nu stie careva cum arata.Deci concluzia este ca si Spiderman si dumnezeu exista nu? De dumnezeu nu stiu ce sa zic ca nu stiu cum arata deci nu exista.

| sempreinvolo30 a răspuns:

„Legile fizice ale universului sunt atât de exacte, încât putem construi fără nicio dificultate o navă spaţială pentru a merge pe Lună şi putem cronometra zborul cu o precizie de fracţiune de secundă. Aceste legi trebuie să fi fost stabilite de cineva." — Wernher von Braun, care a avut o contribuţie însemnată la reuşita zborului pe Lună al astronauţilor americani.
Universul fizic: Dacă aţi găsi un ceas de mare precizie, aţi trage concluzia că el s-a format în urma combinaţiilor întâmplătoare ale unor particule de praf? Evident, o persoană inteligentă l-a făcut. Există însă un „ceas" şi mai uimitor. Planetele din sistemul nostru solar, precum şi stelele din întregul univers se mişcă cu o precizie mult mai mare decât toate ceasurile proiectate şi fabricate de om. Galaxia din care face parte sistemul nostru solar conţine peste 100 de miliarde de stele şi, potrivit estimărilor astronomilor, în univers există 100 de miliarde de astfel de galaxii. Dacă un ceas este dovada unui proiect inteligent, cu cât mai mult stau lucrurile aşa cu universul, care este mult mai vast şi mai complex

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Da si cand te gandesti ca un zeu aparut din nimic a creat 200 de miliarde de galaxii e ceva incredibil chiar

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca oamenii sant incapabili sa inteleaga acest aspect, sau mai degraba nu vor sa il accepte printre crezurile lor, nu il elimina pe Dumnezeu.Problema este la noi nu la el

| sempreinvolo30 a răspuns:

Planeta Pământ: Imaginaţi-vă că treceţi printr-un deşert arid şi daţi pe neaşteptate peste o casă superbă, dotată cu tot confortul şi bine aprovizionată cu alimente. Aţi trage concluzia că ea s-a format în urma unei explozii întâmplătoare? Nicidecum. V-aţi gândi că a fost construită de cineva care are multă înţelepciune. Ei bine, oamenii de ştiinţă n-au găsit încă viaţă pe niciuna dintre planetele sistemului nostru solar, cu excepţia pământului. Dovezile pe care le deţinem arată că ele sunt pustii. În schimb, aşa cum se spune într-o lucrare, planeta noastră „este minunea universului, o sferă extraordinară" (The Earth, de Arthur Beiser, New York, 1963, p. 10). Pământul se află la distanţa optimă de Soare, fapt ce permite existenţa vieţii umane, şi se deplasează cu viteza optimă, fapt ce-i permite să rămână pe orbită. Atmosfera unică din jurul pământului se compune dintr-un amestec de gaze în proporţii optime menţinerii vieţii. Lumina solară, dioxidul de carbon din aer, apa şi mineralele din solul fertil se combină în mod uimitor pentru a produce hrană pentru locuitorii pământului. Ar putea fi toate acestea rezultatul unei explozii necontrolate care s-ar fi produs în spaţiu? Un periodic ştiinţific spune: „Cu greu s-ar putea crede că aceste condiţii speciale şi precise au apărut din întâmplare" (Science News, 24 şi 31 august 1974, p. 124). Concluzia Bibliei este, fără îndoială, raţională: „Orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu". — Evr. 3:4.

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dumnezeu a creat 8 planete degeaba si a noua a pus-o acolo, de ce a creat 8 s-a plictisit, adica faci 8 planete ca sa demonstrezi ce?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Ai studiat tu planetele sa vezi si sa intelegi ce rol au asupra universului? Si chiar daca oamenii de stiinta ar declara acest aspect, ar fi doar o ipoteza.Ei nu inteleg pe deplin, pamantul, catastrofele naturale, si ceea ce se gaseste in strafundul marilor, si vor sa inteleaga universul.Sa fim seriosi

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Saracul iahve a facut planete din plictiseala acuma i cauti scuze

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Nu ii caut scuze, gandesc logic, si nu este sarac ci eventual suveranul universului
Apocalipsa4:24 "Auzind aceasta, şi-au înălţat cu toţii glasul către Dumnezeu şi au zis:
„Domn Suveran, tu eşti Cel care a făcut cerul, pământul, marea şi tot ce este în ele
"

| EcstasyW explică (pentru sempreinvolo30):

Tu ai zis ca oameni de stiintanu au gasit viata inca pe nici una dintre planete sistemului nostru solar.Dar i-a gandeste-te si tu, crezi ca noi suntem singuri int-un univers infinit.Ar fi prea egoist sa crezi asta...

| sempreinvolo30 a răspuns:

Creierul uman: Calculatoarele moderne sunt rodul unor cercetări îndelungate şi al unei tehnici sofisticate. Ele nu au apărut din întâmplare. Dar ce se poate spune despre creierul uman? Spre deosebire de creierul animalelor, dimensiunile creierului unui copil se triplează în primul an de viaţă. Modul de funcţionare al creierului rămâne, în mare parte, un mister pentru oamenii de ştiinţă. Omul are capacitatea înnăscută de a învăţa limbi complexe, de a aprecia frumosul, de a compune muzică, de a medita la originea şi sensul vieţii. Neurochirurgul Robert White a spus: „În faţa incredibilei relaţii care există între creier şi minte şi care depăşeşte cu mult capacitatea de înţelegere a omului, sunt obligat să recunosc existenţa unei Inteligenţe Superioare, răspunzătoare de proiectarea şi realizarea ei" (The Reader’s Digest, septembrie 1978, p. 99). Dezvoltarea acestei minunăţii începe în uterul matern de la o minusculă celulă fecundată. Cu o remarcabilă perspicacitate, scriitorul biblic David i-a spus lui Iahve: „Te voi lăuda pentru că sunt făcut într-un mod înfricoşător şi minunat. Minunate sunt lucrările tale şi cât de bine ştie sufletul meu lucrul acesta!" — Ps. 139:14.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Celula vie: Se spune adesea că o celulă este o formă de viaţă „simplă". Totuşi, un organism unicelular este în măsură să-şi procure hrana, s-o digere, să elimine reziduurile, să-şi construiască o casă şi să aibă viaţă sexuală. Fiecare celulă a corpului uman este asemenea unui oraş înconjurat de ziduri, având un guvern care menţine ordinea, o centrală electrică ce generează energie, fabrici care produc proteine, un sistem de transport complex şi gărzi care controlează tot ce intră. Corpul uman se compune din peste 100.000 de miliarde de celule. Cât sunt de potrivite cuvintele din Psalmul 104:24: „Cât de multe sunt lucrările tale, o, Iahve! Pe toate le-ai făcut cu înţelepciu

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu. Nu pretind ca e real. De ce? Pai nimeni nu i-a dovedit existenta pana acum.

| RisenLight a răspuns:

Da.ti un cap in gura si iti revi

| IlieRg a răspuns:

Dumnezeu exista, si chiar daca cativa atei spun ca este ca si cu povestea lui Mos Craciun, El tot exista.Dovezi in ce fel? Considera Biblia o dovada.

Inchei cu citatul"Daca Dumnezeu nu exista si tu crezi in El nu pierzi nimic, dar daca tu nu crezi si El exista ai pierdut totul"

| EcstasyW explică (pentru IlieRg):

Ok o sa iau o revista de benzi desenate cu Spider-Man si o sa spun ca exista Spider-Manhappy E cam tot aia cu ce ai spus tu. Daca tu iei ca dovada biblia ca exista dumnezeu atunci iau si eu revista cu benzi desenate si am dovada ca exista Spider-Manwinking

| RAY a răspuns (pentru EcstasyW):

Ca fapt divers iau de la unu miere pocait si i spun ma sa nu fie zahar ca am probleme cu sanatatea, am crezut in el mierea e plina de zahar daca aveam diabet eram mort acuma, apoi gasesc un telefon culmea a unui vecin pocait il sun ea telu spune ca i a lui apoi baga vrajeala ca e altuia telu era de 6 miloane asteptam si eu un multumesc nici in ziua de azi nu stiu adevarul, daca mergi in biserica sa vezi ce imi spune ray nu esti pe drumul cel bun vei ajunge in iad, asa ateu cum am fost am dat un tel gasit si cica ateii nu au morala in fine freseste in viata de oamenii care cred in zeii

| ChosenOne a răspuns (pentru IlieRg):

"Cativa atei"? Nu exista ateu care sa creada in Dumnezeu/ Mos Craciun/ povesti, altfel nu s-ar mai numi ateu. Ateii refuza sa creada ca exista un Dumnezeu. Biblia? Biblia crestina e o carte in care se povesteste cum un tip pe nume Iisus vindeca "miraculos" si invata oamenii. Iar cu citatul asta biserica castiga o multime de oameni. Chiar asa fricosi sunteti? Chestiile de genul asta mai merg la copiii mici: Baba Cloanta si alte povesti. Crestinismul se bazeaza pe frica, in primul rand. Biserica Crestina castiga adepti cu usurinta, bagand spaima in oameni creduli, ca voi. Totul a pornit de la ideea de "Rai si Iad". Recunosc, ar fi frumos ca cei rai sa fie pedepsiti iar cei buni sa traiasca in pace intr-un loc frumos, in cer, dar asa ceva nu exista. Ce pot sa zic, va place sa traiti in minciuna, asta este.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru IlieRg):

Au exista vreo 3000 de divinitati pe pamant. Daca te rogi la toti zeii, nu pierzi nimic, insa daca nu te rogi, si unul din ei exista atunci ai pierdut tot. Intelegi de ce rationamentul tau o suge?

| M25M a răspuns (pentru IlieRg):

1. Daca Biblia este o dovada pentru Dumnezeul tau inseamna ca si celelalte scrieri religioase sunt dovezi pentru alti zei din alte culturi ceea ce se cam bate cap in cap cu ce sustine zeul tau ca ar fi doar unul.
2. Pentru numele lui Dumnezeu, incetati odata cu citatul asta. Nu este evident ca promoveaza ipocrizia, ati urmari interesul persona, a crede in El doar ca sa nu sfarsesti rau...

| mODIN a răspuns (pentru IlieRg):

Daca Biblia este dovada ca exista Dumnezeu, atunci cartiile Harry Potter nu sunt dovada existentei vrajitoriilor?

| Srdjan99 a răspuns:

Toata lumea vrea dovezi, aici e doar vorba de ori crezi ori nu

| Lorena011 a răspuns:

Daca nu mergi spre calea Domnului iti spun cu mana pe Biblie ca o sa ai de pierdut. DUMNEZEU EXISTA! Eu iti spun sa alegi calea lui si vei fi binecuvantat!

| EcstasyW explică (pentru Lorena011):

Arata-mi ca exista!