| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Dacă un enoriaș dintr-un cult ce practică zeciuiala (baptist, penticostal, adventist etc) se preface ca are nevoie la toaletă pentru ca nu vrea să dea zeciuiala pastorului, enoriașul poate fi apostrofat și dat exemplu negativ de pastor? Mulțumesc anticipat, o zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| h379m3973423 a răspuns:

Dacă pastorul își însușește bani de la enoriași, respectivul poate să plece de tot, nu doar până la baiewinking

Și nu, nu poate fi apostrofat. Biblia spune că este numai Unul cu drept de a judeca. În cel mai rău caz vorbiți între 4 ochi pentru a rezolva ceva. Dar dacă nu vă înțelegeți din cauza banilor(că nu dai tu bani, sau că dai 5% în loc de 10%) atunci ai alt motiv pentru care să pleci din biserica aia pentru că e inutilă.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Interesantă intrebare!

... și chiar ăștia cu "zeciuiala" declară și donează 1/10 din TOATE veniturile? Nu e nimic deductibil - ca să zic așa - in fața cultului?

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Mulțumesc. Mi-a spus cineva ca dacă un enoriaș este viticultor pastorul ii pretinde 10% din recolta de must, dacă a făcut 100 l de must, 10 l trebuie dați bisericii, deci nu doar bani se dau.

| sierra1 a răspuns (pentru Werrich):

Fără nici o excepție? nu incearcă unii să dosească veniturile? sau n-o fac pentru că îi vede ăl de sus?

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Mormonii le spun enoriașilor sa dea zeciuiala chiar dacă nu au bani pentru cheltuielile de întreținere.

| sierra1 a răspuns (pentru Werrich):

Foarte tare! avem și noi mormoni?

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Sigur, mormonii sunt în toată tara și prestează cursuri gratuite de limba engleza pentru a atrage potențiali candidați la botez, viitori cotizanti la zeciuiala.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

In vechiul testament e scris sa aducem zeciuiala noastră Domnului
Deci e ceva ce a spus Dumnezeu care trebuie împlinit