| Steregoi a întrebat:

De ce cand au murit Adam si Eva Dumnezeu nu l-a distrus pe Satan ca mincinos care i-a spus Evei ca "nu vor muri"?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Salut Steregoi. Din cate am auzit, nu ma pricep foarte bine la acest capitol. Dumnezeu l-a judecat pe satan la cruce, pentru ca nu a putut sa il distruga imediat pentru ca deja lumea era cazuta in pacat, si am auzit ca mai este un motiv, Dumnezeu ar fi putut sa-l distruga pe satan imediat ce s-a razvratit, dar asta ar fi rezolvat problema cu adevarat? Nu, ba chiar ar fi inrautati-o, de ce? Pentru ca ar fi accentuat ideile plantate in mintea ingerilor de catre satan, cand astan a cazut a adunat cu el o multime de ingeri, si daca Domnul ar fi musamalizat cazul pe loc, ar fi accentuat ceea ce spunea satan, ca Domnul se gandeste doar la El, ca este nedrept, tot felul de minciuni, Domnul in infinita Sa intelepciune a stiut ca cel mai bun lucru este ca sa lase valul sa isi urmeze cursul ''lasati-le sa creasca impreuna si la vremea secerisului vom separa neghina de grau'' El a stiut ca cel mai bine este sa il lase pe satan sa isi arate adevarata identitate, si uite rezultatul, satan este ucigasul, tatal minciunilor, cel rau, fiul razvratit, print al puterii vazduhului, si multe alte nume ale sale din biblie. Dar la cruce, Domnul i-a luat tot, satan a pierdut tot la cruce, absolut tot, Hristos ne-a dat autoritate de a ne impotrivi, si noi suntem mai puternici decat satan, pentru ca Duhul Sfant locuieste in noi, ''Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume'' In cartea apocalipsa il vedem pe satan pentru ultima data, cand va fi aruncat in iad impreuna cu ingerii sai, satan a fost deja judecat si condamnat in iad, satan nu este stapan peste iad, ci este chinuit acolo, satan uraste iadul, si nu vrea ca noi sa vorbim sau sa citim despre destinul lui vesnic, dar acesta este, Hristos ne-a dat autoritatea si puterea de a ne impotrivi, si armele cu care ne luptam noi sunt mult mai puternice decat ale lui satan, un preot spunea ''Daca Dumnezeu vede ca satan are arc cu sageti, pentru ca noi cantam in rugaciune (arcuri incordate stau sa traga), dar Dumnezeu nu ne da arc cu sageti, ne da kalashnikov noua, tun ne da, armele lui satan sunt nimic pe langa armele pe care ni le ofera Dumnezeu, bineinteles vorbim de o comparatie daca armele ar fi fizice, dar ele sunt spirituale, dar acesta este gradul de comparatie, Dumnezeu ne inarmeaza mult mai puternic decat cu ce ne ataca satan''

| Steregoi explică (pentru Irinel15123532):

Cand a vazut ca Eva si Adam au murit Satan a inventat credinta in sufletul nemuritor. Ingerii au vazut ca nu a iesit niciun suflet din Adam si Eva cand acestia au murit si la fel a vazut si Satan ca nu a iesit niciun suflet din trupurile lor si pentru a nu fi ucis de Dumnezeu a bagat recurs afirmand ca de fapt nu a mintit si ca omul ar avea un suflet care nu moare orice ar fi. Pentru a-si apara minciuna interpreteaza chinul vesnic din lacul cu foc ca o viata vesnica si nu ca o moarte vesnica sau ca moartea a doua. Si a venit cu minciuna asta la oameni dupa Adam si Eva si foarte multi cred minciuna asta. Erau implicati si oamenii in razvratirea lui Satan si nu doar ingerii. Daca oamenii nu ar fi fost corupti sa pacatuiasca probabil ca Dumnezeu i-ar fi ucis pana acum pe Satan si pe demonii lui.

Iadul si moartea vor fi aruncate in lacul cu foc. Stim ca moartea adamica sau prima moarte este o stare si nu e o persoana. De aici putem deduce ca lacul cu foc e tot o stare adica moartea a doua adica Dumnezeu uita de persoanele din moartea a doua in sensul ca nu le mai considera vii. Chinul vesnic e unul simbolic si reprezinta dizgratia vesnica legata de cei care s-au razvratit contra Lui Dumnezeu. Abel era si este considerat viu de catre Dumnezeu desi Abel a murit. Dumnezeu il considera ca si viu pe Abel pentru ca Dumnezeu stie ca il va readuce la viata si pentru ca moartea lui Abel a fost o moarte nedreapta.

Ramane intrebarea: De ce nu l-a ucis Dumnezeu pe Satan imediat dupa ce Hristos a fost jertfit adica imediat ce Satan a pierdut procesul cu Dumnezeu cu al doilea Adam adica Hristos care l-a facut, in trup de om perfect, mincinos pe Satan?

1 răspuns: