| Steregoi a întrebat:

Sangele lui Hristos a fost varsat pentru toti oamenii ce se intorc la Dumnezeu. Doar 144000 se cuvine sa bea din vin ce simbolizeaza sangele varsat al lui Hristos. Relatia dintre cei 144000 si Hristos e ca o relatie intima intre un mire si o mireasa. Hristos e mirele iar cei 144000 sunt mireasa si de aceea doar cei 144000 permit sa intre lichidul adica sangele si trupul lui Hristos simbolizat prin vin si paine. In 2000 de ani de la Hristos a fost timp suficient sa fie chemati cei 144000. Restul nu sunt chemati sa faca parte dintre cei 144000. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

„Tu [Isus Cristos]... ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ." (Revelația 5:9, 10)
Învierea la viață cerească are un scop. Isus și cei care merg la cer vor alcătui un guvern care va domni peste locuitorii pământului și le va aduce multe binecuvântări. Acesta este Regatul pentru care ne-a învățat Isus să ne rugăm în rugăciunea-model: „Tatăl nostru care ești în ceruri, să fie sfințit numele tău. Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ" (Matei 6:9, 10).
„[Eu, apostolul Ioan,] am auzit un glas puternic de la tron care zicea: «Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut»." (Revelația 21:3, 4)
Această viziune profetică indică spre un timp când Regatul lui Dumnezeu, alcătuit din Isus și cei înviați de pe pământ, va pune capăt stăpânirii lui Satan și va transforma pământul într-un paradis. Chiar și moartea va dispărea.
Cei care nu se numără printre cei 144000 și nu vor fi înviați la cer vor fi readuși la viață cu perspectiva de a trăi veșnic în paradis, pe pământ. Ioan 5:28, 29
Isus a spus : ''Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu şi va fi o singură turmă, un singur Păstor" (Ioan 10:16). Acești „alte oi" sunt cei care nu fac parte din cei 144000.

"După aceste lucruri m-am uitat și iată: o mare mulțime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate națiunile, triburile, popoarele și limbile, stând în picioare înaintea tronului și înaintea Mielului, îmbrăcați în robe albe și având ramuri de palmier în mâini. Ei strigau cu glas tare, zicând: Salvarea o datorăm Dumnezeului nostru, care stă pe tron, și Mielului. Aceștia sunt cei care vin din necazul cel mare. Ei și-au spălat robele și le-au albit în sângele Mielului".- REVELAȚIA 7:9-14
(ei și-au spălat robele în sângele mielului și nu au băut din el, adică au manifestat credință în jertfa lui Isus prin care primim iertarea păcatelor, cu alte cuvinte ne sunt spălate păcatele)
Când i-a creat pe primii oameni şi i-a pus în grădina Eden, Dumnezeu a făcut să se înţeleagă clar că scopul său era ca pământul să fie populat, ca el să fie în întregime un paradis, şi că îngrijitorii săi umani să se bucure de viaţă pentru eternitate — cu condiţia să-l respecte pe Creatorul lor şi să i se supună. — Geneza 1:26–28; 2:15–17; Isaia 45:18.
Eu asa înțeleg.

| Steregoi explică (pentru ada92):

Mai ramane intrebarea cum stiu ca nu fac parte dintre cei 144000 chemati spre a fi pecetluiti? Acestia aud voci de la Dumnezeu care le spun ca sunt chemati la cer? Acestia isi doresc sa ajunga la cer si sa nu mai fie niciodata oameni renuntand la se_x pentru totdeauna?

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cartea Apocalipsei este plina de exprimari simbolice. Numarul respectiv este pur simbolic:
In textul Apocalipsei acest numar se refera DOAR la evrei, la cele 12 semintii ale acestora. Este totusi o certitudine faptul ca Imparatia Cerurilor NU est destinata doar celor 144000 de evrei, nu?
144000 ramane un numar PUR SIMBOLIC:
"Apocalipsa 7, 3-8
Zicând: Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunțile lor, pe robii Dumnezeului nostru. Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel: Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii de pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii; Din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii; Din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii; Din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Veniamin, douăsprezece mii de pecetluiți."

| Steregoi explică (pentru milan9):

Si seminția lui Dan unde e?

Galateni 6:15, 16:"15. Că în Hristos Iisus nici tăierea împrejur nu este ceva, nici netăierea împrejur, ci făptura cea nouă.
16. Şi câţi vor umbla după dreptarul acesta, - pace şi milă asupra lor şi asupra Israelului lui Dumnezeu!"

Apocalipsa 21:2:"Şi am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei."

Apocalipsa 21:9b,10a:"Vino să-ţi arăt pe mireasa, femeia Mielului.
10. Şi m-a dus pe mine, în duh, într-un munte mare şi înalt şi mi-a arătat cetatea cea sfântă, Ierusalimul,"

Ierusalimul nou este mireasa Lui Hristos. Cum ar putea o cetate propriu-zisă sa fie mireasa? Ierusalimul nou sunt cei 144000 ce au ca temelie cei 12 apostoli. Este clar ca este vorba despre o cetate simbolica si care simbolizează mireasa Lui Hristos.

Apocalipsa 21:14:"14. Iar zidul cetăţii avea douăsprezece pietre de temelie şi în ele douăsprezece nume, ale celor douăsprezece apostoli ai Mielului."

Apocalipsa 21:12:"12. Şi avea zid mare şi înalt şi avea douăsprezece porţi, iar la porţi douăsprezece îngeri şi nume scrise deasupra, care sunt numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel."

Putem deduce ca Israelul Lui Dumnezeu si noul Ierusalim nu este o restabilire a Israelului antic si ca de fapt are o alta alcatuire desi sunt incluse numele triburilor din Israelul antic.

Romani 9:24, 25:"24. Adică pe noi, pe care ne-a şi chemat, nu numai dintre iudei, ci şi dintre păgâni, 25. Precum zice El şi la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, şi iubită pe cea care nu era iubită;"

Fapte 15:14:"14. Simon a istorisit cum de la început a avut grijă Dumnezeu să ia dintre neamuri un popor pentru numele Său."

Așadar cei 144000 sunt oameni din toate națiunile inclusiv evrei.

Observam ca sunt menționați cei 12 apostoli si sunt mentionate 12 triburi. Numărul 12 nu este simbolic. Se poate deduce ca 144000 nu este un număr simbolic.

| milan9 a răspuns (pentru Steregoi):

Numerele 3,7, 8, 12, 40, in general sunt numere simbolice, dar bineinteles scrierile biblice nu se abordeaza simplificat printr-o reducere absurda DOAR la simbol. Intalnim acest numar concretizat prin numarul exact de 12 apostoli, 40 zile de post, etc... Dar acest lucru nu exclude POSIBILITATEA existei SIMBOLURILOR in Biblie, indiferent de natura lor: numere, denumiri, obiecte, etc. Sa nu cadem in absurd!

| Steregoi explică (pentru milan9):

Aici la Apocalipsa referitor la noul Ierusalim sunt puse in legatura numerele nesimbolice 12 apostoli, 12 triburi cu numarul 12*12000 adica 144000. Asta inseamna ca 144000 este un numar propriuzis si nu simbolic.

Te-am mai intrebat de tribul lui Dan. Numerii 1:47:"47. Iar leviţii, după seminţia părinţilor lor, n-au fost număraţi între ei."
Aici in Apocalipsa a fost scos tribul lui Dan si a fost introdus tribul lui Levi. Oricum tribul lui Dan nu e pe nicaieri aici in Apocalipsa. Deci e clar ca nu se refera la 144000 de evrei ci la 144000 dintre toate natiunile inclusiv evrei. Israelul de aici din Apocalipsa nu e acelasi cu Israelul antic.

Si daca ar fi evrei, ce ar insemna ca restul ar fi ignorati? Pentru ca nu doar 144000 de evrei ar fi luati la cer. Pe langa acestia mai sunt restul lumii care ar fi luata la cer dupa moarte. In plus sunt numere egale adica 12000 din fiecare. Ori in Israelul antic erau numere diferite la fiecare trib si numere egale.

De aceea iti este greu sa accepti ca 144000 este un numar propriu-zis si nu simbolic pentru ca in ortodoxie toti oamenii buni ar merge la cer dupa ce acestia mor si ca atare toti ar trebui sa se impartaseasca. Insa se omite faptul ca cei care vor fi cu Hristos nu vor mai deveni oameni niciodata si Pamantul ce va fi cu el? A renuntat Dumnezeu la planul Lui de a face Pamantul un paradis? Nicidecum! In plus cine sunt cei care sunt din marea multime care vor supravietui marelui necaz sau Armaghedonului daca toti oamenii se vor duce in cer dupa moarte?

In Apocalipsa 7:9:"9. După acestea, m-am uitat şi iată mulţime multă, pe care nimeni nu putea s-o numere", se arata ca marea multime este un grup de oameni separat de cei 144000. Cei 144000 pot fi numarati pentru ca e un numar mic in comparatie cu marea multime care nu poate fi numarata de multi ce sunt.

Armaghedonul sau marele necaz va izbucni abia dupa ce vor fi pecetluiti toti cei 144000 asa cum este mentionat la Apocalipsa 7:3, 4:"3. Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru.
4. Şi am auzit numărul celor pecetluiţi: o sută patruzeci şi patru de mii de pecetluiţi, din toate seminţiile fiilor lui Israel:"

| milan9 a răspuns:

Tocmai din cauza acestui simbolism si a acestei incriptari foarte mari a mesajului, cartea Apocalipsei nu este folosita in cultul Bisericii. Este autentica, dintotdeauna a facut parte din canonul biblic al Noului Testament, a fost abordata de Sfintii Parinti (episcopi/preoti teologi - unii dintre ei martirizati- din primele secole crestine) in comentariile lor biblice la inceputul crestinismului, se comenteaza si se interpreteaza in literatura teologica, dar, totusi raman reticente in privinta uzitarii ei prea mari in cadrul cultului.

| Irinel15123532 a răspuns:

Steregoi, de unde tot scoti asa ceva? Este o prostie totala, ai mai pus asemenea fragmente irelevante, nu mai intra pe site-ul sau nu mai citi cartea in care scrie asa ceva, arunc-o la gunoi. In biblie scrie ''mergeti si faceti ucenici din fiecare neam'' ''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit'' ''Cine crede in Hristos va fi mantuit''. Nu scrie nicaieri in biblie de un numar fix de oameni care sunt chemati, toti suntem chemati. Acel numar apare in Apocalipsa.
Concluzii
Cei 144.000 de slujitori care vor fi pecetluiţi de Dumnezeu fac parte cu exclusivitate din poporul Israel
La momentul pecetluirii lor, care va fi în timpul necazului cel mare, creştinii din toate neamurile vor fi deja în ceruri. Pecetluirea celor 144.000 va avea loc după marele eveniment al Răpirii creştinilor la cer.
Cei 144.000 de slujitori din poporul Israel se vor alipi mai târziu uriaşei mulţimi de creştini din ceruri.
Cei 144.000 de slujitori din poporul Israel nu sunt unicii care vor moşteni Împărăţia Cerurilor.
Cei ce propovăduiesc că doar 144.000 de oameni vor intra în Împărăţia Cerurilor spun neadevărul şi fac pe cei lesne crezători să-şi piardă nădejdea în mântuirea pe care o aduce Domnul Isus fiecărui om

| Steregoi explică (pentru Irinel15123532):

Mantuirea multora care vor trai in rai pe Pamant dupa Armaghedon va fi prin gaura de vierme de la doi metri sub pamant prin cosciug in cimitir. Vor auzi glasul Lui Hristos si vor iesi in carne si oase afara din pamant. Unii nu vor muri adica cei care vor supravietui Armaghedonului.

Ioan 5:28, 29:"Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29. Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12:2:"Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."

| Cristian86 a răspuns:

Cine v-a spus ca doar cei 144.000 se cuvine sa bea vin?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Cristian86):

Impartasirea e ca si cum ar imparti acelasi trup cu Iisus. Iisus este sotul. Cei 144000 sunt mireasa lui Isus. Doar mireasa poate imparti acelasi trup cu sotul ei. Doar preotii aveau permisunea sa manance carnea din jertfe in Israelul antic. Doar 144000 rascumparati de pe pamant au dreptul la impartasanie. Cei 144000 sunt preoti impreuna cu Iisus in cer. Iisus a spus ca "nu sunt vrednici de mine" adica nu apreciaza trupul meu ca sa fie in intimitate cu trupul meu.

A nu se confunda valoarea jertfirii trupului lui Isus cu insusi trupul si sangele lui Isus. De valoarea acelor jertfe din Israelul antic beneficiau toti israelitii inclusiv preotii insa din carnea jertfelor doar preotii aveau permisunea si indicatia sa se impartaseasca sau sa o consume.

| Cristian86 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Ca și cum" nu e tot una cu "Este"!
V-au cam păcălit martorii lui Iehova!

| Meme10Memu a răspuns (pentru Cristian86):

Mai citeste si tu biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai văd ca ai rămas fără argumente! Ca și prietenii tai...O seară bună
Doamne ajuta!

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai ramas fara argumente pentru ca de fapt nu ai niciun argument si de aceea nu ai prezentat nici un argument. Am argumente multe. Ti-am prezentat doar cateva. Pune-ti si tu mintea la contributie.

Cei care stau la cozi la impartasanie cu milioanele nu cred in inviere in carne si oase.

| Andrei3222 a răspuns:

Dumnezeu cand iti citeste postarile intra in depresie.
Inca i se pare imposibil ca a putut sa creeze idio0tul perfect.