| Surrender a întrebat:

presupun ca intrebarea asta a mai fost pusa dar... vreau sa ma lamuresc si eu.

De ce Dumnezeu are nevoie de rugaciuni, impartasanii, spovedanii etc.?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Sunt ritualuri specifice omului, pentru om si catre om. Rugaciunea inseamna chemarea unei entitati superioare pentru rezolvarea problemelor si ofera o "alinare" psihico-emotionala stiind ca acolo cineva de sus poate rezolva acea problema.
Impartasaniile si spovedaniile tin de dorinta omului de a se spala de greseli pentru a fi cu o constinta curata pentru a oferi un comfort psihic, pentru a se simti bine in pielea lui si cu sine insusi dupa ce a fost "iertat de pacate".

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce Dumnezeu are nevoie de rugaciuni, impartasanii, spovedanii etc?==
Nu are nevoie de așa ceva!

| danut a răspuns:

Nu Dumnezeu are nevoie de rugaciuni ci noi avem nevoie de ele, daca nu ne rugam, atunci cum ar sti Dumnezeu ce vrem? Rugaciunea este forma de COMUNICARE intre om si Dumnezeu (de la om catre Dumnezeu). Impartasanile au un cu totul al rol care in mare a fost pervertit de om cat despre spovedanii, acestea sunt o forma de a afla ce gandeste un om de catre: popi, securisti, spioni, diavol. Singurul caruia trebuie sa i te spovaduiesti este Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru danut):

Daca nu ne rugam, atunci cum ar sti Dumnezeu ce vrem? --Omniscienta?

| danut a răspuns (pentru M25M):

Te rog sa recitesti raspunsul meu, nu am spus ca nu avem nevoie de rugaciuni ci din contra DAR avem nevoie NOI de ele si nu Dumnezeu. Oricum Dumnezeu stie TOT de la INCEPUT si pana la SFARSIT.

| M25M a răspuns (pentru danut):

Am citit odata si am inteles mesajul principal insa in argumentarea ta nu avea ce cauta acea intrebare.

| danut a răspuns (pentru M25M):

Am inteles ce ai intrebat, nu intelesesem. Dumnezeu stie ce gandim (fiecare dintre noi) dar DORESTE o implicare activa a noastra prin punerea in evidenta a dorintelor noastre. Cererea noastra catre Dumnezeu se face doar prin rugaciune (singura forma de comunicare). Exista si situatii in care Dumnezeu intervine in ajutorul unei persoane si fara rugaciune, atunci cand aceasta se afla in situatii speciale, neprevazute, accidentale, pentru om.

| Thunderstruck a răspuns:

N-are nevoie, nu exista.

| Azµre a răspuns:

Astea sunt obiceiuri.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Noi suntem cei care avem nevoie de rugăciune, iertare. Dumnezeu nu că ar avea nevoie de rugăciunile noastre, mai degrabă El se bucură când noi ne apropiem de el în rugăciune, aşa cum un părinte se bucură să comunice cu copilul său.

| LegionarulRoman a răspuns:

„Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică… Trupul Meu este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură" (Ioan 6, 53-55).

Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/......ie-erezii/ )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti crestin deci gandesti asa.nu Dumnezeu are nevoie de ceva.OMUL are nevoie de asa ceva.tu ai de toate ca-ti da mamata si tacto.cand n-or mai fi ei iti vei lua singur. daca vei avea timp, si de unde sa-ti iei.iti mai trebuie si bani.si sanatate.mai ales sanatate.si o sursa de venit. poti munci sau fura.ori poti avea totul moaca daca stii sa pupi in cur pe altii.ori sa te apleci.ca doar esti vertical nu? puiule? trezeste-te.

| Surrender explică (pentru anonim_4396):

Iisuse, psihologul tau are multe sa te intrebe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate surenda.da pisihologul meu nu poate pune intrebari atat de elevate.nu-l ajuta neuronul.al tau vad ca si discurca? mai mult curca decat dis?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca iti pui intrebarea asta inseamna ca nu esti crestin, ca nu sti ce sta la baza crestinismului.
Crestinismul vine de la Hristos, de la adeptii lui, ai Domnului, cand S-a Intrupat si a venit in lume ca sa o elibereze de pacat, prin propia moarte, si apoi Inviere.

Dumnezeu vrea sa vada, de altfel ca si un tata bun, ca ne aducem aminte de el, ca ne marturism Lui, ca Ii cerem ajutorul cand nu putem, si sa Il slavim pentru toate cate exista.
Cat despre Sfanta Impartasanie, Taina care s-a Instituit Insusi de Mantuitorul, este cea pe care se bazeaza Crestinismul, Jertfa lui Hristos de pe Cruce, iar cand la Cina Cea de Taina a zis " Sa faceti aceasta intru Pomenirea Mea ".
Este foarte mult de explicat, am incercat sa iti rezum cat mai mult, insa daca chiar vrei sa afli, sa Il afli pe Dumnezeu, trebuie sa iti faci un duhovnic, si il intrebi cand ai o nelamurire/problema, etc.

| Surrender explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ai dreptate nu sunt crestin ci ateu.

Totusi multumesc ca ti-ai facut timp si ai raspuns la intrebare. Avem dreptul de a crede / nu a crede. O zi buna!

| Hope77 a răspuns:

Nu Dumnezeu are nevoie de ele, ci omul are nevoie de ele. Omul are nevoie de iertare, de pace etc. Forma pe care o iau multe dinre practicile pe care le amintesti poate fi discutata si discutabila, depinzand mult de cat de mult are habar omul de ce scrie in Scriptura. Daca n-are habar, face si el ce vede la altii, un fel de cre(s)tinism "dupa ureche".