| Topârceanu2024 a întrebat:

Salutare tuturor.
Am o mică problemă,nu sunt botezat la naștere,as dori să mă botez la ortodocși,mă trag din familie de păgâni care au păcate grele si din toate care există, ideea e că eu sunt un om foarte cuminte, dar eu am incasat toate necazurile de pe lume,aproape tot timpul am fost sortit eșecului.
Cred din toată inima că eu moștenesc toate păcatele și aș vrea să pun punct.
Ideea e că am înteles că prin botez se duc toate cele si vraji daca este si păcatele,mă ajuta cineva cu niste informatii pas cu pas? Eu nu am nimic in comun cu vreo religie,nici nu am habar care e procedura, câti bani am nevoie si ce trebuie făcut.
Dar vreau din toata inima să fac ceva că e nevoie, am aproape 29 de ani si imi dau seama că ceva nu e bine.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca tot ce ai scris tu acolo sunt doar niste speculatii fara nicio baza reala, in lumea reala.

| minrest a răspuns:

Nu mai sunt pagani acum, din pacate. Ce religie aveau parintii tai? Daca te simti confortabil sa imi spui. Poti sa o faci prin mesaj privat. Nu e nevoie de bani ca sa te botezi. Vorbesti cu un preot este singurul pas. Dar nu prea vad cu ce te ajuta. Pacatele nu se mostenesc, orice pacat este o actiune constienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu moștenește păcatul nimănui pe pământul ăsta nimeni nu moștenește păcatele altor oamenii nevinovați ori care om și ori și ce om își cară singur crucea greutățile și păcatele pe lumea asta nimeni pe lumea asta nu este fără de păcat nimeni pe pământul ăsta nu este fără de greșeli nimeni in Viața asta nu este fără de păcate și greșeli importanta este să nu comitem si repetăm același fapte și greșeli față de Dumnezeu căci el este singurul calea Adevărul. Tu nu char niciun păcat al familie al moșteniri pe umeri tei ei își care singuri greșelile și păcatele ca noi toți fiecarea ne cărăm păcate faptele greșite greșelile pe lumea asta pe care le facem le faptuim le de sfârșim faptul ca tu îți schimbi religia pentru Dumnezeu rămâi același suflet și aceleași om si aceași inimă pe care tea adus pe lumea asta nu-ți învinovăți familia prieteni cunoștințele. și pe nimeni pentru propile fapte si greșeli nimeni nu-ți va moșteniți fapte și gresie cu toți le cărăm pe propia cruce pe lumea asta până la ziua în care vom da si socoteală față de Dumnezeu pentru tot ce am faptuit pe lumea asta. Nu trebuie sa ai bani in buznar case mașini averi sa crezi in Dumnezeu îți trebuie sufletul Adevărat si o inimă Adevărat credința ta cu Dumnezeul trebuie sa fie fără de negare. Noi fără Dumnezeu am fi pierduți și am "trăi" in haos și Minciuni și ne Adevăruri si prostie am ajunge enorm de grav fără Dumnezeu nu am ști nici cand este ziua si noaptea fără Dumnezeu omul este nimic pe lumea asta pe pământul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am raspuns deja.

| KovacsB a răspuns:

O sa fie nevoie de o cristelnita mai mare dar se poate face pe comanda unde a facut preasfintitul clopotul la catedrala.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu ai nevoie de bani. Doar du-te la un preot ortodox si spune-i ca vrei sa te botezi si iti va zice el ce trebuie sa faci

| norisorulpufos a răspuns:

Mergi la biserică si te vor indruma ei.

| OneReason a răspuns:

N primul rând, este important să înțelegem că fiecare persoană are dreptul la libertatea religioasă și la alegerea propriei credințe și practici spirituale. Dacă simți că botezul în Biserica Ortodoxă ar putea fi o etapă importantă pentru tine în căutarea ta de liniște și eliberare de păcate sau greutăți, este perfect valid să explorezi această opțiune.

Pentru a fi botezat în Biserica Ortodoxă, trebuie să te adresezi unei biserici ortodoxe locale și să discuți cu preotul de acolo. El îți va putea oferi informații detaliate despre procedura de botez și va fi dispus să răspundă la orice întrebări ai putea avea. De obicei, preotul va cere anumite documente, precum o copie a certificatului de naștere.