| RAY a întrebat:

Pentru agnostici -nu pretindeti cunoastere despre toti zeii sau doar despre dumnezeu?

pentru deisti -cum a aparut acel creator si cum a creator totul din nimic?

pentru panteisti -acest creator am observat ca seamana cu brahma, acest creator e in toate? adica e natura insati? credeti in reincarnare? credeti ca universul este constient de existenta lui?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Am zis ca sunt deist, nu teist. Consider doar ca exista un creator, care din plictiseala a creat acest Univers, dar l-a lasat in pace. Inteleg ce vor sa spuna religiile, cum ca oamenii trebuie sa se ajute reciproc pentru ca o societate sa poata evolua, dar toate minunile care exista sunt date doar de matematica. Si nu, nu cred nici in supranatural, nici in vizitarea Pamantului de catre extraterestrii.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cunoasterea are nevoie de justificare obiectiva, credinta nu are.

| SG1995 a răspuns:

Intr-adevar s-ar putea ca teologia hindusa sa fii influentat conceptiile panteiste, totusi nu se pune problema reincarnari, cel mai adesea panteisti nu sunt adepti a teoriei vieti dupa moarte. Si da cred ca Existenta e o fiinta supra-costienta.

| RAY explică (pentru SG1995):

Doar ca ei cred ca universul e constient de existenta lui

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt deist. A aparut exact asa cum am aparut si noi. Consider ca poate exista un multivers, iar noi sa fim partea mai mica a acelui multivers. Implicit un om de stiinta dintr-o civilizatie veche de zeci de milioane de ani se plictisea asa ca si-a creat propriul minivers.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Desi daca e sa o luam prin inductie matematica, daca universul nostru este al n-lea univers, si multiversul din care face parte ar fi al n-1-lea, inseamna ca ar exista un alt multivers primordial din care sa fi aparut toate celelalte, dar despre care nu-mi pot da seama cum ar fi aparut. Sau poate al nostru este universul 0, care a aparut din absolut nimic.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In viata de apoi, minuni, supranatural crezi?

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Deci accepti teoria big bang, teoria evolutiei?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Da.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca sunt deist, nu teist. Consider doar ca exista un creator, care din plictiseala a creat acest Univers, dar l-a lasat in pace. Inteleg ce vor sa spuna religiile, cum ca oamenii trebuie sa se ajute reciproc pentru ca o societate sa poata evolua, dar toate minunile care exista sunt date doar de matematica. Si nu, nu cred nici in supranatural, nici in vizitarea Pamantului de catre extraterestrii.

| Superior a răspuns:

Pai,nu stim cum a aparut Dumnezeu,insa nu stim nici cu a aparut universul,ce era inainte de univers, sau prima forma de viata. Poate a aparut la fel cum a aparut universul, insa daca nu stii cum a aparut nu inseamna ca nu exista. Aici fac compartie cu universul sau viata, cum a aparut? Nu stim, dar uite ca exista.

| RAY explică (pentru Superior):

Tu esti teist nu deist

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ambele.

| Nilsson a răspuns:

"pentru deisti -cum a aparut acel creator"

Ti s-a spus de "n" ori ca Dumnezeu exista dintotdeauna.
Sa mai dau si raspunsul cu numarul "n+1"?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Omule tu stii ce e deismul? de ce raspunzi aiurea

| AlexSalling a răspuns:

Nu cred in nimic, doar am speranta despre Dumnezeu. Cand voi vedea o reincarnare in fata mea, atunci voi crede. Vorbind ca daca universul crede in Creator sau nu, habar n-am.

| RAY explică (pentru AlexSalling):

Tu esti deist?

| AlexSalling a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am cei aia, si cum nu ma voi obosi sa caut pe net, voi ramane cu indoiala.