| Infernia a întrebat:

Satanismul in muzica rock? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Satanismul e prezent în muzica rock, dar în puține melodii. Rockul e cel mai complex gen de muzică, temele variază de la dragoste, durere până la religie care include și satanismul și rockul creștin. Oricum cine spune că rock-ul e muzică de sataniști nu poate să fie numit decțt incult, cel puțin din punct de veredre muzical. Mulți au impresia că semnul de rock on este semnul bestiei, că rockerii stau noaptea în dormitor cu lumina stinsă într-o pentagramă făcută din lumânări, că sunt posedați când fac headbanging și alte tâmpenii.
Oricum, nu-mi pasă dacă o melodei rock este creștină sau satanistă, nu-mi pasă dacă solistul este ateu, creștin, satanist, wiccan, musulman sau ce o fi, cât timp îmi place melodia nu mă interesează.
Oricum poate să fie o melodie numai despre Satan, cât timp mie-mi sună bine o să o ascult.
Oricum pentru cultura generală a celor care zic că rockerii sunt sataniști țin să-i anunț că majoritatea sunt atei, agnostici sau deiști.
Oricu, Dave Mustaine să fie cu tine, el e un zeu adevărat :
http://www.youtube.com/watch?v=AoShWV7n0rE

84 răspunsuri:
| JimmyThePunk a răspuns:

La ce te referi, Rock sau Metal?
In cazul rockului NU, nu este nici un mesaj satanist ( daca are chef vreun religios de ciondaneala sa-mi dea un mesaj pe privat )
In cazul metalului ei bine... sunt anumite subgenuri al metalului care contin in mare parte mesaje sataniste ( deth, black... )

PS: eu personal ascult metal ( si nu, nu sunt credincios )
PS2: Faza cu privatul e pe bune

| Bogdanux a răspuns:

"Gabriella20 a răspuns:
Ema, tu stii foarte bine ca nu trebuie sa le bagi pe gat sa creada ceva, ai incercat sa le deschizi ochii...lasa-i in pace, oricum se bat cap in cap singuri... cand iti intra in cap o idee nu ti-o mai scoate nimeni"

Ce sa-mi intre in cap? Un adevar laughing? Sau ce, ma crezi posedat rolling on the floor? Tu de ce ai "fixul" asta in cap ma rog? Uite ca sa nu ma apuc iar sa palavragesc aiurea; Jimmy a zis bine, rock-ul e un fel de mancare, metal-ul e alt fel, mai departe continui si tu.

| EmaS a răspuns:

Gabriela
Asa este draga mea, fiecare alege ce doreste.Nici Dumnezeu nu obliga pe nimeni.Imi pare rau ca nu mai gasesc linkul acela era la categoria stiinta-filozofie, unde traducea textele cantecelor si toate erau despre satan si iad, te indemnau la violenta si la pacat.

| Huliganul a răspuns:

Rock-ul nu are legatura cu satanismul, satanismul ca si crestinismul sau ca orcare religie sunt degeaba.

| misteryous a răspuns:

Satanismul in muzica rock... draguta intrebare.Muzica rock nu inseamna neaparat satanism.Multa muzica rock e frumoasa, vorbeste despre viata, iubire etc.Dar unii cantareti de rock cum ar fi dimmu borgir e satanist.Sincer nu i-am ascultat toate melodiile ca sa vad daca e satanist dar o colega mi-a aratat aceasta melodie(The Sacrilegious Scorn)si mi-am dat seama ca e satanist.Nu doar din imagini si din versuri.
Sper ca te-am ajutat.
A da sper ca nu crezi ca sunt o ciudata obsedata de rock. Unele melodii chiar nu-mi plac.Desi cam toate melodiile din ziua noastra sunt cu influente rock.

| madalina2000 a răspuns:

Exista...credlaughing

| Laura_6991 a răspuns:

Eu ascult muzica rock asta nu inseamna ca sunt satanista sau ca as crede in asa ceva. Sunt Catolica si sunt mandra de asta! nu are nici o legatura.

| Alin_4678 a răspuns:

Satanismu nu e in rock rocku e prea bun pentru satanistiwinking happy

| MegadetH666 a răspuns:

Kill yourself

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautam ieri (2 septembrie ) pareri pro si contra rockului crestin.Am descoperit ca aceste formatii nu au nicio tangenta cu Biblia. Uite aici o "melodie" crestina:
http://www.youtube.com/watch?v=753aP7MMYjk
Toata muzica e satanista.Toata indiferent de genul muzical si altele. Uitati-va la melodia de mai sus si veti vedea ca am dreptate.Fiti binecuvintati.

| Johnny77 a răspuns:

Satanisti...niste copkii teribilisti care se cred extraordinari, YEEE sange,pisici casapite,satan, core, toate la extrem aproape de moarte...pffff
stiti ce? eu i-as duce intr-un abator noaptea si cam obscur in timp ce se taie vitele.la ce atmosfera, zbierete si imagini sunt acolo, il scoti pe extremul satanist,*** tot pe el si alb ca varu))))

| unknow a răspuns:

In niciun cazz! eu acult asa ceva:D si nu m`am schimbat deloc!:).tot vesel sunt! totimi plac animalele la nebunie! tot mi se face mila de oricine si orce,. deci IN NICIUN CAZ!

http://www.youtube.com/watch?v=n9qoyUjiwoY&feature=related

| Jocelyne a răspuns:

Ok. Am citit o parte buna din comentarii si cel publicat de Ema a divagat in ultima parte. Muzica africana si rock-ul.Da, Ema, sa stii ca exista o asemanare izbitoare. Bine, asta e parerea crestinilor convinsi cu mintea ingradita de idealuri al caror sens nici ei nu l-au prins, dar vorbesc totusi. Si nu v-ati prins ca pentru a atrage atentia vedetele declara orice, cat de nebunesc ar suna. Vorbiti despre rock si il criticati pentru ca nu puteti intelege o melodie cu un mesaj profund, ce dureaza mai mult de 3 minute.

| metalheart a răspuns:

Toti satanisti sunt rickeri, dar nu toti rockerii sunt satanisti.

| Stefe a răspuns:

Nu exista nici un satanism asta e doar in capul tau

| itscloudyoutside a răspuns:

Prostie provenita din creierele oamenilor incuiati si ale manelistilor.

| Hellsing a răspuns:

Exista dar ft putin tongue

| MyObsession a răspuns:

@unknow brokencyde sunt crunckore si cum sa fie muzica lor satanista? LOVE KILL HATE PAIN? don't cut don't cut this pig? astea sunt versuri spuse pentru a atrage mai multi adolescenti, in niciun caz satanismlaughing

| FucktheSystem a răspuns:

Necrophagist, e de fapt FuckTheSystem, cu yhee hee
Oricum știam că Dave mai are ieșiri de genul, de fapt e doar modestia, nu vrea să recunoască că de fapt el e zeul superm!

| AudImagini a răspuns:

Bună întrebare.
Îţ sugerez să vizionezi ''Demascarea Industriei Muzicale'' pe youtube ca să sflii în ce muzică e satanism.

Uite prima parte : http://www.youtube.com/watch?v=vgDJwBfriEw

| Necrophagist a răspuns:

@Fuckthesystem: moama chiar am scris cu i?laughing
Nu le numesc iesiri ci prostie pura

| FucktheSystem a răspuns:

@Necrophagist, mai bine folosești ca mine copy-paste ( lazy ass).
Oricum, dacă zici tu, eu credeam că e o scăparehee hee

| IFever a răspuns:

Satanism in muzica rock? Hmm, nu cred in asa ceva.Sunt ateu, desi totusi respect traditiile crestine impuse de parintii mei. Ceea ce cred eu este ca sunt unele formatii de rock mai precis metal care au tematice intelese total gresit. Poate solistul este crestin, i-ar d-zeu l-a dezamagit si de aceea il ponegreste.Ma rog exista o multime de concluzii, dar trebuie intelse cu cap.

Ma rog, daca rockul ar fi fost strict satanic, de ce cand usnt trist si ascult o piesa metal destul de rapida si cu riffuri joase cumva imi da putere sa trec peste, sa zic "da-o dracu de chestie...sunt rocker sau o fetita plangacioasa?"De asemenea eu cu muzica rock in cap ma simt tot timpul in siguranta, nu mi-e teama de nimeni.In general muzica rock mi-a deschis mintea in bine, m-a facut sa inteleg viata asa cum e.

Ma rog, cat despre tema citata, daca satanismul e menit sa ne faca asa zisi rai, anti-christi, asupra mea de ce nu functioneaza?

| zfwt a răspuns (pentru Bogdanux):

Foarte prost raspund eu.Pt ca muzica satanica are foarte multe influente dupa cum si numele i-i spune pt.ca acest calculator numit creierul are si el un rol in educaia omului lasat cu un rol pe pamint si este cu comenzi cum e si un calculator.Adica cea ce inregistreaza da nastere pacatului.Eu am mai vazut pe net doi copi lasati de proprii parinti sa se uite pe net. Iar ei au descoperit lucruri murdare si au facut impreuna cea ca nu pare logic.Propri parinti au crezut ca e bine sa i-i lase la virste fragede la calculator-si iata ce a iesit.La ce foloseste muzica satenica.Satan are metoda lui de a te manipula si este foarte multumit daca credinta ta merge tot asa.Numai ca sfatul nu poate fi la fel pentru toti.Am incercat sa-ti raspund.Sint lucruri mult mai bune dar depinde cum le folosesti si daca i-ti trebuie si ce iti trebuie c-a sfaturile ce le dai sa vina de unde trebuie si sa fie mai mult ca sigur bune pentru toti ca DUMNEZEU prin CUVINTUL sau la asta ne-a chemat