| Extraterestru2 a întrebat:

Un prieten de al meu imi tot recomanda sa imi dau lantul de la bicicleta cu ULEI DE MASA. Credeti ca va avea vreun efect pozitiv, dar mai ales negativ asupra lantului?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice ulei atrage praful. Poti sa faci urmatoarele: sa cureti lantul cu benzina. Dupa care sa dai cu ulei siliconic. Se zice ca el nu atrage praful asa mult ca celelate uleiuri. Uleiul alimentar nu este un lubrifiant (nu "lubricant" ca desteptul de mai sus) bun. La o simpla frecare el se duce si ramane lant pe pinion (foaie de angrenaj). Adica se freaca rau.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bun ca trage mizeria pe el, doar la magazinele de bite gasesti lubricant corespunzator

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe langa faptul ca o sa se adune tot praful o sa te si murdaresti in mers de nu e adevarat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uleiul de masa se usuca in timp. Nu are sens sa folosesti asa ceva, in locul unui lubrifiant normal pentru 'fiare'.

| gigel68 a răspuns:

Uleiul de masa rancezeste, folosesti ulei de mecanisme fine sau ulei pentru lant.
sau incearca un lubrifiant de la durex

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Ulei WD-40
sau ulei de mecanisme fine