| IonmacVasile1981 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Cum credeti ca e? Ati vrea sa fiti ca El?

Răspuns Câştigător
| IonelaIasmina a răspuns:

DA, CRED ÎN DUMNEZEU! Dumnezeu este o ființă bună, iubitoare, înțelegătoare, atotștiutoare, etc, etc, se pot spune toate calitățile frumoase despre Dumnezeu.
Ca el...nu aș vrea să fiu, pentru că nu m-aș simți capabilă, în primul rând, să fac toate cele ce face el. Adică să fiu atât de iubitoare și să creez o lume întreagă. Mă mulțumesc mult cu faptul că este el atotștiutorul și că mă ajută mereu. Chiar dacă am avut și mici încercări, Dumnezeu mi le-a dat pentru a urma ceva minunat după acestea, și îi mulțumesc foarte mult pentru tot.
EL EXISTĂ! Cea mai bună dovadă a existentei lui Dumnezeu, este Iisus, Sfinții Apostoli, iar apoi Sfinții Părinți.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, as dori cel mai mult sa fiu ca Mantuitorul Hristos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu
Cum sa fie, imaginar.
Nu, nu vreau sa fiu imaginar. Și nici să pedepsesc copii care mor de foame și cancer.

| IonmacVasile1981 explică (pentru suntserios):

Sincer,nu stim sigur suta la suta daca exista sau nu Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru IonmacVasile1981):

Cred ca stim... ma rog, pentru cine traieste in realitate e destul de clar.

| J0B0MAT a răspuns:

Da da da, vreau să fiu Dumnezeu, cum să nu.

| KovacsB a răspuns:

Discutia este complicata.
Daca te referi la Creatorul universului, zeul evreilor al crestinilor si al musulmanilor nu a fost prezent atunci.a aparut mult mai tarziu in decor, si la fel cum tiganul isi lauda ciocanul atat de mult l-au laudat evreii ca au pus botul atat crestinii cat si musulmanii fara sa mai amintim prapaditii de la n culte crestine.

| KovacsB a răspuns:

In Biblie Dumnezeu a ucis documentat peste 20.000.000 de persoane din cele mai banale motive.Era iute la manie, razbunator, etc.
Poate chestia aia cu jertfa zilnica as fi facut-o si eu:
38. Iată ce să jertfeşti pe altar: doi miei de un an, în fiecare zi, necurmat.
39. Un miel să-l jertfeşti dimineaţa, iar celălalt miel seara.

Gratarul dumnezeiesc trebuia sa functioneze non stop.12.
"Focul să ardă pe altar şi să nu se stingă deloc: în fiecare dimineaţă, preotul să aprindă lemne pe altar, să aşeze arderea de tot pe ele şi să ardă deasupra grăsimea jertfelor de mulţumire.
13. Focul să ardă necurmat pe altar şi să nu se stingă deloc."

Dar cred ca mi se apleca si de atata carne de miel.

| Xox0 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeul biblic. Cred insa intr-o entitate cu mult peste capabilitatile noastre de intelegere, entitate care exista in tot.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da. Duh este Dumnezeu. Da, as vrea sa fiu ca El, dar numai prin harul Sau, nu prin natura Sa, care este necreata si vesnic necunoscuta.

| EestiSodalane a răspuns:

1) Da.
2) Dumnezeu este absolut transcendent, nu prea putem zice nimic despre El pentru că orice caracterizare ar fi greșită și insuficientă.
3) Da.

| Whateverrr a răspuns:

Cred în Dumnezeu.
Legat de cum El este, evit să speculez mai mult decât scrie în Biblie, însă știm că El există în afara coordonatelor lumii noastre (spațiu, timp, materie). După cum se descrie El Însuși: "Eu sunt Cel ce Sunt", El există din veșnicii, e atotputernic, atotștiutor și Creatorul întregii lumi, inclusiv a ceea ce noi numim "știință".
În niciun caz nu aș vrea să fiu ca El, de altfel e absurd și să iau în calcul. Iată, Lucifer a vrut să fie ca El, dar acest lucru e cu neputință. Noi suntem doar creaturi, avem altă natură.

| T0Teu a răspuns:

Da, cred în El, și da, as vrea sa fiu ca Domnul Isus. De altfel, în Biblie scrie sa mergem pe urmele Lui. As vrea sa reușesc sa fiu ca El.

| Powerofrationality a răspuns:

Nu pot să cred că Dumnezeu este în vreun fel, pentru că nu cred că există. Dar dacă ar exista, nu aș vrea să fiu ca El.

Dacă Dumnezeu este cel descris de religiile monoteiste, atunci El este un tiran capricios, crud și nedrept, care impune o moralitate arbitrară și care pedepsește pe cei care nu se supun voinței sale. Nu aș vrea să fiu responsabil de suferința și nedreptatea din lume.

Ceea ce aș vrea să fiu este un om rațional, etic și spiritual, care își folosește mintea pentru a înțelege realitatea și pentru a promova bunăstarea tuturor ființelor. Aș vrea să fiu un om care își cultivă conștiința și care își depășește ego-ul. Un om care trăiește în prezent, cu compasiune și înțelepciune.