| ElShaarwy a întrebat:

Ne-a dat profesoru la religie ca tema urmatoarea intrebare: "In ce conditii expresiile "buna ziua" sau "la multi ani" ar putea fi urari si binecuvantari? Ma puteti ajuta, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

URÁRE ~ări f. 1) v. A URA. 2) Cuvânt sau formulă spusă cu o deosebită afecțiune (cu prilejul unei aniversări, al celebrării căsătoriei etc.). /v. a ura

BINECUVÂNTÁ, binecuvântez, vb. I. Tranz. 1. (Despre Dumnezeu) A revărsa grația divină; a blagoslovi. ♦ (Despre preoți) A revărsa harul divinității asupra unui lucru sau asupra oamenilor; a blagoslovi. ♦ P. anal. A dori prosperitate și fericire cuiva (invocând adesea numele lui Dumnezeu). 2. A lăuda, a slăvi pe Dumnezeu. ♦ P. anal. A lăuda, a preamări pe cineva în semn de recunoștință. [Prez. ind. și: (rar) binecuvấnt] – Bine + cuvânta (după sl. blagosloviti).

Deci urare cand e o ocazie speciala, si binecuvantare cand ii zici de bine fara a fi neaparat o ocazie si ii si doresti acel lucru.
Cam asta am dedus eu de pe aici.

1 răspuns:
| Moisie a răspuns:

In conditiile in care nu au legatura cu biserica!