| Junseng a întrebat:

Vreau sa imi fac pe piept un tatuaj care sa aiba legatura cu religia Crestin-Ortodoxa. Eu m-am gandit sa imi scriu pe un pectoral "YHWH", dar nu sunt sigur ca e inseamna Dumnezeu. As vrea idei cu ce as putea sa imi fac.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți sa îți faci cu fata lui Daniel, dacă el și a pus fata pe clopot de ce sa nu ți o pui și tu pe piept

| mentholinks a răspuns:

Tatueaza-ti un magar ca pui botul la ortodoxie sau un miel ca esti din turma lui Isus.

| Junseng explică (pentru mentholinks):

De ce te mai chinui sa raspunzi? Oricum asta nu schimba nimic.

| Nilsson a răspuns:

In Biblie spune ca oamenii sa nu isi faca semne pe piele si sa isi inscriptioneze litere.
Cred ca tatuajele sunt considerate un pacat chiar si de doctrina ortodoxa.

| Mclaren12 a răspuns:

YHVH sunt literele care formeaza tetragramatonul, numele interzis al zeului evreiesc caruia tu ii spui in necunostinta de cauza "Dumnezeu". Din cate stiu tetragramatorul a fost furat si corupt de evrei de la egipteni dar asta-i alta treaba. Mie unul mi se pare prostesc sa te tatuezi cu ceva ce are legatura cu programul asta de manipulare.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Din punct de vedere ortodox, nu e bine sa iti faci tatuaje.

| EcceHomo a răspuns:

Ah,nu!
Fă-ți două tatuaje audio.Pe pieptul drept poți alege,de exemplu, un fragment din declarația Patriarhului Daniel, când spune că ar putea renunța la salariile de la stat şi biserica nu trebuie să stea cu mâna-ntinsă, iar pe pieptul stâng îți poți tatua convorbirea telefonică dintre Ionuț, tânarul de 24 ani, şi Cristian Pomohaci. Poți alege fragmentul acela în care Pomohaci îi cere lui Ionuț să-şi facă clismă şi să se radă acolo, jos.happy
Succes!