| 7downkick a întrebat:

Salutare, doresc să descopăr mai in profunzime relatia cu Dumnezeu ce imi recomandati, cer putină seriozitate nu veniti cu biserica icoane coliva pomelnice, etc vreau o relatie mai personala cu Dumnezeu și cu fiul Său Isus

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Cauta pe Youtube podcast-uri pe tematica asta. Necula are cateva, sigur sunt mai multi. In plus Necula e misto in general, nu neaparat cand vorbeste de religie.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mie mi- a plăcut - Viata condusa de scopuri de Rick Waren, e cea mai vândută carte după Biblie. E important și sa citești Noul Testament cu rugămintea către Creator sa îți lumineze mintea ca să intelegi ce vrea sa îți vorbească prin Cartea Lui. Și sa te rogi și cu cuvintele tale, spunând Tatălui ceresc tot ce ai pe suflet.

| CostinAlamariu a răspuns:

Îți recomand să citești Biblia și după scrierile creștinilor din primele veacuri creștine. Dacă chiar vrei să știi despre ce e adevaratul creștinism trebuie să citești ce credeau primii creștini chiar după apostoli. Îți recomand Sfântul Iustin filozoful, Policarp, Clement al Romei, Ignat al Antiohiei și alții.

Și ai grijă cu ideea asta de "relație personală".
Iisus a venit să clădească o Biserică, nu infinite așa zis "relații personale". Desprins de Biserică n-o să poți niciodată să fii cu Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sola Scriptura. Eu am citit Biblia de 20 de ori și continuu sa o citesc. Prin Biblie ne vorbește Dumnezeu iar noi ii vorbim prin rugăciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia, acolo Îl vei găsi pe Dumnezeu cu adevărat!

| AdioTPU a răspuns:

Citește Scriptura, Cuvântul lui Dumnezeu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Singur iti va figreu, de aceea iti recomand sa participi la intruniri religioase de tineret sau unde participa mai mult tineri : OasteaDomnului (ortodoksi), Biserica Evanghelicã Românã (ortodoksi), sau alte culte ce au intruniri de tineret. Poți face acest lucru fãrã sã aderi la acel cult sau sau sã te botezi, ci ca vizitator. Ca sã îți faci o pãrere mai dinainte, unele au și transmisii pe internet ( live sau înregistrate). Apoi mai sunt si grupuri pe internet pe care le poti urmari fãrã sã te înscrii neapãrat în acel grup. Mie îmi place cã au si rugaciune, asa ca dacã nu am inspiratie cum sa ma rog, ascult cum se roaga ei si la sfârsit zic si eu Amin, odatã cu ei.

| SempaiMakima a răspuns:

Cred ca ar fi intelept sa citesti din evanghelie din cand in cand, daca nu faci asta deja.
Nu poti sa ai o relatie cu nimeni daca nu vorbesti cu acea persoana, deci roaga-te.
Mai in gand sa nu auda vrașmașul.
Si un Tatăl nostru din suflet conteaza.
Ajuta foarte mult daca citesti despre patimile Lui Iisus si daca faci cruce mai des deasupra ta.
Si de asemenea Iisus a zis: "Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti."
Daca nu ai iubire fata de aproapele tau, nu poti sa L cunosti pe Dumnezeu.
Pentru ca "Dumnezeu e iubire."
Iubire pura, curata.
"Ia crucea ta si urmeaza mie"
Ai incredere in El.