| Alexandru250201 a întrebat:

Salutare
Daca cineva ma mint in legatura cu ceva si eu o iau ca adevar si o spun mai departe ca adevar se poate numi ca pacatuiesc si eu?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce faci tu se cheama barfa, ca auzi de la unul si duci vorba la altul.
Ideal este sa nu mai faci asta, sa ai propriile tale pareri si sa discuti numai despre ce ai citit cu ochii tai, ca sa nu ajungi sa te faci de ras saus a te faca altii mincinos, ca imparstii barfa sau spui neadevaruri.

| sierra1 a răspuns:

Se poate numi doar că ești naiv

| J0B0MAT a răspuns:

Nu te lua după ele.Sunt păcătoase. Nu ai nicio vină

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista pacat.

| CIaudiu a răspuns:

Nu fiule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propagi un neadevăr, o calomnie, o bârfă, iar Domnul spune să nu te așezi la masa batjocoritorilor și nici să nu te întovărășești cu ei.

"Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor răi, nu se oprește pe calea celor păcătoși și nu se așază pe scaunul celor batjocoritori!" - Psalmii 1:1

| slayer09 a răspuns:

In primul rand cercetezi si tu, sa vezi daca e adevarat sau nu, asta daca e vorba de un lucru, nu de oameni, daca este vorba despre oameni, intorci urechea si nu te mai intereseaza ce a facut nea gigi sau marin, nu te zideste cu nimic sa stii lucruri urate despre altii, toti suntem pacatosi asa ca nu trebuie sa judecam pe nimeni, trebuie sa ne bucuram de fiecare fiinta asa cum este ea, cu bune si rele. Mai ales sa dai si mai departe barfa. Daca ai fi tu in locul lui, a aluia pe care il barfesti, crezi ca iti va pica bine?

| oykoj98 a răspuns:

Dacă nu știai că e minciună în momentul în care ai spus-o, nu. Dar acum că ai aflat, ești responsabil să le zici tuturor cărora le-ai spus acea minciună ca e minciună.

| UserNameLost a răspuns:

Aș zice că da, de aceea ar trebui să verificăm informațiile.