| CatalinPTM a întrebat:

Am si eu cate-va intrebari.
Dupa ce murim sufletul unde se duce? Inteleg ca, in iad sau rai.Bun, dar ce face el acolo, de ex se duce in rai ce face acolo? traieste cu dumnezeu? munceste? Dar in iad ce face?
Dupa ce murim am vazut un raspund pe TPU, ca in 40 de zile ii este aratat sufletului iadul si raiul, cum adica Ii? Lui ii este aratat? Eu nu pot vedea raiul/iadul? Adica eu, cel ce scriu acum laughing Dar daca eu nu-l vad, ce se intampla cu mine? Nu pot sa vad cum este in rai sau iad? Sau doar sufletul vede?
Funda! Explicati-mi si mie va rog!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

Sau:
Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

38 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Intra in starea de meditatie Zen, daca vrei sti cum s-ar simti un "suflet" in paradis.

| danay72 a răspuns:

Sufletul e omul, cand moare nu mai exista. Ezechiel18:4.Pe cei care sunt drepti, Dumnezeu ii va invia pe un pamant paradiziac, in viitorul apropiat.Psalmi37:9-11,Ioan5:28,29

| Lămâie00 a răspuns (pentru danay72):

Ce inseamna paradiziac? Vorbesc serios laughing

| danay72 a răspuns (pentru Lămâie00):

Adica pe un pamant transformat intr-un un paradis sau rai, la fel de frumos cum a fost gradina Edenului, unde era tolul perfect si unde era posibilitatea de a trai etern.Isaia11:6-9

| Lămâie00 a răspuns (pentru danay72):

Aha, mersi

| RAY a răspuns:

Sunt dorinte umane transcrise in basme atata tot nu altceva

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Basme. Cica in rai o sa te plimbi cu Iisus pe drumuri din aur, o sa povestesti cu el despre tot si toate, nu vad despre ce ati putea povesti ca n-o sa ai amintiri, ma rog, in iad o sa te chinuie diavolul. Acum, un rai/iad posibil si realistic ar fi o stare sufleteasca, astfel dumnezeu nu mai e un zeu meschin care a creat un loc pentru cei care nu-l iubesc. Probabil ai observat ca atunci cand te rogi simti liniste, pace "sufleteasca", siguranta, si dupa ce pacatuiesti simti neliniste, remuscare, din cauza departarii de dumnezeu, ei, se spune ca dupa moarte omul o sa continue relatia cu creatorul lui, adica, daca era aproape de dumnezeu, o sa fie intr-o stare de liniste, fericire, din astea de bine, daca era departe de el, neliniste, tristete, teama. Adevarul e ca nu exista suflet. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dreptate fa madalino.se spune ca ochii sant oglinda sufletului. Iisus a spus ca ochii sant lumina trupului. daca ochiul tau este bun si lumina buna vei avea in trup. daca ochiul este rau, intunerec in trup vei avea.acuma ce sa zic? ai si tu dreptate.santem ca pietrele, doar ca mai radem cateodata si mai plangem, cand de tristete, cand de fericire, de simtit simtim cu trupul doar.io mai simt si altceva,la despartiri,la parasiri,la tradare,la inselatorii,dar nu pot sa-ti explic cam cum e.e asa o durere,da nu a trupului, o suferinta, un gol, o mare lipsa.da tu nu ai cum sa simti asa ceva.ca doar tu nu esti eu? in schimb cu apropierea de Dumnezeu si departarea de el,observat-am ca atunci cand imi torn otelul,daca stau prea aproape de el ma arde. daca stau prea departe,inghet de frig.dar daca stau unde trebuie, imi e bine, cald, confortabil, si fac si treaba buna.intalege si tu ce vrei.ca eu am zis.

| VreauRaspuns2222 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si vrei sa spui ca tu nu ai suflet a? Atunci ce ai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru VreauRaspuns2222):

Creier.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

X_x

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

Ecclesiastul 9, 10 NU SUSŢINE NICIDECUM VREO MOARTE A SUFLETULUI : "Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârşească, fă cu hotărâre, căci în locuinţa morţilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici ştiinţă, nici înţelepciune."

Evident, în lumea "dincolo", sufletul nu mai duce aceeași existență, nu mai poate lucra pentru mântuirea sa ("nu se află nici faptă"), nici nu mai poate contrubui la formarea sa spirituală ("nu se află nici înţelepciune"). Textul nu spune că nu mai există viață conștientă, existență!

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu stiu ce ai gasit de ras dar raiul si iadul incep din aceasta viata, daca faci fapte bune si te duci regulat la biserica negresit ajungi in rai, daca nu ajungi in iad unde a fost pregatit doar diavolului si slugilor lui nu oamenilor, dar daca omul vrea iadul il are, loc de parere de rau si durerile fizice se vor accentua inzecit, gandeste-te numai la o durere de masea

| Scarbo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar daca un om face numai fapte bune si nu merge deloc la biserica, ajunge in iad? Cam asta e logica raspunsului tau, cum sa crezi ca o cladire te va conduce spre mantuire, nici macar nu stii cei ala crestin...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Scarbo):

Mantuirea e doar in biserica, tu crezi ce vrei, cat vrei, unde vrei si cum vrei

| Scarbo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

NUmai prostii vorbesti, mai citeste si tu carti de ale marilor sfinti, si mai iate dupa biblie, tu ca si crestin, nu scrie nicaieri ca mantuirea este la biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Dii la thot de la ateu la crestinlaughing, sau nu esti tu?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt tot acelasi, ateul antiteist, dar ma enerveaza crestinii care habar nu au despre religia lor.

| sublime89 a răspuns:

Raiul e un loc unde copiii fericiti mangaie lei blanzi pe pajisti vesnic verzi, iar iadul e un loc unde singurul job disponibil e acela de a invarti smoala in care vor arde pentru vesnicie sufletele oamenilor rai, adica a celor care nu au crezut in d-zeu, adica a celor mai inteligenti oameni care au trait vreodata pe planeta asta.
Plauzibil, nu? Bun si corect zeu avem. Slava lui laughing

In primul rand nu exista suflet, dar si daca ar exista el, sigur n-ar exista rai si iad, pentru ca aceste doua "locuri" sunt doar rezultatul imaginatiei umane. Rai=bine, si iad=rau, dar din pacate pentru noi, nu exista nici macar binele si raul. Si aceste concepte le-am inventat noi, la fel ca si raiul si iadul, sau zei si suflete.

| suffarstar a răspuns:

In Biblie sunt descrise pur simbolic. Sufletul nu are nevoie nici de aur, si niciun foc nu-l poate arde, pentru ca e sufletul nu e format din materie. Iadul si raiul sunt doua spatii:unul de pace si fericire iar celalalt de groaza si intristare, adica absenta fericirii.

| reihiuke a răspuns:

Recomand cartea "Teoria vietii eterne". O gasesti pe scribd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici ai răspunsul clar :http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html... acest articol este scris de un teolog, care cunoaşte mai bine acest aspect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta ceva scris de Scarlat Demetrescu si o sa vezi cat de complicata este lumea de dincolo.
La noi e parfum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu am mai murit niciodata, dar dupa ce voi muri o sa incerc sa-ti spun.deocamdata iau de bune informatiile celor ce stiu din duh si adevar, ce se va intampla dupa.intrucat am incredere ca nu mint, fiindca nu vad de ce ar face-o, ca nu ar avea nimic de castigat de pe urma minciunii respective, de la mine. deci te poti informa in sursele ce-ti pot spune despre suflet.

| hummmer a răspuns:

Încă nu s-a întors nimeni din rai/iad să ne spună ce şi cum.Va trebui să mai aştepţi să afli pe propriul suflet.

| an0therkid a răspuns:

Eu una nu cred in "rai' si "iad"
la scoala a tot venit profa de religie cu filmulete gen cum e raiul si iadul si ce se intampla acolo si era o faza haiosa cum ca cei care fumeaza, in iad vor fi bagati cu capul in niste gropi pline cu fum(acum sincer numai IAD nu cred ca e ala pentru un fumator laughing )
si daca tot nu s-a intors nimeni inseamna ca o duc bine laughing

| sempreinvolo30 a răspuns:

Conform Bibliei nu exista nici rai si nici iad.
Omul este un suflet nu are un suflet
ge2:7 Şi Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu
Ce se intampla cu sufletul?
Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Sufletul adica corpul moare.
(Eclesiastul 9:5) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
(Eclesiastul 9:10) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
Dupa moarte corpul sau sufletul nu mai stie nimic,nu vede,nu aude,nu se duce nicaieri.
Lazar, prietenul lui Isus cand a murit, s-a dus in rai? Atunci de ce l-ar fi intors Isus inapoi pe pamant, cand la inviat, ca sa sufere?
(Ioan 11:11–13) După ce a spus aceste lucruri, le-a zis: „Lazăr, prietenul nostru, se odihneşte, dar mă duc acolo să-l trezesc din somn". 12 Discipolii i-au zis: „Doamne, dacă se odihneşte, se va vindeca". 13 Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau că vorbea despre odihna prin somn.
Isus a comparat moartea cu un somn.Cand dormi, nu esti constient de ceea ce se intampla in jurul tau.Tot la fel este si la moarte

| Lămâie00 a răspuns:

Astea sunt doar teorii, nu se stie ce se intampla dupa moarte, dar eu cred ca nu se mai intampla nimic, e ca si cum am dormi, doar ce pentru ETERNITATEEEE.

| VreauRaspuns2222 a răspuns (pentru Lămâie00):

Se prea stie. Rai sau Iad Vesnic.

| uNNN1k0lL a răspuns:

Nu ai cum sa explici dacă nu ai trecut prin asta, aşa că ai rabdare si vei afla cand vei muri...

| Popa_Beniamin_1995 a răspuns:

Sufletul in cer il va lauda neincetat pe Dumnezeu in cazul in care ajunge in rai in cazul in care va ajunge in iad va fi chinuit de satana stiu c suna urat dar asta e adevarul ..nu trebuie sa fi teolog sa stii chestile astea gasesti si in Sfanta Scriptura (Biblia)...pentru fapte buna primesti rasplata dar vei fi mantuit(vei ajunge in cer)

| Popa_Beniamin_1995 a răspuns:

In primul rand trebuie sa il accepti de Domnul Isus ca Domn si mantuitor apoi nasterea din nou.(iti schimbi mintea, mentalitatea)...in Biblie scrie clar: Urmariti pacea si sfintirea fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul..trebuie sa ai o relatie personala.cu Domnul Isus sa crezi in El, ar fi multe de spus dar este un subiect foarte complex... poti s faci cate fapte bune vrei nu vei fi manuit(ajunge in cer) pentru ca ai facut fapte bune

| Popa_Beniamin_1995 a răspuns:

Basme? daca habar nu aveti mai bine nu mai lasati comentari ii incurcati pe alti care poate chiar ii preocupa lucrurile astea sau aduceti argumente pentru ca sa adeveresti ceea ce afirmi pentru ca nu este un subiect la care scrii ce iti vine in minte.(parerea mea)

| CipP0044 a răspuns:

Mortu ramane mort nu ca si cum ai merge in rai sau iad cu creieru