| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb pe atei, daca nu credeti in Dumnezeu, voi ince credeti? Presupun ca stiti ca cel mai mare pacat este sa nu crezi in Dumnezeu! Eu nu as putea sa traiesc cu gandul ca nu exista Dumnezeu! Mi-ar fi frica.
Eu am crezut in Dumnezeu, cred si voi crede!

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru a crede ca cel mai mare pacat este necredinta in Dumnezeu trebuie sa crezi in Dumnezeu, prin urmare cine nu crede in Dumnezeu nu crede nici ca cel mai mare pacat este necredinta in Dumnezeu. Este doar logica pura.

Ateii nu cred intr-o divinitate, dar in schimb au dreptul sa creada si in Banana Jumbi daca vor, si Unicornul cel Verzui.
Singurul lucru pe care-l au in comun este negarea unei divinitati, cand vine vorba de credinta in ceva, evident ca fiecare va crede in alt lucru, ca ateismul nu este o grupare sau o comunitate.
E ca si cand ai spune: "Notam cu X toti oamenii care au ochii verzi. In ce cred X?"

| costis a răspuns:

Ateul crede in Sfantul Orgoliu si in postarea desteapta, care fulgera zarile si uimeste galaxiile...

| Musique a răspuns:

Un ateu nu crede în nimic.
http://dexonline.ro/definitie/ateu

Și de ce ți-e frică? Frică de societate? Crezi că te vor judeca doar pentru că nu crezi în zeul lor?
Nu-ți fie teamă de asta, ceilalți te judecă și din cel mai banal motiv, asta nu înseamnă că trebuie să te schimbi tu...

| mODIN a răspuns:

Pentru mine sa crezi in Dumnezeu e ca si cum ai crede in Mos Craciun.TOATE relogiile au fost facute de OAMENI.Acestia daca nu-si pot explica un lucru, in loc sa cerceteze dau vina pe zei.

| Narcis2007 a răspuns (pentru mODIN):

Si eu m-am simtit naspa cand am aflat ca mos craciun nu existalaughing

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns (pentru mODIN):

Chestia este ca Mos Craciun mai demult exista!

| usuk a răspuns:

Ti-ar fi frica? de ce? de mama omida? de unicornu' fermecat?
eu unul cred in mine si imi e de ajuns

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in basme doar in dovezi adevarate, faza cu pacatul ma lasa rece numai pot eu de pacatul ala demonstreaza-mi ca din nimic apar zeii sau zeul tau si voi crede sau da o dovada clara ca exista dumnezeu nu biblia plina de crime sau alte facaturi si o dovada stiintifica

daca nu tu nu poti asta e lasa pe fiecare sa creada in ce vrea, se vede la comportamentul vostru de crestini ca credeti mult in dumnezeu

| anonimg a răspuns:

Dovezi despre existenta lui Dumnezeu exista. Dar nu acesta este problema, ci cum poate omul sa Il scoata pe Dumnezeu din constiinta lui. Iar daca el reuseste sa nu mai asculte de glasul constiintei, atunci isi pierde posibilitatea de a mantuit.
Chiar daca Fiul lui Dumnezeu ar locui iarasi ca in vechime in mijlocul oamenilor, cei mai multi nu ar crede in El, asa cum s-a intamplat in trecut. Ei Il vor pune din nou si din nou pe cruce.
Credinta pe care o cere Dumnezeu de la oameni nu este aceea in existenta Lui -caci si Satana crede in existenta Lui si se teme-, ci aceea care vine in urma cunoasterii Lui, a caracterului Sau; asa cum se increde un copil in tatal lui.

Deci repet si o voi mai face oridecate ori este nevoie: chiar daca s-ar aduce dovezi, oamenii tot nu vor crede.
Este adevarat si ca oamenii u cred in Dumnezeu din pricina acelora care isi spun ca sunt urmasii Lui si nu sunt. Dar sa imi pierd eu mantuirea din pricina altora? Sa stiti dar ca si slujitorii lui Satana se prefac in slujitori ai neprihanirii... Iar daca un om nu cunoaste adevarul, va fi tras la rasundere pentru ca nu a cautat cu sinceritate sa il cunoasca.
Altfel spus, cei care nu cred in Dumnezeu se impart in 2 categorii:
1. lenesi, nepasatori pentru ca nu cauta sa cunoasca adevarul;
2. impotrivitori adevarului, sau dusmani ai neprihanirii.
Primii stau cu mainile in san si asteapta dovezi, iar altii lupta de mult impotriva dovezilor. Vrajmasul omului si al lui Dumnezeu se multumeste cu ambele categorii de oameni. Lucrarea celui rau este ca sa ii stie pe oameni pierduti pentru totdeauna, asa cum este si el. Fiecare sa se cerceteze pe sine insusi si sa vada din ce categorie face parte, fiindca nu este departe vremea cand aceia care au urat vreodata rugurile bisericii catolice, sa fie printre aceia care le vor aprinde.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!

Daca nu exista dumnezeu, nu exista diavol, de ce sa iti fie frica? A, de psihopati? Aia oricum exista, si cum dumnezeu da libertate oamenilor, se poate ca libertatea psihopatului sa iti ia viata, in cel mai bun caz.

| sublime89 a răspuns:

Ti-ar fi frica, exact. Doar de aia crezi, din frica, si din niciun alt motiv. Si de ce presupui ca ateii daca nu cred in d-zeu, trebuie neaparat sa creada in altceva? In ce ai vrea sa credem? In alti zei, sau in ce? De ce trebuie sa "crezi" in ceva sau mai bine zis "cineva" fara dovezi?

| Alcyon a răspuns:

Ateii cred doar in stiinta si-n ceea ce e palpabil. Pentru a mai crede si in altceva, ai nevoie de imaginatie. Evident, nu toti oamenii sunt inzestrati cu aceasta calitate.

| Lizzu a răspuns:

"Presupun ca stiti ca cel mai mare pacat este sa nu crezi in Dumnezeu!"
--cine a zis asta, oameni ca si tine? scrie undeva?

"Eu nu as putea sa traiesc cu gandul ca nu exista Dumnezeu! Mi-ar fi frica."
-tu ai spus-o si singur.
Ideea de dzeu iti da iluzia naiva ca viata e mai usoara daca esti adept. E fals.
--Ti-ar fi frica. Frica de ce? de viata? crezi ca daca traiesti cu ideea ca exista un ceva in cer, totul e mai usor?
- nu e, stai linistit, viata e aceeasi pentru toti.

-nimic nu cade din cer. Crezi ca daca te rogi acum, in secunda urmatoare ti se indeplineste dorinta?
-sunt atatia oameni care nu primesc ce au nevoie, mai ales cand se roaga.

"Eu am crezut in Dumnezeu, cred si voi crede!"
--e alegerea ta, a fiecaruia. Asta e pana la urma. Esti liber sa crezi asa cum altii sunt liberi SA NU CREADA.
-Fiecare crede in ce vrea in universul asta mare, sau poate sa NU creada in nimic daca asa are chef.

winking

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns (pentru Lizzu):

Ba chiar exista pentru ca unii oameni au avut moarte clinica si dupa ce s-au trezit au explicat cum au calatorit si au vazut Raiul si iadul!
Si logic ca nimic nu cade din cer in afara de ploaie, ninsoare, meteoriti si alte lucruri! Dumnezeu ne-o dat minte sa gandim si sa ne descurcam singur! De exemplu daca tu ceri o masina, el ti-ar dao, dar de ce? ca sa faci accident si sa mori?
Viata este ca un test ca sa vada unde te potrivesti! Rai sau iad!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu când l-am ucis pe Dumnezeu, mi-a plăcut. Încearcă, o să îţi placă sentimentul.

| ErrorFound a răspuns:

Ateii nu cred in nimic. Sunt pur si simplu grupuri de oameni puse la gramada prin necredinta lor in divinitati.

Pot face ce vor. Unii pot sa nu caute nimic. Pur si simplu li se par "suspecte" toate religiile si nu vor sa participe la asa ceva.
Altii sunt oameni de stiinta care n ucred in divinitati fiindca acestea se contrazic cu ceea ce cunosc ei. Ceea ce ei dovedesc zilnic.
Altii pot fi oameni educati, intoleranti,(mare parte a populatiei ateista dupa recensamantul anterior) care nu vor sa auda balarii de genul asta.

| Moisie a răspuns:

Cel mai mare pacat NU este sa nu crezi in Dumnezeu, ci sa te inchini Diavolului numindu-l Dumnezeu.
Tie ca si crestin, nu ti-e teama de pacatul acesta?

| BlackSulphur a răspuns:

" Eu nu as putea sa traiesc cu gandul ca nu exista Dumnezeu! Mi-ar fi frica."

Incuiatule.

| dragos38 a răspuns:

Crede si nu cerceta, pe asta se bazeaza biserica.d-zeu nu a impus nimanui sa stea in genunchi cu capul plecat cum zice biserica ''capul plecat sabia nu-l taie,, divinitatea ne-a lasat liberi, chiar daca crezi, chiar daca nu crezi in el, important este sa cunosti legiile naturii, universului, si sa nu comiti fapte imorale, de exemplu sa omori eu zic ca este mult mai grav.decat sa crezi sau sa nu crezi in ceva.

| a3e6u9 a răspuns:

Eu cred în Univers, dar diferența e că Universul chiar există, pot să dovedesc asta. happy

Dacă nu poți trăi fără credința în D-zeu, e problema ta. Eu pot să trăiesc fără să cred în D-zeu sau alte bazaconii.

Succesuri! happy

| lacrisma a răspuns (pentru a3e6u9):

Asta nu-i adevarat Dumnezeu exista a existat si va exista

| mODIN a răspuns (pentru lacrisma):

Poti dovedi?

| adrian1419 a răspuns (pentru lacrisma):

Dumnezeu n-a existat, nu exista si nu va exista

| BlackSulphur a răspuns (pentru lacrisma):

"Asta nu-i adevarat Dumnezeu exista a existat si va exista"

Stii zicala "Pics or didn't happen"? Uite, asa-i si cu dumnezeu: Inexistent pana la dovedirea contrariului (prin dovezi, desigur).

| CinevaNou a răspuns (pentru a3e6u9):

Huăăă, ateule!

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns (pentru a3e6u9):

Stii care e faza? Majoritatea ateilor isi dau seama prea tarziu de existenta lui! Adica la batranete incepi sa te sperii si o sa iti fie teama de faptul asta si iti pui in gand numa intrebarea "Daca Dumnezeu chiar exista?" si diabia la batranete te duci prin toate bisericile si te spovedesti si te rogi, dar o sa fie prea tarziu! Majoritatea fac asa!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

Aia nu sunt atei, sunt orice altceva, dar nu atei.

| CinevaNou a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

Cum sa fie prea tarziu? Isus iarta toate curvele si criminalii care se pocaiesc.

| casablanca40 a răspuns:

Faptul ca tu crezi in Dumnezeu din frica dovedeste ca credinta ta nu este una sincera, nu este o alegere constienta.
Si mie mi-a fost frica de a numai crede in Dumnezeu, dar am trecut peste.

| UndergroundFolklore a răspuns:

"Eu nu as putea sa traiesc cu gandul ca nu exista Dumnezeu! Mi-ar fi frica."
Fraza asta spune totultongue

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Ai nevoie de o medalie man

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Mersi,mersihee hee

| adrian1419 a răspuns:

NU crezi in nimic daca esti ateu.
Poti sa crezi nu imi pasa.Dar daca incerci sa convingi pe cineva macar adu niste dovezi plauzibile

| lacrisma a răspuns:

eu cred in Dumnezeu