| dumitruanca a întrebat:

Scrie undeva ca la judecata de apoi vor muri si cei care au ajuns in rai pentru pacate sau doar cei din iad sau cei din iad care tot nu vor sa creada in Dumnezeu? Chiar vreau sa aflu raspunsul

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Aprobat Contrar a ceea ce spun asa zisii "iehovisti" Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să "ucida" vreun suflet. thinking
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...

Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu e vesnic dar omul nu. Si nu va fi vesnic pana cand nu va fi cu El in rai. Sa sti totusi ca oricat ti-ar placea tie sa crezi, D-zeu e Dreptate inainte de Iubire.

| milan9 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu inteleg de ce spui asta... thinking Sufletul nu moare niciodata... El este etern DOAR PENTRU CA Dumnezeu l-a facut sa fie etern.

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Unii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:
"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru milan9):

"trupul" si "sufletul" sunt 2 lucruri CATEGORIC DIFERITE?! Daca mergem inapoi in timp vedem ca D-zeu l-a facut pe om si apoi i-a suflat suflare de viata si ASTFEL omu s-a facut un suflet viu. Deci om+suflare de viata=suflet viu. Cand mori nu putem spune decat ca ti se i-a suflarea de viata (nu sufletul), fiind despartita de trup, sufletul trece in inexistenta. Cand se inviau morti in atatea cazuri din biblie de fapt D-zeu reda suflarea de viata trupului. Sufletul nu e un spirit/duh ca niste fantome caci astfel as crede in spiritism, ci e mult mai fragil decat credem. Inexistenta e la fel ca un somn - cand Isus s-a dus la fiica lui Iair i-a zis ca doarme dar ei nu intelegeau chiar daca Isus le SPUNEA PE INTELESUL LOR asa cum facea de fiecare data caci de aia vorbea in pilde, ca sa-l inteleaga oameni de rand, iar spre deosebire de cei invatati ei intelegeau - un somn fara vise, asa-i cand mori de-a binelea. Din somn te-ai trezit iar cand mori se numeste si somnul de veci. Plata pacatului e moartea - moartea, moarte nu "viata de apoi" pe care au inventat-o oamenii. Sufletul e de multe ori confundat in biblie cu suflarea de viata. " Nu va temeti de cei e ucid "trupul", Iar"sufletul"nu pot sal ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena". Sti macar ce inseamna sa ucizi un suflet?
Un suflet ucis poate avea multe sensuri: cel ce ucide sufletul este acela ce-ti spulbera speranta, iti murdareste credinta, iti sterge reputatia, si te cufunda in disperare. Avand "sufletul" mort, in cazul in care vei muri si fizic o sa pierzi mantuirea si o sa mergi spre pierzarea vesnica. Sunt oameni satanisti cu foarte multa influenta in lumea asta ce pot distruge destine si pot frange inimi doar cu voarbele, ei ucid sufletul. Un suflet neinplinit care nu mai are pentru ce trai e un suflet mort.

| xerxes1 a răspuns:

Indiferent ce scrie undeva, a fost scris de oameni mai bine sau mai rau intentionati.
Iadul si Raiul au fost inventate de crestini care sunt maestri in arta minciunii.
Dupa ce ca nu au inteles nimic despre cum functioneaza lumea invizibila, se cred si mari stiutori si indreptatiti sa propage nestiinta mai departe.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca scrie undeva, probabil scrie intr-o carte de basme sau SF. Ma intreb de ce vrei sa stii atat de tare raspunsul? Vrei sa pacalesti copii de 10 ani ca basmele sunt reale sau cum?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca ar muri si cei din rai, ei bine, de ce au mai ajuns in rai? In plus, D-zeu tot vrea sa salveze ceva

| Golyat18 a răspuns:

La judecata invie toti evribazi apoi aia care or facut rau merg in iad si aia care or facut "bine" merg rai.
NU MAI EXISTA CALE DE INTOARCERE NICI PENTRU ASTIA NICI PENTRU AIA.

| IonutP22 a răspuns:

In Rai vor ajunge cei neprihaniti si nu vor mai gusta moartea a doua. Daca vrei in continuare sa pacatuiesti si iti doresti sa ajungi in Rai, cum fiecare ne dorim sa stii ca nu prea se poate. Nu poti sa slujesti si celui Bun ai celui rau in acelasi timp, asa ca trebuie sa-ti predai viata lui Isus Hristos, pentru ca in El avem adevarul si viata vesnica.
Nu ti-o zice un "sfant", ci unul care duce lupte in fiecare zi cu pacatele lui pentru mantuire?
Domnul sa fie cu tine!