| sanboss a întrebat:

Salutare, voi cum intelegeti acest verset biblic?

Efeseni 6:12
Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii* şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor**, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor† întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.

Cum adica duhurilor rautati care sunt in locurile cereste?
Ele nu sunt undeva JOS luand in considerare pilda lui Lazar si omului bogat?

Astept comentari care sa merite sa fie citite, sper sa nu pierd timpul degeaba cu cei care nu au altceva de facut decat sa isi bata joc

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Uite o lucrare de referinta care imi oglindeste parerea:

Când a scris despre lupta creştinilor pentru credinţă, apostolul Pavel l-a identificat în mod clar pe cel mai mare duşman al lor. El a spus cu francheţe: „Avem de luptat nu împotriva sângelui şi a cărnii, ci împotriva guvernărilor, împotriva autorităţilor, împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti" (Efeseni 6:12). Prin urmare, această luptă depăşeşte sfera umană, întrucât ea este purtată „nu împotriva sângelui şi a cărnii", ci împotriva „forţelor spirituale rele".
După cum reiese din cele mai multe traduceri moderne ale Bibliei, ‘forţele spirituale rele’ menţionate aici nu se referă la un principiu abstract al răului, ci la persoane spirituale rele puternice. Unele traduceri folosesc redări cum ar fi ‘duhurile răutăţii care sunt în locurile cereşti’ (Noul Testament, Cornilescu, 2000), ‘spiritele rele din înălţimi’ (Noul Testament, Pascal) sau ‘forţele supraomeneşti ale răului aflate în ceruri’ (The New English Bible). Astfel, Diavolul îşi exercită puterea prin intermediul altor îngeri rebeli, care „şi-au părăsit locuinţa potrivită pentru ei" din cer (Iuda 6).

40 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing si tocmai citeam Biblia si am dat de un verset interesant, citeste-l si tu, eu ti-l citez, Coloseni 1:15, 16

„El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia, 16 pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el." Daca nu ti-ai dat seama citeste inca o data versetul si citeste-l dupa pe cel din Efeseni happy

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce ti-am spus, studiaza si vei afla, tu te-ai incrancenat pe o chestie dar am spus cum se face un studiu al unui text biblic, nu citim tot autorul amestecand ideile ci mergem pe aceiasi tema si in CONTEXT. Oamenii au MOSTENIT pacatul dar tatal pacatului este SATANA cu discipolii sai, contra lor trebuie sa lupti prin infranarea firii, nu-i treaba aici cu politica sau luptele politice.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Icearca sa citesti acelasi text si din alte traduceri ale Bibliei, poate, poate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing te las in pace, nu am cu cine discuta, doar pierd timpul. Prea te incapatanezi si nu vad rostul, eu am aratat ce spune Biblia, tu daca crezi ca nu poti face o legatura intre versetele Bibliei esti irealist. In fine...

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Degeaba incerci sa tot incarligi si sa rasucesti ceea este atat de simplu si clar doar pentru a va justifica existenta, textul e simplu si lamurit. Problema este ce faci tu, nu eu.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 timotei 4:. 7 Dar respinge istorisirile neadevărate care profanează ce este sfânt şi pe care le povestesc femeile bătrâne.

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu este adecvat uneori, (deseori).
"SATANA cu discipolii sai, contra lor trebuie sa lupti prin infranarea firii, nu-i treaba aici cu politica sau luptele politice." - A afirmat cineva că creștinii trebuie să lupte cu guvernele politice?
Cînd o persoană afirmă sus și tare că Adam și Noe țineau sabatul -aceasta lasă de gîndit.(în altă discuție)

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

Sunt de acord cu tine, cred ca vroiai sa ii scrii lui Danut happy

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Anume ție, ca să știi ce fel de persoană este.

| peronela a răspuns:

Am citit toate raspunsurile, am aceeasi intrebare, am crezut ca toti ingerii rai au cazut pe pamint, cine sunt duhurile rautatii in locurile ceresti? Sau ce sunt locurile ceresti?