| CrushBoy89 a întrebat:

Dupa cum stim cu totii..se apropie Invierea Domnului..As avea si eu o intrebare! Ce semnifica Paștele (păștița) pe care o luam de la Biserica..Trebuie sa te spovedesti pentru a lua? sau..Multumesc big grin

1 răspuns:
| casian_6565 a răspuns:

Nu trebuie sa te spovedesti dar trebuie sa manci pe stomacul gol semnificatia pai si pe vremea lui iisus se mancau Obiceiul de Paște de a mânca miel și pască este legat de ritualul pascal evreiesc. În datina ebraică, mielul se mănâncă ritual cu azimă (pâine nedospita) și cu ierburi amare (maror pe ebraică מרור), pentru a aduce aminte de greutățile îndurate în robia egipteană. La Cina cea de Taină, Isus și apostolii au mâncat miel după ritualul evreiesc, iar azima este reprezentată de pască. Pentru creștini, mielul, pasca și vinul sunt simboluri cu noi semnificații: Mielul este Isus Hristos, care își accepta sacrificiul. Pasca frântă și vinul turnat semnifică sacrificiul christic.

Pasca este preparată în ajunul Învierii. Adevărata pască este aceea care se taie în bucățele mici, se pune în pachețele și se duce la biserică pentru a fi sfințită. Bucățile de pască sunt duse acasă și păstrate pentru a-i face pe credincioși părtașii binecuvântării lui Dumnezeu, având puterea de a alunga bolile și necazurile.