| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o curiozitate : credeți că este păcat să piratezi jocuri, cărți, filme etc.? Poate că "piratezi" e un cuvânt cam prea dur. Mă refer la a obține acces la anumite resurse online fara a oferi nimic în schimb persoanei sau companiei care au creat-o. De ex. sa descarci o carte în format pdf. Faptul că cineva care o are deja în format fizic e una, dar sa o descarci de pe net este alta. Sau sa te uiți la filme online (nu pe platforme precum Netflix, ci pe site-uri random precum vezionline.net) Înțeleg că autorii / regizorii / companiile oricum primesc o mulțime de bani de pe urma vânzărilor, dar totuși eu cum îmi arat mulțumirea daca nu ofer nimic în schimb? Mi se pare o forma mai inofensivă de a fura. Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| petrisor23 a răspuns:

Nu e pacat, daca nu intentionezi sa obtii profituri (sa vinzi)de pe urma jocurilor, cartilor, filmelor facute de altii.
E pacat daca iti pierzi timpul pretios pe acest pamant cu gunoaie lucitoare care (doar)aparent sunt gratis dar in realitate produc spalare de creier in directii dorite de oamenii la putere.

Noi trebuie sa fim constienti ca de multe ori cand un produs e gratis atunci noi suntem produsul.

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu e furt, dar pe de alta parte etica "piratilor" e sa platesti apoi cumparand ce-ti place, jocuri, sau muzica, sau filme.
altfel e absurd sa platesti in avans ca sa incerci 100 de antivirusuri sa vezi care ti se potriveste, si la fel cu filmele si restul, sa platesti doar ca sa le incerci.

| dullcat a răspuns:

Buna.In functie de etapa vietii in care esti, nu e obligatoriu sa sustii tu autorii.De exemplu, in facultate am cautat sa obtin totul in varianta pdf si apoi sa imprumut, sa cumpar de la anticariate sau sh, nu sa cumpar nou, stiind ce preturi sunt in librarii. Editurile au supravietuit bine mersi si fara banii mei prapaditi. laughing In prezent imi permit sa cumpar ca tot omul(dar nu prefer nou), iar pentru filme platesc la Hbo max.Recunosc ca mai vizionez si filme online care nu se afla acolo si sunt in watchlistul meu de mult timp.

| anonimg a răspuns:

Nu există piraterie pe internet. Iar dacă există, autoritățile sunt vinovate.
Este ca și cum ai lăsa să se vândă în târguri sau să dea gratis produse furate, piratate. Adică cum poți ca autoritate să lași astfel de lucruri să se întâmple? Asta înseamnă că nu există piraterie. Și dacă autoritățile lasă să se întâmple astfel de lucruri, atunci înseamnă că nu există piraterie, și că legea este de acord cu astfel de lucruri.
Și să nu-mi spună cineva că legea nu ar putea să facă față lucrurilor ilegale. Nu există așa ceva. Tot ce există se datorează faptului că legea lasă să existe. Și dacă legea lasă să existe înseamnă că este bine.
Orice film și orice muzică sunt gratuite. Altfel ele nu ar fi existat pe internet. Că există și posibilitatea să le cumperi sau să le cumperi și să le și vinzi mai departe, asta este altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu personal nu cred ca e păcat.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu e păcat

| Ionut2266 a răspuns:

Părerea mea personala este că, orice este exagerat, devine păcat. Sufletul ți se plictisește și se murdărește cu scârbe. Fiecare trebuie să decidem pentru sine, fără a ne minți pe noi înșine, dacă faptele pe care le facem sunt păcate sau nu. Ascultă sufletul și vei afla. Nu încerca să obții o lista cu ce e păcat și ce nu e păcat.