| HappyFaceXoX a întrebat:

Ce parere aveti despre existenta lui Dumnezeu? Eu sunt agnostic si sincer nu am nimic cu cei care cred in el, insa mi se pare o aberatie sa nu fumezi, sa nu consumi alcool, sa tii post si sa te duci in fiecare duminica la Biserica deoarece asta a fost in biblie si celelalte carti acum 2000 de ani.Au fost `n` pasaje sterse din biblie deoarece contraziceu lucrurile pe care noi le-am aflat.Banuiesc ca toti dintre voi stiu ce a patit Galileo Galilei ( pentru cei care nu stiu el a fost omorat deoarece a spus ca soarele este centrul sistemului planetar, intr-un cuvant a sustinut heliocentrismul iar conform scripturii acest lucru este fals).In plus e ca si cum peste 2000 de ani se vor descoperi toate volumele Harry Potter si oamenii vor crede ca asta se intampla in secolul 20. Va astept opiniile cu argumente pro si contra.

Răspuns Câştigător
| vladmitra96 a răspuns:

Eu zic că suntem ceva simplu care aparţine cuiva infinit de complex (gen universul), adică degeaba încercăm să descoperim apariţia materiei sau dacă dumnezeu există, pentru că nu avem capacitatea necesară.
Nu cred că avem vreun rol aici sau oriunde, ci doar ne trăim viaţa pe moment, nimic mai mult. Asta e destul pentru mine cât să nu mă sinucid. Glumesc laughing
Oricum, cine sunt eu să decid care e adevărul happy, eu doar mi-a exprimat părerea, cum ai şi cerut. Baftă!

| Dorugar a răspuns (pentru vladmitra96):

Habar nu ai de nimic.
Universul nu este de loc complex ci chiar foarte simplu si asta pentru ca el este gol, iar faptul ca este simplu si gol il poti observa seara cand te uiti pe cer si vezi atat de multe mii de stele care sunt la sute de mii de ani lumina departare de noi, ca daca era dens si complex nu vedeai nimic.
Afla ca omul si fiintele vii sunt complexe si nu simple si creierul uman este extrem de complex asa cum nu este niciunde Unibersul, decat cu excptia altor planete in care exista fiinte vii.
Concluzie, nimic nu este mai complexa decat viata evoluata si nimic mai simplu ca Universul care este gol.
2 Tu nu trebuie sa decizi nimic! De decis decide Stiinta pe baza rezultatelor obtinute prin cunoasterea rationala folosindu mijloace moderne de a cerceta realitatea incepand cu microcosmosul si terminand cu macrocosmosul.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu e deloc o aberatie sa ai grija de corpul tau, indiferent daca il consideri de origine divina cu prelungire in infinit dupa o perioada petrecuta pe pamint sau niste tesuturi animate care vor putrezi la un moment dat si cu asta basta. Daca te apuci sa comentezi, macar documenteaza-te. Galileo Galilei a fost condamnat de biserica pentru convingerile lui, insa nu a fost executat in nici un fel. "Galileo continued to receive visitors until 1642, when, after suffering fever and heart palpitations, he died on 8 January 1642, aged 77. " O entitate gen "Dumnezeu" poate exista complet independent de fabulatiile unei carti inspirate din istoria evreilor si cu umplutura adaugata pentru controlul maselor de sclavi din Imperiul Roman care cam incepusera sa si-o ia in cap. Ce poate fi mai frumos pentru niste mase de oameni needucati decit sa le dai speranta unei vieti de apoi in completa antiteza cu ceea ce traiesc, cu conditia de a isi inghiti saliva in loc sa scuipe, de a accepta toate rahaturile care li se intimpla si de a nu isi judeca stapinii?

| doctorandus a răspuns:

Astea cu sa nu consumi alcool si sa nu fumezi sunt idei bune si pentru atei. Postul... depinde, daca in restul timpului mananci doar carnuri grase, postul nu e o idee rea.

De fapt, in Biblie nu scrie ca n-ai voie sa bei alcool iar despre fumat nu scrie absolut nimic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Religia insasi este o aberatie.

| sublime89 a răspuns:

Galileo nu a fost omorat, dar a fost amenintat cu arderea pe rug. Pana la urma, de frica, a declarat ca isi detesta propria teorie, si astfel a scapat de moarte, dar a fost arestat la domiciliu pentru restul vietii. Altii in schimb, cum ar fi Giordano Bruno, nu au fost atat de norocosi. Vezi tu, asta a fost reactia religiei in fata adevarurile stiintifice sustinute de dovezi. De aceea religiile nu sunt altceva decat piedici din calea omului spre aflarea adevarului.

| peperonies a răspuns:

Asta e genul de intrebare:
"tu ce salariu ai ca eu am 1000 de euro"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Giordano Bruno a fost ars de viu, Galileo a avut arest la domiciliu.
Giordano Bruno era un iluminat.El a ales optiunea de a i se taia limba si a fi ars pe rug.A numit-o botezul focului.

| Buburuză38 a răspuns:

Consider că fiecare are dreptul să creadă în ceea ce vrea şi să facă ce dorește în acest sens şi că decizia fiecăruia trebuie respectată. happy