| RAY a întrebat:

Scopul omului este de a face pe placul lui Dumnezeu toata viata? Practic Dumnezeu a creat oamenii care sa-i cante in struna non stop? De ce ar avea nevoie un creator de asa ceva? Nu e cam imatur?

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

In opinia mea, omul nu are nici-un scop setat, decat cel biologic de a isi lasa genele mai departe ( adica a se " Imperechea" )

Religiile au fost create mai demult, ca omul a vrut sa se gandeasca pozitiv, sa se gandeasca ca are un protector. Si intr-adevar din acea gandire a evoluat religia pana in stagiul in care este acum.

Daca te gandesti logic, acum 2000-2100 de ani, nu exista Crestinismul, existau alte religii, dar a aparut Crestinismul, pe vremea aceea, oamenii de alta religie credeau ca religia lor e cea adevarata, dar cu timpul, Crestinismul a evoluat in ceva foarte puternic, respectiv in era medievala, religia avea o putere ce rivaliza chiar regele unei tari.
Ei au profitat de aceasta religie la maxim, scotand multe profituri pe urma ei.

Bineinteles ca Religia a fost facuta si cu scopul de a mentine un ordin in lume.
Multi oameni nu ucid, nu fura, nu violeaza, deoarece, spre norocul nostru, sunt close minded, si cred ca daca fac astea, cineva ii va trimite in Iad.

De exemplu, eu recunosc, ca daca nu ar fi religia, eu cred ca nu as avea moralitatea ce o am acum. De mic am invatat ca nu e bine sa furi sau sa faci alte lucruri.
Dar cu timpul, am evoluat in creier si cunostinte, si mi-am dat seama cat de "Bullshit" este religia.

Eu sunt un agnostic, adica sunt liber la teorii de zeii sau teorii ca nu exista zeii.

Zeii fiind reprezentarile, sau mai bine zis, persoanjele cheie ale reliigilor(de exemplu Dumnezeu).

Si in cazul de ar exista Dumnezeu, intr-adevar e imatur, majoritatea oameniilor se duc la biserica si se roaga, pentru ca o fac din obicei, nu din cauza ca chiar vor din toata inima.
Doar 10-20 % fac asta. Restul sunt persoane ce cred ca daca faci asta e normal, si nu prea dau mare importanta cand se roaga.

Si practic din intrebarea ta, putem conclude ca reliigile in sine sunt "Bullshit".

Un zeu omnipotent, nu ar face oamenii in primul rand, o specie inferioara.

De aceea eu cred teoria evolutiei. Exista peste mii sau chiar milioane de dovezi ca am evoluat dintr-un ancestor comun cu maimutele. Si asta e plauzibil, pentru ca pamantul are o varsta de milioane de ani. Cred ca intr-un timp destul de mare, am putut evolua in stagiul asta.

Si repet, omul nu are nici-un scop setat "Default" sa zicem, exceptand imperecherea si instinctul de supravietuire.
Scop-urile ce si le face omul cand e copil, adult, batran. Sunt manifestarile mentalitati omului respectiv, a gandirii lui, si perspectiva lui.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru MoonWolf):

"In opinia mea, omul nu are nici-un scop setat, decat cel biologic de a isi lasa genele mai departe ( adica a se " Imperechea" )"
Toti avem un scop in viata, te minti singur si te duci unde vrei tu cu gandul. Totul are un sens si nimic nu este o coincidenta in aceasta viata.
"Religiile au fost create mai demult, ca omul a vrut sa se gandeasca pozitiv, sa se gandeasca ca are un protector. Si intr-adevar din acea gandire a evoluat religia pana in stagiul in care este acum."
Toti ne-am gandit la asta, daca il cauti pe Dumnezeu cu adevarat, il vei gasi si iti vei da seama cu adevarat, cum vrei sa-l gasesti daca nici macar nu vrei sa-l cauti? Biblia nu a fost creata pentru manipulare si pentru a face doar fapte bune. ""Căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin."
Biblia a fost scrisa de catre sfinti. Vechiul Testament a fost scris de catre profetii lui Dumnezeu, Noul Testament de catre ucenicii lui Iisus Hristos. Biblia te invata ca nu e voie sa pacatuiesti spre binele tau, sa faci numai bine si sa ajuti pe oricine are nevoie. Acum 2000 de ani nu exista crestinismul, cine crede in Iisus Hristos si il urmeaza cu adevarat, este un crestin. Daca Iisus era o minciuna, ar fi fost cea mai mare minciuna din istorie si nu mai existau crestini si biserici in ziua de azi. Noi stim doar ca viata e trecatoare, nu cunoastem ziua de maine si nici ce a fost acum un milion de ani. Esti sigur si bagi tu mana in foc ca nu gresesti?
"De exemplu, eu recunosc, ca daca nu ar fi religia, eu cred ca nu as avea moralitatea ce o am acum. De mic am invatat ca nu e bine sa furi sau sa faci alte lucruri.
Dar cu timpul, am evoluat in creier si cunostinte, si mi-am dat seama cat de "Bullshit" este religia."
Nu religia iti spune sa nu faci fapte rele, ci Iisus Hristos, Iisus nu ne cheama la o religie, ci la o pocainta, la o marturisire a pacatelor.
"Si in cazul de ar exista Dumnezeu, intr-adevar e imatur, majoritatea oameniilor se duc la biserica si se roaga, pentru ca o fac din obicei, nu din cauza ca chiar vor din toata inima. Doar 10-20 % fac asta. Restul sunt persoane ce cred ca daca faci asta e normal, si nu prea dau mare importanta cand se roaga."
Probelma este ca nici macar nu-l cauti din toata inima ta, nu vrei sa-l cauti si il respingi.
11. Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde.
"12. Voi Ma veti chema si veti pleca; Ma veti ruga, si va voi asculta.
13. Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima."
"Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide."
Religia nu are importanta, Iisus Hristos este singura speranta si iertare de pacate, el este adevarul, calea, iubirea si viata. Ai habar cum poti fi salvat in ultimele tale momente?
"Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viată veșnică."
Ai nevoie de de credinta si marturisirea pacatelor lui Iisus Hristos.
"Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire" (1 Ioan 1:9)."
"Un zeu omnipotent, nu ar face oamenii in primul rand, o specie inferioara."
Dumnezeu a facut oamenii pentru a se bucura de creatia lui, Dumnezeu gaseste placere in oameni. "„l-a încununat cu slavă și cu cinste" (Psalmul 8:5) și că binevoiește să ne numească „prieteni""
„Toate au fost făcute prin El și pentru El."
Nu vrei sa accepti ca esti un nimic fara Dumnezeu, esti o mana de praf fara el si nu cunosti nimic. "8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul. 9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre."
"De aceea eu cred teoria evolutiei. Exista peste mii sau chiar milioane de dovezi ca am evoluat dintr-un ancestor comun cu maimutele. Si asta e plauzibil, pentru ca pamantul are o varsta de milioane de ani. Cred ca intr-un timp destul de mare, am putut evolua in stagiul asta"
Ok, de ce nu exista urma de evolutie? Suntem 7 miliarde de oameni pe acest pamant si miliarde de fiinte. De ce nu gasesti urme de evolutie in trecut si prezent? Chiar atat de mica este sansa Unde sunt speciile de maimuto-oameni si asa mai departe? De ce nu exista dovezi pentru evolutie?
"Si repet, omul nu are nici-un scop setat "Default" sa zicem, exceptand imperecherea si instinctul de supravietuire.
Scop-urile ce si le face omul cand e copil, adult, batran. Sunt manifestarile mentalitati omului respectiv, a gandirii lui, si perspectiva lui."
Sunt scopurile pe care Dumnezeu le-a lasat ca noi sa le parcurgem.
"Sa ne iubim unii pe altii caci dragostea vine de la Dumnezeu. Oricine care iubeste s-a nascut din Dumnezeu si il cunoaste pe Dumnezeu." (1 Ioan 4:7)
"Ura starneste certuri, dar dragostea acopera toate greselile. – (Proverbe 10:12)

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Are dreptate bogdy, daca tu esti asexual logic ca nu i dai dreptate,scopul omului este a se reproduce si a se adapta la mediul sau, poti dovedi ca exista rai sau iad? dovedeste si atunci avem inca un scop a doua viata, tu stii ca nu exista nici o dovada ca exista viata de apoi, dumnezeu, iisus doar povesti

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind treci pe verde la semafor, nu faci pe placul soferilor, sau a politistului, sau a altcuiva. O faci pentru siguranta ta. La fel e si cu facutul pe placul lui Dumnezeu. El te-a creat, El stie cel mai bine cum "functionezi". Daca iti cere ceva, e pentru ca asa e scris in cartea de instructiuni de folosire pentru om, si o cere pentru ca asa e normal, vrea ca tu sa o duci bine, sa faci totul la performanta maxima, si de aceea iti da sugestii, despre ce ar trebui sa faci ca sa atingi aceste teluri. Pentru ca, nefacind, ar fi ca si cand ai pune alcool in rezervorul unei masini, fie nu va porni, fie daca pui un alt combustibil, poate va porni, dar va merge doar pentru un scurt timp. Netinind cont de instructiunea cu privire la combustibilul ce trebuie folosit, distrugi masina. Trist e ca cei mai multi dintre oameni fac asa, si apoi se mira ca esueaza in viata ce o au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E stupid, nu imatur. Mult mai rau zic eu. Mai era un film sau o carte in care spunea ceva de genul "zeii au facut oamenii doar ca sa aiba cine sa ii pupe in dos". Evident, ceva pe acolo.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu, nu toti oamenii sunt facuti sa se inchine lui Dumnezeu, el a creat omul pentru a se bucura de creatia lui, tu ii dai slava in momentul in care admiri creatia lui, te bucuri de fiecare minut din viata ta si de fiecare lucru viu creat de el pentru noi.
Concluzia este ca ii poti da slava si prin bucuriile tale, fericirea conteaza.