| Infernia a întrebat:

Satanismul in muzica rock? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Satanismul e prezent în muzica rock, dar în puține melodii. Rockul e cel mai complex gen de muzică, temele variază de la dragoste, durere până la religie care include și satanismul și rockul creștin. Oricum cine spune că rock-ul e muzică de sataniști nu poate să fie numit decțt incult, cel puțin din punct de veredre muzical. Mulți au impresia că semnul de rock on este semnul bestiei, că rockerii stau noaptea în dormitor cu lumina stinsă într-o pentagramă făcută din lumânări, că sunt posedați când fac headbanging și alte tâmpenii.
Oricum, nu-mi pasă dacă o melodei rock este creștină sau satanistă, nu-mi pasă dacă solistul este ateu, creștin, satanist, wiccan, musulman sau ce o fi, cât timp îmi place melodia nu mă interesează.
Oricum poate să fie o melodie numai despre Satan, cât timp mie-mi sună bine o să o ascult.
Oricum pentru cultura generală a celor care zic că rockerii sunt sataniști țin să-i anunț că majoritatea sunt atei, agnostici sau deiști.
Oricu, Dave Mustaine să fie cu tine, el e un zeu adevărat :
http://www.youtube.com/watch?v=AoShWV7n0rE

84 răspunsuri:
| unknow a răspuns:

In niciun cazz! eu acult asa ceva:D si nu m`am schimbat deloc!:).tot vesel sunt! totimi plac animalele la nebunie! tot mi se face mila de oricine si orce,. deci IN NICIUN CAZ!

http://www.youtube.com/watch?v=n9qoyUjiwoY&feature=related

| aiurea231223 a răspuns:

Cu siguranta NU. Este un gen minunat superb pe care unii dintre noi il apreciaza si il asculta foarte mult asa cum altii asculta manele populara hip hop etc.

| Johnny77 a răspuns:

Satanisti...niste copkii teribilisti care se cred extraordinari, YEEE sange,pisici casapite,satan, core, toate la extrem aproape de moarte...pffff
stiti ce? eu i-as duce intr-un abator noaptea si cam obscur in timp ce se taie vitele.la ce atmosfera, zbierete si imagini sunt acolo, il scoti pe extremul satanist,*** tot pe el si alb ca varu))))

| misteryous a răspuns:

Satanismul in muzica rock... draguta intrebare.Muzica rock nu inseamna neaparat satanism.Multa muzica rock e frumoasa, vorbeste despre viata, iubire etc.Dar unii cantareti de rock cum ar fi dimmu borgir e satanist.Sincer nu i-am ascultat toate melodiile ca sa vad daca e satanist dar o colega mi-a aratat aceasta melodie(The Sacrilegious Scorn)si mi-am dat seama ca e satanist.Nu doar din imagini si din versuri.
Sper ca te-am ajutat.
A da sper ca nu crezi ca sunt o ciudata obsedata de rock. Unele melodii chiar nu-mi plac.Desi cam toate melodiile din ziua noastra sunt cu influente rock.

| Laura_6991 a răspuns:

Eu ascult muzica rock asta nu inseamna ca sunt satanista sau ca as crede in asa ceva. Sunt Catolica si sunt mandra de asta! nu are nici o legatura.

| ucigasuldetzantzari a răspuns:

Ca esti o dementa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar sunt melodii rock, black/death metal mai exact, cu mesaje sataniste. Dar asta nu inseamna ca satanism = rock. Sunt melodii ce apartin acestui gen care vorbesc si de iubire, Dumnezeu etc.
Intr-adevar satanistii au ales sa-si transmita mesaje muzicala prin aceasta ramura, dar nu vad nimic rau in asta. Treaba lor, decizia lor, au dreptul la propria opinie, iar cui nu-i place sa nu asculte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa ceva.
Nu imi prea place rockul ( cel nebunesc cu oameni in negru la ochi care ''au'' sange pe ei si dau din cap de zici ca is de aia de la psihiatrie)
Nici Bieber nu-mi place :-& il urasc oh go on ( ca sa nu credeti lucruri ciudate x_x )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O adevărată prostie. O sfidare. O împotrivire. O bătaie de joc. Un lucru josnic şi sălbatic. O pierdere de timp. O rătăcire. O condamnare proprie. Părerea mea. Nu mi s-ar părea corect să mi-o stupid-izaţi, dat fiind că am libertatea exprimării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum ai intreba "Crestinismul in muzica populara?".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautam ieri (2 septembrie ) pareri pro si contra rockului crestin.Am descoperit ca aceste formatii nu au nicio tangenta cu Biblia. Uite aici o "melodie" crestina:
http://www.youtube.com/watch?v=753aP7MMYjk
Toata muzica e satanista.Toata indiferent de genul muzical si altele. Uitati-va la melodia de mai sus si veti vedea ca am dreptate.Fiti binecuvintati.

| lazio9 a răspuns:

De ce aceasta intrebare? conteaza? in lumea asta exista de toate asa ca daa exista si satanism in muzica rock dar daca nu ''te implici'' totul e ok, si totusi ma sperie ceva. POZA TA! arati ca o satanista! de ce? gandurile negative ne intoxica, ne imbatraneste ne urateste ne usuca mintea, capul etc...pe cand gandurile si lucrurile pozitive ne face sa radiem sa inflorim... daca tu esti fata din poza ESTI BELEA machiaj 100% diavolist! schimba-te si gandeste pozitiv! succes.

| Whiff a răspuns:

Stupid. Dacă mai există să zicem 2, 3 melodii care sperie plozii de rând, aia e altceva.

| IFever a răspuns:

Satanism in muzica rock? Hmm, nu cred in asa ceva.Sunt ateu, desi totusi respect traditiile crestine impuse de parintii mei. Ceea ce cred eu este ca sunt unele formatii de rock mai precis metal care au tematice intelese total gresit. Poate solistul este crestin, i-ar d-zeu l-a dezamagit si de aceea il ponegreste.Ma rog exista o multime de concluzii, dar trebuie intelse cu cap.

Ma rog, daca rockul ar fi fost strict satanic, de ce cand usnt trist si ascult o piesa metal destul de rapida si cu riffuri joase cumva imi da putere sa trec peste, sa zic "da-o dracu de chestie...sunt rocker sau o fetita plangacioasa?"De asemenea eu cu muzica rock in cap ma simt tot timpul in siguranta, nu mi-e teama de nimeni.In general muzica rock mi-a deschis mintea in bine, m-a facut sa inteleg viata asa cum e.

Ma rog, cat despre tema citata, daca satanismul e menit sa ne faca asa zisi rai, anti-christi, asupra mea de ce nu functioneaza?

| loveiseverything a răspuns:

Sunt unele formati care au melodii cu versuri satanice dar satanismul nu are nicio legatura cu muzica. Daca asculti aceste formatii nu inseamna ca esti satanist!
@Ema Nu tot ce e pe net e si adevarat!
"Nu sunt bune cele ce te instiga la violenta, te indeamna la fapte rele, imorale. " cu asta m-ai facut sa cad de pe scaun laughing)))). Daca te uiti pe strada o sa observi ca persoanele care asculta rock sunt mult mai pasnice decat cele care asculta alt gen decat acesta. Unele persoane prefera sa asculte melodii mai violente (instrumental, versuri) dar asta nu inseamna ca sunt persoane mai agresive.Incepe sa ma enerveze faptul ca-ti vad raspunsuri la fiecare intrebare legata de religie/credinta, raspunsuri prin care incerci sa-i convingi pe altii ca exista Dumnezeu. Daca tu crezi in EL e de ajuns.Fiecare are dreptul de a alege in ce sa creada, daca sa creada sau sa nu in D. sau in orice altceva.Pt. ce mai incerci sa-i convingi pe altii sa creada in Dumnezeu? Imi amintesti de femeile alea care vin la usa si incearca sa te convinga sa-ti schimbi religia straight face. Pari o persoana educata, cu bun simt si destul de inteligenta si cu toate astea nu ai realizat inca ca este inutil sa incerci sa faci pe cineva sa-si schimbe credinta?
Te rog sa-i lasi pe atei in pace si cred ca asa si ateii te vor lasa in pace.Nu vezi ca discutiile astea contradictorii cu privire la existenta lui D. sunt inutile? Nici tu nici ei nu va schimbati punctul de vedere. In fine ce vroiam sa va mai intreb doamna Ema:Aveti copii?

| Alin_4678 a răspuns:

Satanismu nu e in rock rocku e prea bun pentru satanistiwinking happy

| Hellsing a răspuns:

Exista dar ft putin tongue

| Andreea4509 a răspuns:

Nu cred ca conteaza. dupa parerea mea asculti ce gen de rock iti place. aud peste tot ca muzica rock= satan, nu e asa. e adevarat ca unele formatii canta despre satan dar nu despre ACEL satan. ma rog e doar parerea mea. happy

| Stefe a răspuns:

Nu exista nici un satanism asta e doar in capul tau

| NuStiuCineSunt a răspuns:

Nu neaparat

| yzabela_7914 a răspuns:

Daaaaaa

| Jocelyne a răspuns:

Ok. Am citit o parte buna din comentarii si cel publicat de Ema a divagat in ultima parte. Muzica africana si rock-ul.Da, Ema, sa stii ca exista o asemanare izbitoare. Bine, asta e parerea crestinilor convinsi cu mintea ingradita de idealuri al caror sens nici ei nu l-au prins, dar vorbesc totusi. Si nu v-ati prins ca pentru a atrage atentia vedetele declara orice, cat de nebunesc ar suna. Vorbiti despre rock si il criticati pentru ca nu puteti intelege o melodie cu un mesaj profund, ce dureaza mai mult de 3 minute.

| Huliganul a răspuns:

Rock-ul nu are legatura cu satanismul, satanismul ca si crestinismul sau ca orcare religie sunt degeaba.

| madalina2000 a răspuns:

Exista...credlaughing