| AvalohAlyn a întrebat:

Care-i scopul vietii pe Pamant? Sa evoluam, sa ne distram/bucuram de viata sau sa invatam?
Ce scop are fiecare om?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scopul biologic al unui individ este reproducerea, dar parerea mea este ca trebuie sa traim clipa nu sa visam la un anumit scop al vieti, poate maine la ora asta suntem morti, posibilitatea e foarte mare, desi hai sa traim clipa

| T0T a răspuns:

E nevoie să cunoști ca să te distrezi și să te bucuri de unele lucruri. Să nu mai zic că pentru unii cunoașterea reprezintă o satisfacție în sine. Tot ce ai și îți face viața comodă acum e rezultat al cunoașterii, evoluției care nu are cum să se facă fără învățare. Dezvoltarea personală se face prin învățare și e unul dintre cele mai importante lucruri ce ne deosebește de animale.

| mentholinks a răspuns:

Sa munceasca ca sa-si produca hrana iar apoi sa moara.

| Lioana a răspuns:

Nu au toti oamenii acelasi scop. Fiecare individ trebuie sa-si gaseasca singur scopul in viata in functie de darurile care i-au fost date.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" hai sa traim clipa " e ce fac animalele, ele se bucura de mancare, somn, o baie in rau si cam atat. Omul este o fiinta spirituala. Sau nu, altii traiesc doar clipa toata viata, fara sa doresc a spune ca e ceva rau in asta uneori. Atata timp cat nu exista un echilibru cu de toate ceva e defect. Ni se da o perioada in care fiecare evolueaza, cat vrea, cat poate. Traim intr-o dimensiune materiala ca o specializare in orice domeniu. Suntem pregatiti pentru a trece in alta dimensiune iar acolo dupa " competente " vei primi niste misiuni sau nu dar vei fi asezat pe scara care o meriti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt convins ca stiinta e cu cel putin un pas inainte de ceea ce ni se spune de fapt noua.

| SatanLovesYou a răspuns:

Nu avem rost dpdv obiectiv.
Dar ni-l putem fabrica cu usurinta.