| cimbru a întrebat:

Tot vad crestini care spun: "e alegerea ta sa nu crezi in Dumnezeu". Acum vreau sa va intreb, a fost cumva alegerea voastra sa nu credeti in Shiva zeita hindusa care face parta din trinitate? Bine inteles ca nu, pur si simplu stiti ca ea nu exista in proportie de 99, 99% si chiar daca ati dori sa credeti in ea tot nu ati putea. Nu credeti pentru ca vi se pare absurd sa credeti intr-o astfel de divintate, la fel cum mie mi se pare absurd sa cred in zeul iudeo-crestin. Deci a nu crede in zeul iude-ocrestin nu este o alegere, deoarece nu poti crede in cineva care sti ca nu exista(in proportie de 99, 99%), oricat de mult ti-ai dori sa crezi, cel mult te-ai preface ca tu crezi intr-o asemenea zeitate dar de crezut cu adevarat tot nu vei putea crede.
Asa ca dragi crestini nu vreau sa va mai aud ca este alegerea mea sa nu cred in zeul iude-crestin deoarece nu are nici o legatura cu vointa si doar cu putinta.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O parte importanta a planului lui Dumnezeu a fost sa il inzestreze pe om cu vointa. Fara vointa, omul nu ar fi putut face nici o alegere, ar fi fost doar un robot sau o marioneta. Adam nu a fost fortat sa Il iubeasca pe Dumnezeu din instinct. El putea alege sa aiba partasie cu Dumnezeu sau sa Il ignore. El putea alege sa Il iubeasca pe Dumnezeu sau sa Il urasca. Putea alege sa I se supuna sau nu. Si tu poti alege sa te inchini Dumnezeului adevarat sau altor zeitati pagane.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta.,,

| cimbru explică (pentru EmaS):

Nu pot sa aleg sa ma inchin nici unui zeu indiferent daca e zeul tau(cel adevarat din punctul tau de vedere) sau ma inchin altor zei(adevarati din punctul de vedere a celor care se incina deja la ei), deoarece eu nu cred ca exista nici unul dintre ei si atunci, cum as putea eu sa ma inchin la cineva care nu exista? Daca as face asa ceva m-as duce neaparat la un spital de psihiatrie sa imi faca un consult.

| DariaAlina a răspuns (pentru cimbru):

Bună dimineața! Este perfect normal ca tu să treci prin nedumeriri de genul ăsta. Cu toții am trecut când eram mici. Ce nu mi se pare normal însă este faptul că persiflezi. Înțelege că în lumea asta sunt multe lucruri ce nu pot fi explicate -dar fiecare există cu un scop. Simplu. happy

| Angel0 a răspuns:

Shiva este un zeu nu o zeita.(inteleg ca esti ateu dar putina cultura generala nu strica)
Daca altii numesc painea cu alt nume nu o mai mananci?
Eu cred in Shiva, in Dumnezeu, in Allah, etc, esti multumit?
Sunt denumiri diferite pentru acelasi lucru.

| cimbru explică (pentru Angel0):

Ai dreptate greseala mea, m-a pacalit a-ul de la sfarsitul numelui.
Este ipocrit din parta ta sa spui ca toti zeii din lume de fapt sunt dumnezeul adevarat, deoarece se diferenteaza tocmai in cele mai importante lucruri cum ar fi mantiuirea si viata dupa moarte. Comparatia cu painea este total eronata, deoarece eu vorbesc despre paine, iar atii vorbesc despre cartof(care este o alta mancare de peste).

| Angel0 a răspuns (pentru cimbru):

Incep sa le dau dreptate ateilor.

| shadovv a răspuns:

1. "pur si simplu stiti ca ea nu exista in proportie de 99, 99% " Gresit! Total gresit! Nu avem de unde stii daca exista sau nu Shiva! Probabilitatea ca ea sa existe este un concept incalculabil. Aratami matematic de unde ai venit tu cu "99.99%".
2. Poti crede in ce vrei tu in egala masura. Asta e vointa! Nu ceea ce conceptualizezi tu cu un rationament idiotic.

NOname
| NOname a răspuns:

Cu alte cuvinte...
http://youtu.be/-j8ZMMuu7MU

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, dar cu crestini nu are rost sa porti un dialog

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In primul rand, eu personal stiu despre zeitatea hindusa Shiva, insa ea nu face parte din aceeasi Trinitate ca si in Crestinism. Aceea trinitate a lor este doar ca o echipa sa zic asa, un fel de breasla.
Pe cand in crestinism, Trinitate are 3 Persoane si o singura Fire, intr-o comuniune Desavarsita.
Daca te intereseaza, pot sa zic chiar ca a fost alegerea mea, pentru ca stiu cate ceva despre religia hindusa.
In al doilea rand, termenul iude(o, gramatica. )-crestin, nu merge folosit deoarece crestinii sunt o continuare a religiei mozaice, deci crestinismul in sine este completarea.
Iar in al treilea rand, si tu, ca si altii ai venit cu niste inepții si preconcepții, numai pentru a-și justifica punctul de vedere.