| RAY a întrebat:

Ce sens are viata daca singurul scop este toata ziua sa te rogi la dumnezeu? acest creator a creat practic niste finte care sal slaveasca non stop? asta inseamna iubire a crea ceva care sa se roage non stop la tine si sa-i dedici tot timpul tau ca daca nu-i vei arde pe veci in iad

Răspuns Câştigător
| RockaruL a răspuns:

Viaţa raportată la creştinism nu are nici un scop, nici o valoare. Poţi doar să o trăieşti ca un sclav şi să iţi aştepţi moartea sperând la una mai bună după. Mă amuză cum creştinii ăştia acceptă chiar cu braţele deschise faptul că dumnezeul lor nu dă nici o flegmă pe ei, dar a fost atât de testiculos încât i-a creeat doar "ca să se bucure şi alţii de el". Cât despre iubire, în momentul în care îi iubeşti chiar şi pe cei care îţi fac rău, iubirea nu mai valorează nimic. Dar deja intrăm în teme mult prea complexe, pe care nişte viermişori învăţati să se complacă cu poziţia lor de viermişori, nu le pot înţelege.

| Nitroblast a răspuns (pentru RockaruL):

Vad ca te-ai blocat la iubire, e un teren minat pentru oamenii far' de Dumnezeu din cate se pare.
Nu mai valoreaza nimic? Pai ce rahat e o iubire selectiva? Doar pentru aia care iti fac bine? Mie asta imi suna a ceva gen: "Daca ma iubesti pe mine, si eu te iubesc pe tine, altfel valea" sau "Daca te iubesc atunci sa ma iubesti si pe mine, altfel mars". Iubire conditionata, care de altfel nici nu se cheama iubire. Iubirea e una singura, universala, pentru oricine si orice. Sa nu astepti la ceva bun de la altii, conteaza doar sa dai tu ce ai mai bun pentru ceilalti, INDIFERENT de cine ar fi. Cum suna?
Si ca sa nu uit: chiar nu e vina mea, a celorlalti crestini sau a lui Dumnezeu ca nu vezi padurea din cauza copacilor. Daca ti-ai deschide ochii (bun, n-o mai iau metaforic, deci deschide-ti cugetul si sufletul) ai vedea ca e un miracol mai tot ce se intampla in jurul tau. Poti sa negi cat vrei, dar pe tine nu te poti minti si nici pe Dumnezeu.

Si inca una, pacatul cu Dumnezeu nu pot coexista. Nu au stat niciodata impreuna si nici nu o sa stea. Mandria e o caracteristica a diavolului si a ta din cate se pare, putea sa mai faca inca n^n ingeri ca sa il slaveasca daca ne luam dupa spusele tale. Deci, ai fi preferat sa nu existi?

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Urasc cand vad atat de multa ipocrizie,cand va citesc ca scrieti de iubire dar voi intre voi va barfiti si va urati,ai scris acolo multe tampeni,prima cica pentru cei fara de religie e greu cu iubirea serios? voi crestini atat de mult va iubiti? nu divortati? iubire pe viata ce sa spun,si voi crestini nu sunteti mandri ca veti fi pe veci in paradis? satanel e un inger care testeaza credinta omului atat,satanel nu a facut potopul omorand pe toti sau nu a omorat toti noi nascuti din egipt,satanel nici macar nu apare ca personaj negativ in vechiul testament sau noul testament,ca la ispitit pe iisus mereu dumnezeu facea chesti de genu nu-i ceva nou, sa stii ca mai bine sa nu existi decat sa fi sclavul unui dumnezeu,sa fim seriosi majoritatea nici nu-i pasa de dumnezeu dar na,vb de mandrie,lacomie,ce frumoasa e istoria a mai ales a crestinilor plina cu sange si violenta,si tu imi vb de iubire,asta sunt vrajeli,romanii in general sunt fiecare pentru el,zi-mi ca nu-i asa? ca va ajutati resiproc vrajeala, curios cei mai multi voluntari sunt in tariile atee si ce mai putini in alea religioase, nu spun ca crestini sunt bau, bau dar vrajeli gen iubire, empatie, eu urasc ipocrizia si minciuna

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De ce din "pentru oamenii fara de Dumenezeu e greu cu iubirea" ai transformat in "pentru oamenii fara religie..."? E un lucru diferit... sa-L ai pe Dumnezeu, sau sa ai o religie.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Vrei sa spui ca un om fara iisus nu este capabil de iubire? desi restul de 5, 5 miliarde de persoane nu sunt capabile de iubire a?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca pare ciudat... dar da. Un om care nu-L are pe Isus nu are iubirea deplina in el. Pentru a ajunge de la iubirea familiei si empatie pentru cei din jur pana la iubirea celor ce iti doresc raul este nevoie de Isus Hristos.
De altfel, fiecare are iubire in el, indiferent de orientarea lui religioasa, dar iubirea deplina este in Hristos, dupa parerea mea.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Si unde e iubirea celor 2, 5 miliarde de crestini? unde vezi tu iubirea?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Cum naiba cunosti tu 5, 5 miliarde de persoane?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cine a spus ca toti crestinii il au pe Isus cu adevarat in sufletul lor?
Avand in vedere ca 99% din romani sunt crestini, iar ei (majoritatea) de Craciun sarbatoresc mancarea si bradul, numarul celor ce cred cu adevarat in Isus scade considerabil, si nu doar in Romania ci in intreaga lume.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Esti sectanct nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Deci vrei sa spui ca 5, 5 miliarde de persoane sunt rai si doar voi suntei buni a?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus asa ceva, nu stiu de unde ai dedus asta.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Tu ai spus ca cei care nu cred in iisus nu sunt capabili de iubire, Stiu ca pare ciudat... dar da. Un om care nu-L are pe Isus nu are iubirea deplina in el.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Exact, iubirea deplina. Asta nu inseamna ca ceilalti sunt oameni rai nicidecum. Si ei au iubire, dar nu acea iubire de care vorbesc eu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Zi-mi mie un crestin de asta cu iubire deplina? crezi ca nu exista persoane care tiau riscat propia viata pentru altcineva? sau voluntari care ajuta pe alti pe gratis?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Richard_Wurmbrand
https://ro.wikipedia.org/wiki/Traian_Dorz
Au fost si mai multi care au stat in inchisori din pricina numelui lui Hristos.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Http://www.descopera.ro/......e-religiei
sunt destui care au fost bagati la puscarie din en motive, crestini au omorat mii de persoane pagane apoi a tinut sclavi milioane de negri =iubire crestina

| RAY explică (pentru AC4S4):

1. Masacrul hindusilor

Cucerirea Indiei de catre mahomedani a fost descrisa de catre istoricul W. Durant, drept cel mai sangeros episod din istorie. In anumite parti ale Europei si ale Asiei, natiunile cucerite optau pentru convertirea la Islam in locul mortii sigure care ii astepta. In India lucrurile nu au stat asa cum si-ar fi dorit cuceritorii musulmani, datorita religiei hindu, care isi ocupase locul in viata si in cultura oamenilor cu mai bine de 4000 de ani in urma. Pusi in fata unei rezistente iesite din comun, cuceritorii musulmani nu au ezitat sa incendieze orase intregi si sa masacreze intreaga populatie a acestora. Fiecare astfel de campanie sporea numarul victimelor cu cateva mii de suflete si tot pe atatea erau aruncate in ghearele sclaviei. Fiecare invadator isi putea construi la propriu un deal din craniile adeptilor hindusi. Cucerirea Afganistanului in anul 1000 a avut ca rezultat anihiliarea intregii populatii hinduse de pe acest teritoriu. Sultanii Bahmani din centrul Indiei isi facusera o regula din a omori 100 000 de hindusi pe an. In anul 1399, Teimur a ucis 100 000 de oameni intr-o singura zi si mult mai multi cu alte ocazii. Conform calculelor profesorului Koenraad Elst, numarul populatiei hinduse a scazut din anul 1000 pana in anul 1525 cu 80 milioane.

| RAY explică (pentru AC4S4):

În Arabia Saudită, ateii sunt condamnați la biciuire, cu 2, 000 de lovituri, și 10 ani de închisoare, datorită unor tweet-uri prin care era criticat islamismul

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Oamenii sunt capabili de multe atrocitati. Nu sunt sigur, dar cred ca si tu ai spus ca daca ai avea puterea ai arde toate bisericile, poate gresesc, stiu ca a zis cineva asta, poate nu tu.
Crede-ma ca se vede cand o persoana iubeste precum Hristos, nu precum iubeste papa/patriarhul/episcopul etc.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Eu personal cred ca singura religie desi e filozofe e budismul,sunt singuri care nu au omorat pe nimeni in numele religiei lor,acolo da putem discuta despre iubire,dar nu in religia crestina, crestini mereu au omorat persoane nevinovate in toata istoria si acum omoara oamenii nevinovati pe oriunde merg, mulsulmani se arunca in aer pentru ca crestini le omoara familie si le distruge casele, cau au existat martiri crestini asta stiam, de toate religile au existat martiri, crezi ca nu exista puscari pline cu mulsulmani? chiar americani au raportat ce faceau soldati cu aia deci aia erau simpli oamenii

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu tu ai scris ce afirmam mai sus, scuze pentru confuzie, altcineva a scris.

| RAY explică (pentru AC4S4):

De ce sa ard bisericile? si asa biserica nu are legatura cu iisus,iisus nu facut vreo religie sau vreo biserica,iisus a fost antireligios, el traia in pustiu si perdica nu avea nevoie de biserica sau banii,in acele cladiri se puteau face spitale sau scoli,iisus niciodata nu a spus adunati-va duminica si un preot sa faca slujba,eu n-am nimic cu personajul iisus era un filozof care avea acelasi gandire cu budda, ambi vorbeau de lipsa dorintei, de metidare, de iubirea aproapelui, de o comunitate in care sa existe egalitate si budda tia parasit viata de care ducea doar pentru a duce o viata de sarac si iisus spune vinde tot ce ai si urmeazama, exemplele pot continua

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Acolo orice non-musulman e in pericol. Ei nu au voie sa intre in orasele Mecca si Medina, orase sfinte pentru Islam.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Exista si persecutii din partea budistilor, mult mai mici comparabil cu ce au facut crestinii/ musulmanii ce-i drept. In general sunt conflicte intre hindusi si budisti in Asia.
Toate aceste crime din partea crestinilor se bazau pe ce a spus un sfant in primele secole dupa Hristos, ca prin forta trebuie impusa credinta. Sunt cruzi oamenii, nu?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Hai sa luam de exemplu china aia nu sau lutat cu alti din contra prersonal cred ca e cea mai pasnica tara din lume si non violenta, trebia sa se baseze pe ceea ce a spus iisus nu ceea ce a spus unu asa zis crestin, depinde de fiecare suntem 8 miliarde de carcatere si personalitati diferita,omul e si bun e si rau, daca esti prea bun te iau multi de fraier, daca esti rau nu te ia nimeni ca stie ca o pateste, asta cu ajutatul e relativ, de ce sa ajuti un om care da banii pe bautura si tigari sau pacanele? ajuti un orb sau handicapat nu un puturos, ajuti omul care e bun cu tine si vezi ca te respecta

| RockaruL a răspuns (pentru Nitroblast):

Am evitat să intru în detalii tocmai ca să nu vă ofer vouă şansa de a vă abomina pe aici idioţeniile. Se pare că totuşi nu am reuşit. Intradevăr, iubirea nu este "Daca ma iubesti pe mine, si eu te iubesc pe tine", pentru că nu este condiţionată şi mai ales nu este şablonată. Este absolut imposibil, indiferent cât ai încerca, sa poţi iubi pe toată lumea, pentru ca nu poţi să simţi asta pentru toată lumea. Iubirea se oferă doar celor pentru care o simţi şi celor care o merită. Devine condiţionată şi şablonată tocmai când încerci să îi iubeşti pe toţi, şi chiar mai mult, să îi iubeşti la fel.
Nu aş fi preferat să nu exist. Ce am spus mai sus nu mi se aplică mie, din moment ce eu nu cred în dumnezeu. Cât despre pacate...Nu pot exista în acelaşi timp cu dumnezeu? Diavolul şi păcatele sunt cei mai buni prieteni ai lui dumnezeu şi ai bisericii, ei îi ţin in bussines.

| Nitroblast a răspuns (pentru RockaruL):

"Este absolut imposibil, indiferent cat ai incerca"

Dupa citatul asta, nu mai conteaza ce ai scris, e in van.

| RockaruL a răspuns (pentru Nitroblast):

Voiam doar să subliniez faptul că în natura umană este imposibil să simţi acelaşi lucru pentru toată lumea, din punct de vedere psihologic. Insă tu ai ignorat tot ce am spus înainte, pe lângă faptul că eşti incapabil de a purta o discuţie argumentată, nu cunoşti nici cele mai elementare lucruri despre substanţa umană, dar încerci să le explici altora cum stă treaba cu spiritualitatea.

| RAY explică (pentru RockaruL):

Ei iubesc pe toata lumea de asta se barfesc intre ei si se urasc

48 răspunsuri:
| RAY explică:

Raspunsuri mega proaste

| Drimmero a răspuns:

Iar te documentezi prost?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Zimi ce anume e gresit din intrebarea mea?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De ce te preocupa Dumnezeu daca tu nu crezi in maiestria Lui?
Ramai cu conceptia ta si nu mai fa propaganda, am inteles cu totii ca esti ateu inrait, fan al stiintei,, lasa-ne pe noi sa fim 'inculti, batuti in cap, inapoiati' pentru ca credem intr-un creator, fii tu 'destept' si documenteaza-te in continuare despre Univers, planete descoperite peste noapte si martieni.
Nu inteleg de ce esti asa indignat ca nu toata lumea e de acord cu tine, nu stii sa accepti si parerea altora? Afla ca omul e diferit!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ce propaganda ce fac eu? cica eu sunt indignat, eu cred ca ma citesti cum vrei tu, omule traim in democratie si fiecare se poate exprima liber, eu inca nu am amenitat pe nimeni cu iadul, aceasta religie se numeste religie nu crestinism deci fiecare se poate exprima liber indiferent ce religie sau non religie are

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"lasa-ne pe noi sa fim 'inculti, batuti in cap, inapoiati' "

Cu drag v-am lasa, dar din pacate in viata de zi cu zi vrem-nuvrem trebuie sa interactionam cu voi. Si cum interactiunea cu persoane de felul celor descrise de tine e neplacuta, facem si noi ce putem sa limitam propagarea ideilor care duc la asta. Altii prin tari cu oameni care au parte de ducatie s-au trezit mai demult, iar rezultatele au aparut deja, in sensul ca, cel putin, din cauze religioase numarul celor descrisi de tine a scazut dramatic. Si acolo totul a inceput la fel ca aici. Asa ca...repet, de ce am vrea sa avem in jurul nostru te citez "'inculti, batuti in cap, inapoiati'"?!?
Probabil ca fiind asa, nici macar nu intelegi ce zic...dar spre deosebire de altii tu macar recunosti, ceea ce poate fi primul pas...

| RAY explică (pentru Holiday):

Astia sunt incurabili nu o sa se scimbe nici daca te contrazici cu ei mii de ani, e pierdere de timp

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Iti spun ce ti-am spus si dincolo. Nu pentru spalatii pe creier purtam discutiile aici. Astia da, traiesc sa pupe spiridusi inexistenti in dos. Dar gandeste-te ca sunt unii care au o oarecare afinitate catre astfel de lucruri indusa de familie, de anturaj etc, dar care in sinea lor isi dau seama ca povestile astea cu zane sunt bullshit-uri. Dar lasati pe mana astora ajung si ei incolonati in multimea de "inculti, batuti in cap, inapoiati", cum se autodefinea unu pe aici.

| RAY explică (pentru Holiday):

Niste simple discuti citite nu schimba gandirea nimanui, pentru ca inseamna o scimbare a confortului, iar cum omul nu-i place cei nou el va nega tot ce inseamna ceva nou, plus ca daca isi da dreptate se va simti prost in fata altora, asta am vazut-o de multe ori la multe persoane plus ca la ei cuvantul nu stiu nu exista cum nu exista nici cuvantul ai dreptate

| Clorox a răspuns:

Nu mai am ce sa zic...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Toata ziua, serios? Poate daca esti pustnic sau calugar si esti dedicat intr-u totul lui Dumnezeu.
A patra porunca spune:
Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
Deci o singura zi din saptamanasa mergi la Biserica sa asisti la slujba, care dureaza 4 ore maxim, nicidecum o zi intreaga. Daca nu iti place la Biserica te poti ruga si de acasa.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Iisus spune vine tot si urmeazama, alt scop apostoli lui nu aveau decat sal urmeze atat, de ce ar dumnezeu niste care sa il urmeze non stop?

| AC4S4 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Scrie in Biblie sa ne rugam neincetat. Desigur, nu in sensul sa stam 24/24 pe genunchi si sa ne rugam, ci in sensul sa ne gandim la Dumnezeu nu doar de 2-3 ori pe zi cand ne spunem rugaciunea.
Eu cred ca daca Dumnezeu ne-a dat viata, noi ar trebui sa ne dedicam viata pentru El, sa invatam cum sa iubim cu adevarat.
Unii sunt prea sceptici in legatura cu Dumnezeu, nu prea pot intelege de ce ne-a creat, care e scopul nostru (poate nici noi nu intelegem deplin).

| RAY explică (pentru AC4S4):

Practic asta se numeste sclavie a sluji pe dumnezeu non stop, ce sens mai mare viata daca inseamna doar rugaciuni, post si atat, mai omule un creator care a creat miliarde de stele de ce ar avea nevoie de niste finte inferioare lui care sa se roage lui non stop?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu are nevoie. Are deja ingerii, sau ar fi putut sa creeze niste fiinte care pur si simplu sa fie "programate" sa se roage. Dumnezeu isi gaseste placerea in creatiile lui. Ne-a creat ca sa putem si noi sa ne bucuram de El.
Psalmul 8 daca vrei sa-l citesti, este foarte frumos. happy

| RAY explică (pentru AC4S4):

Si deuteronom este foarte frumos, deci el a creat niste finte pentru placerea lui persoanala asta suna a egoism, daca acele finte nu fac ce spune iadul vesnic si gata

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Not even close.

Deci tu zici ca daca nu facem pe sluga Domnului atunci suntem trimisi in iad. Nu are nici o legatura, sa iti spun. Totul depinde de starea sufletului. Slava catre Dumnezeu semnifica o raportare a ta, ca si creatie, la Creatorul tau. Raportarea la orice altceva e o injosire a fiintei noastre. In iad ajungi in functie de unde trage sufletul tau, in sus sau in jos. Si fara jertfa n-ai cum sa te ridici din starea de pacat.
Apropo, Dumnezeul crestin nu e unu' din aia care stau pe tron si misca dintr-un deget sa li se aduca struguri si cantece. Nope. Dumnezeul crestin e pe cruce. E un Imparat care a facut sacrificiul suprem pentru "supusi", si ne indeamna sa il urmam. Nu in sensul sa murim rastigniti, ci sa ii iubim pe ceilalti indiferent de costuri. Poti tu sa iti iubesti dusmanii? Tare greu, stiu, dar a-i iubi chiar si pe aia care iti fac rau e ceva de-a dreptul divin, e clar iubirea cea adevarata, si de la aceasta pleaca si restul virtutiilor.