| Meme10Memu a întrebat:

Satan nu crede nici acum ca Adam si Eva chiar au murit. Satan nu crede ca oamenii chiar mor. De aceea Satan crede ca nici el nu va muri desi in Biblie scrie ca Satan si toti care-l urmeaza in rebeliune contra Lui Dumnezeu vor muri vesnic. *?

68 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si de unde stii ce crede Satan?

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Presupun intrebandu-ma de ce nu s-a cait de atata timp nici Satan nici demonii nici Adam si Eva si nici multi alti oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu-i adevarat? Cine te-a mintit? Cum sa nu stie ala rau ca Adam si Eva au murit? Pai ala e mai batran ca intreg universul, stie lucruri pe care oamenii ar vrea doar sa le stie dar nu pot cuprinde asemenea cunostinte si tu crezi ca el nu stie atata lucru...

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Da, e mai batran decat intreg universul insa cel mai bun mincinos e cel care crede minciuna pe care o spune. Satan crede si acum ca rebeliunea contra Lui Dumnezeu nu conduce la moarte asa cum a mintit-o pe Eva.

Necredinciosii sunt inaintea ucigasilor la moarte vesnica. Ucigasii sunt pe locul doi pe lista neagra dupa fricosi.

Apocalipsa 21:8:"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua."

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce prostii spui. Un mincionos bun trebuie sa fie inteligent si cand esti inteligent esti constient de faptul ca minti. Daca tu singur ti-ai crede minciuna ai fi prea prost sa minti cu eficacitate.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Probabil stie. Dar preferă să țină oamenii în întuneric cu învățături false ca sufletul nemuritor. care este chinuit în iad.

| Meme10Memu explică (pentru fllu07):

Satan spera si crede si acum ca va ajunge ca Dumnezeu si ca nu va muri. Speranta merge mana in mana cu rebeliunea. Asa a sperat si Adam si Eva pana au murit si n-au mai stiut nimic. Satan nu stie tot si crede ca sufletele decedatilor sunt duse de Dumnezeu intr-un loc secret. Satan nu stie totul despre puterea Lui Dumnezeu si e constient de asta. Cu toate astea nu-si pierde speranta ca va ajunge ca Dumnezeu. De unde crezi ca are atata motivatie?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Bineinteles ca stie. El stie foarte multe, e mai inteligent ca orice om. Normal ca prefera din rautatea lui sa tina oamenii in minciuna pentru ca el e sursa minciunii.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Suficient de eficace cat sa se minta pe el si ingeri creati dupa el.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Satan crede ca detine multe cunostinte si ii inspira pe oamenii de stiinta sa emita tot felul de teorii credibile chiar si pentru Satan.

| Wr3nch a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu iti bata capul, el freaca acelasi argument pana iti pierzi rabdarea si renuntilaughing

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da de unde stii tu ce crede Satan? Esti prieten cu el, stati la taclare in timpul liber? laughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Il cunosc foarte bine pe Satan. E un inger foarte indraznet iar indazneala lui provine din faptul ca crede orice ii convine. Crede ca nu va muri, crede ca daca chinuie oamenii oamenii nu mor in realitate si ca el le aduce oamenilor adevarul. Cand l-a chinuit pe Iov credea ca suferinta lui Iov o va rasplati cu viata vesnica ca compensatie. Satan credea ca Iov nu suferea chiar atat de mult precum parea. Lui Satan i se parea o joaca cand il chinuia pe Iov. Iov striga de durere si Satan credea ca doar l-a piscat un tantar. Si mancarimea e o placere cand omul se freaca atunci cand il mananca o intepatura chiar daca da sangele.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai nu era ca nu mai e inger din moment ce a fost dat afara din Rai? Nu a ramas fara aripi si alea alea?

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

E si acum inger, ca doar nu i s-a schimonosit fata. Arata la fel de bine de cand a fost creat. Uratenia lui e din punctul de vedere al standardelor morale fata de Dumnezeu. Satan nu crede ca e nedrept, nu crede ca minte. Asa cum face dany1988.

| fllu07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu cred ca Diavolul stie ca Iehova Dumnezeu este atotputernic. Stie ce capacități are, doar a fost în prezența lui. Il vedea în fiecare zi. Au colaborat. Evident inainte ca Satan sa se răzvrătească.

| Meme10Memu explică (pentru fllu07):

Satan nu crede ca Dumnezeu e atotputernic. O dovada e modul cum ii inspira pe atei pe aici pe TPU care contesta atotputernicia Lui Dumnezeu.
Satan crede ca dincolo de intuneric mai e ceva ce Dumnezeu nu stie.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Omul nu simte durerea animalului cand il ucide in abator decat cel mult o stare de mila. In acelasi timp crede ca animalele au suflet si nu mor de fapt cu adevarat. Asa impaca si capra si varza: se vede cu burta plina de fripturi si cu animalul viu pe acolo pe undeva prin aer adica sufletul animalului care nu moare.

Vreau sa spun ca Satan minimalizeaza intensitatea suferintei oamenilor. Satan minimalizeaza gravitatea starii in care el se afla. Chiar daca stie ca mai are putin timp si e furios, tot in acelasi timp crede ca va avea o scapare ca nu va muri ca se va intoarce sa-si ia revansa contra lui Mihail care l-a dat jos din cer aruncandu-l pe Pamant.

Demonii cred si se infioara dar in acelasi timp spera si cred ca vor ajunge iarasi la o pozitie de unde vor ajunge ca Dumnezeu si ca-l vor invinge pe Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evident ca Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai ca Satan nu e sef in iad potrivit Bibliei. Iadul sunt cimitirele.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

N-am zis ca iadul nu exista. Satan e foarte mult mai prejos decat Dumnezeu chiar daca nu recunoaste.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis. Fii sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Se refera la lacul de foc sau moartea a doua de la Apocalipsa 21:8 si Apocalipsa 20:14:"14. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

Moartea si iadul sau cimitirele nu vor mai exista suferind moartea a doua adica nu vor mai reveni in existenta vreodata.

Cand cineva comite un pacat grav si nu se caieste merge direct in moartea a doua. Cand moare moare vesnic sau sufera direct moartea a doua.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Reciteste ce am scris si pune-ti mintea la contributie.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Focul care nu se stinge. Iadul se va stinge sau va dispare. Din iad vor invia oameni dar din lacul de foc sau din moartea a doua nu revine nimeni la viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Repet. Nu am zis ca nu exista iad. Razi ca prostu.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

N-ai mai citit despre moartea a doua? Esti bata nene.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e metafora la iad. Scrie clar ca gheena e focul care nu se stinge.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bolovan esti boss.
Nu asta ai întrebat ca sa iti raspund prin "evident că Satan".
Biblia spune că nu există Iad, si ca este o învățătură falsă. Stiind asta, cum as putea sa spun ca Diavolul conduce iadul?
Dar esti atat de pornit sa dovedești că Biblia se contrazice, ca minte, de fapt depui muncă degeaba. Nu o sa poti sa dovedești ceea ce nu există: contraziceri în Biblie. Poate exista contraziceri între învățăturile false, despre care unii pretind ca au fundament biblic, dar Biblia, si mesajul ei adevărat, nu se contrazice. Si dacă te lasă memoria, iti spun la ce i tresare ti-am raspuns.
Tu ai întrebat cine a mințit în legătură cu pomul din Eden: Dumnezeu sau Satan? Si Eu ți-am raspuns: evident că Satan. Dar tu, în scârnăvia ta malefică, ai crezut ca ma duci cu preșul punându-mi în gură cuvinte pe care nu le'am spus. Ticăloasă manevră. Ai putea fi politician.
Vezi, daca tot m-ai prins sa ma ții bine. Dany1988 care nu esti capabil să aduci argumente logice, științifice care să îți susțină prostonogiile si debitațiile de 2 lei. Tu, danny1988 stii doar sa negi. Sa pui la îndoiala. Sa contrazici. Atât poti. Esti slab.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nuu. Nu am zis. Tu ai întrebat cine a mințit în cu pomul din Eden. Si ti am raspuns: satan. Si tu ai sucit întrebarea ca prin răspunsul meu: satan, sa pară că am zis ca Satan conduce iadul. Nu. Satan nu are ce conduce, pentru că iadul nu exista.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sincer iti spun: la toate iti pot răspunde. chiar cunosc, citesc si studiez Biblia. Dar nu vreau sa iti raspund pentru că pe tine nu te intereseaza adevărul. ci contrazicerile. nagațiile. posibil cearta pe marginea Bibliei. Isus Cristos a spus sa "nu aruncăm mărgăritarele în gura porcilor". Matei 7:6.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu pentru mine stiu răspunsul. Si daca cineva e sincer, si vrea sa il afle pot sa îl dau. Dar nu tie. Ca nu esti sincer. Nu te intereseaza cu adevarat. Ai o metodă asa ticăloasă încât pui intrebari ca sa ii prinzi pe oameni în capcană prin cuvintele lor. Si nu stiu de ce am filingul ca acele contradicții nu sunt descoperirile tale, adică să iei frumușel Biblia sa o citesti, si sa iti notezi deoparte unele idei. astfel când citești alte chestii din Biblie sa poti vedea ca există "diferențe" dar prin muncă ta. Descoperite de tine. Asa scriu si eu pe google diferențe în Biblie. Intru pe primul site, dau copy paste, si muaaa ce jmecher sunt eu ca am descoperit diferențe în Biblie. Nu cocoșel. Altii au descoperit ceea ce la prima vedere sunt diferențe. Nu tu. Tu nu esti altceva decât un amărât de plagiator. Dar e frumos sa te lauzi cu munca altuia?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu vezi padurea de copaci. Asa faci tu cu Biblia. Te uiti la cati oameni a omorat cu arcul, cat a durat domnia lui Ioiachin. De parca ar conta prea mult. Alea sunt detalii ca sa-ti faci o idee aproximativa dar mesajul important si exact e altul.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Toate ideile tale pleaca de la o premisa gresita, big bang aparut asa din senin, accidente cosmice, evolutie.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Lasa metaforele. Aici nu suntem la ora de limba romana.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da, acela nu exista. Biblia nu se refera la un astfel de iad.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu iei ce-ti convine? rolling on the floor Eu nu stau sa numar fire de nisip ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prin răspunsul asta: "fugi, (că așa trebuie să îți spun ție, ca la prost, verde în fața la ce răspuns/întrebare ma refer, că iar le sucesti ca la ploiești, sa cazi in picioare ) nu iti dai seama ca imi dai dreptate: la acuzatia mea ca esti un plagiator de 2 lei, ca nu poti decat sa copiezi munca altuia. În loc să vii cu contra'argument. ca eu asa. ca eu am găsit si pot dovedi cu asta. tu poti sa spui atât: "fugi ". Prin negație indirectă, imi dai dreptate. Nu ca as avea nevoie de dreptatea ta. Dar atât poti: SĂ NEGI. ești slab.

| Meme10Memu explică (pentru fllu07):

I-am dat ignor si la toti prietenii lui. E prea jos si vrea sa ramana acolo. Asa nu ajung sa folosesc un limbaj degradant si respect si conditiile acestui site. Asa nu risc sa am contul suspendat pentru atata lucru.