| DragosConstantin a întrebat:

Salutare!
Am si eu o intrebare: Crede-ti ca din cauza ca, oamenii nu prea mai au credinta in Dumnezeu lumea a ajuns sa fie plina de ura, rautate si alte lucruri negative?

Răspuns Câştigător
| RazvanAttilaRus a răspuns:

Bineinteles Dragos! Omul cand isi intoarce fata de la Dumnezeu, este in voia sortii! Majoritatea oamenilor nu urmeaza calea lui, multi traiesc tot mai intens in destrabalare, si acest lucru duce la pacat, iar pacatul, la randul lui duce la moartea sufletului! Moartea trupeasca, intr-adevar este tragica pentru noi, deoarece cand cineva drag ne paraseste, noi plangem si suferim. Dar mai tragic este ca, daca un om moare cu sufletul"mort"(adica in pacat). De aceea, trebuie sa incercam sa urmam calea Lui, deoarece, in Dumnezeu gasim cea mai multa siguranta; daca il urmezi pe Dumnezeu, vor veni si restul lucrurilor de la sine. A? ca nu o sa ai nu stiu cati bani sau etc? sau ca nu poti bea pana cazi sub masa sau nu te duci in club? la ce folos? pentru ca pe Dumnezeu nu asta il intereseaza.la ce bun sa traiesti dupa propriul plac in desfrau, pana la urma mori, din tarana esti si in taran te intorci! bucuria si fericirea la vor fi sus in Rai, nu aici pe pamant.Ca nu ai vila sau altceva? sunt lucruri trecatoare! nu mai bine sa, fi smerit aici pe pamant, sa traiesti in conexiune cu Dumnezeu, si dupa moarte sa te bucuri de fericirea vesnica? Cauta-l pe Dumnezeu, si vei fi binecuvantat si tu si casa ta!

! Pe langa binecuvantari, Dumnezeu da si incercari, prin care iti incearca credinta, DAR! in incercare nu esti singur, ci cu Dumnezeu. Da lauda lui Dumnezeu atat cat o duci bine, cat o duci si rau! Multumeste-i si pentru binecuvantari, si pentru incercari.Incercarile au rolul de a intari credinta, de a fi mai smerit.

Roaga-te celui Prea Inalt, si nu te lasa ispitit de altii! Fi samanta roditoare, prinde radacini in credinta! Dumnezeu iti poate si da, dar iti poate silua! Citeste in Biblie despre Iov, si vei vedea o adevarata credinta! Dar, pe cat de mare este distanta intre cer si pamant, tot asa de diferite sunt caile Domnului de caile noastre! Cu asta, uite si un motto care sper sa iti exprime ceva:,, Bucura-te tinere in tineretea ta, vesela sa-ti fie inima, umbla pe cai alese de inima ta, si placute ochilor tai! Dar nu uita caci Dumnezeu te va chema in mare mila Sa!"winking Bafta in continuare si bunul Dumnezeu sa reverse Duh Sfant asupra ta, si partasia si pacea Duhului Sfant sa ramana cu tine in vecii vecilor!

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

Da, cred ca asta e motivul. Iar apoi tot oamenii sunt revoltati si se intreaba unde este Dumnezeu cand se intampla atata rau. Pe ei insisi nu se vad cat rau pot face.

| muffy1 a răspuns:

Binenteles, spre deosebire de secolele in care exista inchizitia, biserica ardea pe rug "vrajitoare" de parca ar fi existat pe bune asa ceva, tortura si ucidea mii de asa zisi pagani, existau cruciade in numele domnului, aproape toate razboaiele intre natii erau pe tema religioasa, apa si spalatul in europa erau considerate un pacat de catre biserica, doar preotii aveau voie sa citeasca ca doar ei sa interpreteze biblia, durata medie de viata a unui om era de 30 de ani, si erau mai multe boli decat erau oameni.
da mai, eu cred ca am decazut mult fata de acele vremuri, propun sa ne intoarcem iar in evul mediu, unde totul era doar lapte si miere, acelea erau secolele in care absolut toata europa credea in dzeu.

| DragosConstantin explică:

Raspunde la intrebare si nu cred ca tu nu ai avut niciodata o greseala gramaticala.

| doctorandus a răspuns:

A fost vreodata altfel? De curiozitate citeste Biblia si ai sa afli ca si pe vremea aia la fel era.

| sabin89 a răspuns:

Cum zici tu ca lumea a ajuns sa fie plina de ura. Eu vad exact contrariul. Uite, si numai aici pe TPU: toti au iubite, toate au iubiti, toti se indragostesc, se gandesc cum sa se pupe, cum sa se imbratiseze...Cand a mai fost atata iubire ca acum?

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca oamenii in ultimele zile vor fi fara credinta si mai egocentrici. Este un semn ca sfarsitul este aproape. 2Timotei3:1-5

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Bai desteptule afla ca doar 2 miliarde si ceva din 7 miliarde de oameni sunt crestini. Fix pix toti crestinii sunt lipsiti de ura si plini de bunatate si fericire laughing))

| MeGusta a răspuns:

Da, pentru ca in Evul Mediu, cand lumea avea credinta, mergea foarte bine.

| Ager a răspuns:

Aceste lucruri au fost prezise. noi trăim în ZILELE DIN URMĂ sad2 Timotei 3:1–5) 3 Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te.

| 000Diddy000 a răspuns:

E unul din factorii care au dus la acest lucru, nu ne putem minti acum, nimeni nu poate afirma ca e cel mai credincios, deoarece toti oamenii au defecte, nu vei intalni un om care sa zica de exemplu ca el merge de fiecare data la biserica, deoarece mai apar cateva schimbari de plan; daca stam sa ne gandim bine... ce inseamna de fapt sa fii credincios? doar sa crezi in Dumnezeu si sa-I urmezi cuvintele, sau sa crezi in Dumnezeu, sa nu ajungi in nicio extrema, adica sa nu mergi deloc la Biserica, sa nu ai nicio legatura cu religia sau in exces, adica sa tii post negru in fiecare zi, sa interpretezi gresit pasaje din Biblie; ambele situatii au ajuns sa impinga lumea catre ura, rautate si alte lucruri negative

| Laya a răspuns:

Ura, rautatea si toate cele vin de la oameni. Noi suntem proprii nostri stapani, noi decidem pe cine iubim, in cine avem incredere si cui îi facem rau. Deci, n-are rost sa-l amestecam pe D-zeu in orice discutie si sa dam vina pe Divinitati pentru ce se-ntampla.
Dar, adevarul e ca, e mult mai usor sa intinzi mainile si sa te rogi ca totul sa fie bine, decat sa pui mana si sa faci ceva pentru ca lucrurile rele ce ti se-ntampla sa se indrepte. E mai usor sa dam vina pe altii, decat sa vedem propriile noastre greseli! happy

| Anecherry a răspuns:

Lucrurile astea sunt de cand lumea, nu de cateva decenii. Nu stiu daca credinta in dumnezeu are o relevanta semnficativa, atata timp cat poti fi un ateu sau un liber cugetator moral, cu caracter, cinstit, bun la suflet etc etc; sau poti fi crestin doar cu numele. ca sa nu mai spun cate masacre au fost de-a randul timpului, "in numele domnului si al religiilor". Biblia promoveaza de asemenea, moralitatea, si e un lucru bun, dar asta nu inseamna ca daca esti ateu nu poti avea acele valori. totul tine de fiecare persoana. bye

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu din contra tarile cele mai atee sunt mai putin violente ca cele religiose compara suedia, Germania, norvergia cu Romania, eu gandesc pozitiv nu vad lumea chiar asa rea fiecare e pentru el mi se pare logic

| Danielcristian a răspuns:

Da

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna nu neaparat, la unii se poate intampla asta si da poate numai cred in Dumnezeu deoarece tienrii in ziau de azi nu se mai duc la bierica daca se duc se duc poate doar de Paste sau cine stie...lumea a ajus sa fie plina de ura si de unele lucrui negative deoarece nici aceasta tara poate nu est e bine organizata dar mai ales fiindca numai sunt uniti adica sa se ajute intre ei sa comunice sa nu se mai dusmaneasca sau sa barfeasca putini prieteni mai sunt adevarati,, stii cum e doar un singur prieten iti e adevarat din acei 1000 sa zicem... daca tara asta ar merge bine si oamenii s-ar mai schimba si toti am fi egali in drepturi si sa avem bunatate ar fi ok! u ce parere ai avea despre asta?

| DragosConstantin explică (pentru Georgyyyyyyy):

In mare parte ai dreptate ce ai scris mai sus, dar te contrazic la faza cu prietenii happy dupa parerea mea nu exista prieteni, exista doar cunostinte sau persoane cu care poti dialoga cate ceva asta e opinia mea.

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru DragosConstantin):

Da ...ai dreptate. dar in viata prietena iti poate fi mama ta..sau poti avea un prieten/prietena cu care sa te intelegi ff bine si sa copilaresti si acea sa fie prietenie adv..in ziua d azi nici relatii serioase numai sunt.

| DragosConstantin explică (pentru Georgyyyyyyy):

Mda pai aproape toata lumea e infectata.Crede-ma am avut un amic cu care m-am inteles bine cand eram pitici, dar acum totul s-a dezbinat, adica s-a dovedit a fi doar un profitor.

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru DragosConstantin):

Da stiu cum e...si eu am patit cu 2 fete care m-au dezamagit si poate ca regreta dar nu stiu..in viata nu trebuie sa pun suflet pentru altii inainte sa ii cunoastem... e bine sa fi si comunicativ dar sa iti dai seama cu ce fel de peroana vb si daca meritabig grin

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru DragosConstantin):

Si e mai rau ca in ziua de azi sunt tot feluri de anturaje...happy

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Toti gresim...ne mai grabim scriind....asta nu inseamna ca esti analfabet/-awinking

| akcentdiana a răspuns:

Asta nu depinde intotdeaua de Dumnezeu, sa stii, sunt si unii oameni care asa sunt ei

| danielutzica a răspuns:

Din punctul meu de vedere, e posibil pentru ca nu mai au teama de Dumnezeu. Nu se tem de viata de apoi si fac ce vor ei, nu ii intereseaza de cei din jur, sunt egoisti, ipocriti, josnici si lista poate continua, se cred liberi deplin. Libertatea are un pret.

| pisiiiiii a răspuns:

Da, si pentru ca oamenii, acum, sunt tare pacarosi.