| BunaNeata1 a întrebat:

Întrebări doar pentru cei care cunosc:

1)Se spune că Biblia nu trebuie citită în pat, dar eu mă simt mult mai comod dacă o citesc în pat. Bine, nu culcată, dar nici chiar la masă. Așezată pe pat cu ea în mâna. E păcat să o citesc așa?

2) Am Biblia descărcată în telefon. Dacă vreau să citesc din telefon, trebuie să o citesc neapărat ca din carte sau o pot citi din pat?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unor "inteleptI de pe aici care spun:
"Si asta cu cateva mii de ani inainte ca Moise sa primeasca cele 10 Porunci."
Se vede ca ai puternice cunostinte in domeniu, unde ai facut studiile, la Glina?
Numai de acolo te puteai inspira atat de profund, prin respiratii dese si nenumarate. Cunoasterea ta este la nivelul acelui obiect pe care stai la toaleta mentionat de tine si pe care se vede ca l-ai folosit in inaltele tale studii. Incearca sa citesti si o carte, nu folosi numai netul de pe telefon ca altfel nici la nivelul Glinei nu ajungi. P.S. Cand ma refer la Glina, ma refer la acea groapa a Marianelor din acea localitate unde se "depoziteaza" intepciunea asemanatoare cu a ta.

| ania a răspuns:

Citește-o oriunde și eu o citesc de multe ori în pat sau în fotoliu și mă rog Creatorului nostru să=mi deschidă mintea să înșeleg ce e impotant pnetru mine în aceea zi să înțeleg. Dacăcopilul tău ar citi cu drag un mesaj de la tine, în timp ce stă în pat, te-ai supăra?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 și 2. Răspuns. Nu contează din ce poziție o citești, ci ceea ce înțelegi din ea.
La fel ca la actul sexual, nu contează poziția, ci rezultatul.
- Mamă, Iuăn m-o lăsat groasă.
- Tu Mărie, tu, da unde ț-o fost capu!
- Pe perină, mamă.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Biblia este doar o culegere de legende plagiate de evrei de la diferite popoare antice..In Mesopotamia au existat unele dintre cele mai importante civilizații din lumea antică si a fost unul dintre primele, dacă nu chiar primul loc din lume unde a apărut scrisul.
Mesopotamienii utilizau un sistem de numerație sexagesimal. De aici provine actualul sistem, cu ora de 60 de minute, și ziua de 24 de ore, precum și cercul de 360 de grade. Calendarul sumerian avea și săptămânile de câte șapte zile.si asta cu cateva mii de ani inainte ca Moise sa primeasca cele 10 Porunci si sa discute cu dumnezeu in tufis.
Biblia poti sa o citesti stand in cap sau la WC cu acelasi folos.
https://www.history.com/topics/ancient-middle-east/mesopotamia
https://ro.wikipedia.org/wiki/Moise

| Algo098 a răspuns:

E mai bine de mine ca n-am probleme cu cititul bibliei, ca e asa de sucita si lipsita de logica si de fantezista ca nu simt nevoia sa o citesc in nici o pozitie.

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Minciuni.

2. Poti si de pe telefon, cuvintele Lui Dumnezeu sunt aceleasi, desigur, sa ai biblia corecta si adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia o poti citi de unde vrei atata timp cat ai mintea la ce citesti. O poti citi si pe tren sau la scoala in ora de religie. O poti citi de pe telefon sau alt dispozitiv(tableta, laptop etc).
Atata timp cat o citesti serios si nu in fuga nu vad un pacat.

| viavo a răspuns:

Dupa parerea mea, nu este pacat sa o citesti in pat. Mai important e sa te rogi si sa nu te rogi in pat decat daca ai o boala care te tine la pat. Nu sunt prieten cu religia si biserica, dar sunt de parere ca Biblia merita citita si e pacat sa nu o citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru că rugăciunea este o auto sugestie eficientă pentru cei ce cred.