| Curiozitati2000 a întrebat:

Există un penticostal sau penticostala aici care sa îmi poate explica mai multe despre religia lor?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia blasfemeaza biblia la maxim

| Curiozitati2000 explică (pentru RAY):

De ce spui asta?

| RAY a răspuns (pentru Curiozitati2000):

Pentru ca dintr-un verset vorbesc 2 ore si il interpreteaza in en feluri, daca ioan a spus pocativa ei spun ca cica ion a spus ca cineva nu trece la secta lor va arde vesnic in iad

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sunt tare curios la ce biserica ai auzit tu asta.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Penticostali

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Bine, bine... dar la care biserica? Ca eu nu am auzit niciodata sa se spuna "treci la religia noastra neaparat".

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Multi interpreteaza versetul pocaitiva ca fiind de fapt un argument pentru sectele penticostale

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

In majoritatea predicilor despre pocainta se subliniaza ca pocainta nu este aderarea la un cult religios. In celelalte poate ca nu se subliniaza, dar nu se spune ca trebuie sa fii membru al bisericii penticostale.

| AC4S4 a răspuns:

Bisericile penticostale si celelalte biserici protestante isi iau invatatura din Biblie. Sfanta traditie ortodoxa (cu multe practici necrestine de altfel) nu este considerata relevanta. Slujbele sunt mai simple.
Mai multe lucruri le afli doar mergand la adunare la ei, cauta mai multe biserici si vezi unde te simti mai bine. Mai nou au aparut biserici in care la "slujba" e ca la concert, cu lumini, etc. si nu mi se pare in regula.

| CarolineF a răspuns (pentru AC4S4):

De ce consideri gresit luminile sau muzica ceva mai dinamica in biserica?

| AC4S4 a răspuns (pentru CarolineF):

Muzica poate fi si mai lenta, si mai dinamica, chiar se completeaza.
Atmosfera de concert e data de jocurile de lumini, m-am exprimat prost spunand doar "lumini".
https://www.youtube.com/watch?v=bg13LiN_OvU
In Romania nu este chiar asa, dar sper sa nu se ajunga acolo.
Nu cred ca e nevoie de masini de fum si ceata, de reflectoare care sa faca "atmosfera".

| Florin9Florin9 a răspuns:

Confesiunea lor este plină de erezii (interpretări greșite ale Bibliei).

| viorelbalcan1977cy a răspuns:

Bună ziua!

Mă numesc Viorel, și doresc cu mare plăcere să vă spun câte ceva despre biserica penticostală, în puține cuvinte.
Religia penticostală este o religie neoprotestantă care pune accentul pe relaţia nemijlocită dintre om şi Dumnezeu, prin botezul cu Duhul Sfânt. Biserica Penticostală are un set de reguli pe care-l urmează de peste un secol.
1. Penticostalii cred că Biblia este singura normă în viaţa de credinţă. 2. Copiii penticostalilor, ca şi ceilalţi oameni, nu pot fi botezaţi până ce nu ajung să se convingă singuri că Isus este Mântuitorul lor personal. 3. Penticostalii cred în vindecările divine (supranaturale). Bolnavii sunt unşi cu untdelemn într-un ritual de vindecare. 4. Penticostalii oficiază Cina Domnului cu pâine nedospită (azimă) şi rodul viţei, nefermentat. De asemenea, ei practică gestul umilinţei, simbolizat de ritualul spălării picioarelor.
5. Penticostalii cred în darul limbilor. Prin aceasta se înţelege vorbirea supranaturală prin care adeptul pocăit, înzestrat cu acest dar, vorbeste într-o limbă pe care nu o cunoaşte. 6. Biserica Penticostală poate primi membri de probă, pentru un anumit timp. În acest timp, candidatul este cercetat asupra stării lui sufleteşti şi, după ce a pus capăt păcatelor sale şi a dat dovadă că el cunoaşte toate principiile Bisericii, poate fi botezat în apă şi primit ca membru 7. Biserica Penticostală are dreptul să-i excludă pe acei membri care, după ce au fost îndemnaţi de mai multe ori la pocăinţă pentru abaterile lor, stăruiesc mai departe în săvârşirea păcatului. Prin excludere ei pierd dreptul de membru. 8. Biserica Penticostală nu permite ca un credincios să se căsătorească cu o necredincioasă sau invers. Divorţul este îngăduit numai în cazul de adulter dovedit. 9. Concubinajul şi avortul nu sunt îngăduite. 10. Penticostalii serbează ca zi de odihnă ziua de duminică.
11. Penticostalii sunt obligaţi să ajute cu darurile lor orice lucrare la care sunt chemaţi şi mai ales să participe regulat la strângerile care au loc în fiecare duminică în toate Bisericile. 12. Penticostalii trebuie să urmărească în îmbrăcămintea lor modestia şi simplitatea. Aceştia nu trebuie să se potrivească principiilor lumii, nici să iubească deprinderile lumeşti, care întotdeauna înclină spre păcat. Prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu, mai cred penticostalii. 13. Penticostalii cred că după moarte sufletul care se desparte de trup rămâne în stare de conştienţă. Sufletele credincioşilor se mută într-o stare de odihnă, pace şi fericire conştientă, pe când sufletele necredincioşilor se duc într-un loc de chinuri, toţi aşteptând judecata din urmă şi învierea universală. 14. Penticostalii folosesc traducerea Cornilescu a Bibliei. 15. Penticostalii cred în loialitatea faţă de ţară şi faţă de autorităţile statului. 16. Penticostalii se opun oricăror discriminări de rasă, naţionalitate sau convingere religioasă.
17. Bisericile penticostale sunt conduse de pastori, ajutaţi în misiunea lor de Comitetul bisericesc.
Dacă crezi căci am putut să aduc o oază de lumină în ceia ce cauți, mă bucur! Dacă ai și alte întrebări sau nelămuriri, îți sunt aproape prietene!
O zi minunată!