| Stell99 a întrebat:

Se poate sa fi umblat "Dumezeu" in Adn-ul omului si sa fi schimbat ceva pe acolo?
Fapt ce a condus la crearea unei forme de viata extrem de violenta?

Din cate vad inca de la inceputurile primelor triburi oamenii sau luptat intre ei.
Si in ziua de azi metoda noastra de distractie sunt jocurile violente, filmele violente, etc.
Am creeat zeci de mii de bombe atomice cu care ne putem autodistruge civilizatia in orice clipa si anual cheltuim trilioane de dolari pentru fabricarea armamentului.

Omul este o specie foarte violenta si tot timpul simte nevoia sa lupte contra altui om.
Tot timpul are o sete de sange.

Care credeti ca este rezolvarea in astfel de situatii?
Suntem sortiti autodistrugerii?

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Satana e de vina, oamenii sunt buni.
Glumesc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si dumnezeul evreilor YHWH doar s-a razboit cat a stat impreuna cu poporul sau, a ucis in stanga si in dreapta ca sa mai acapareze cate o bucatica de pamant de la vecini.
Asa de atotputernic era.

| Idris a răspuns:

1) "Si in ziua de azi metoda noastra de distractie sunt jocurile violente, filmele violente, etc." - Aceasta pentru ca se vrea implantarea urei si dusmaniei intre oameni, pentru a servi unui plan mondial prin care oamenii naivi sa se distruga pe ei insisi si intre ei, pe cand cei din spatele acestui plan isi vand nestingheriti de propriile interese. Ma gandesc eu.

2) "Omul este o specie foarte violenta si tot timpul simte nevoia sa lupte contra altui om." - Nu cred ca omul in general este o fire violenta care simte nevoia sa lupte contra altui om, in schimb cred ca in orice om exista reflexul de a se autoapara, iar atunci cand este atacat, in ideea de a isi apara viata, familia, sau stiu eu ce, devine violent. Sincer, nu am simtit niciodata nevoia sa lupt impotriva altui om, nici macar impotriva dusmanilor mei, si asta se poate datora faptului ca nu am fost atacat niciodata pentru a mi se "activa" reflexul despre care vorbeam. Sigur ca exista anumite boli mintale care dau impresia unei peroane ca este in pericol, sau ca poate fi atacata, sa ca un om il poate ataca si acest instinct de a te apara activandu-se involuntar. Ce vreau sa subliniez este ca o persoana sanatoasa din punct de vedere mintal cel putin nu ar avea de ce si cum sa simta nevoia de a lupta contra altui om. Practic un seaman al lui, sau un frate.

| BeliveinJesus a răspuns:

Raspunsul meu este ca fiecare alege de partea cui vrea sa fie.
Ca sa iau totul sub o alta forma unii oameni aleg sa fie de partea binelui, altii de partea raului.

Cei de partea binelui sunt pacifisti si sunt blanzi cu tot ce au in jurul lor pana si cu cei care le vor raul iar cei de partea raului sunt divizati pentru ca unul din ei intotdeauna vrea sa fie mai sus.

De aici conflicte si restul.

In timp ce unul se roaga si pentru cel mai mare dusman al lui sa ii mearga bine si sa ajunga in Rai,

Altul se gandeste cum poate sa faca sa ajunga cel mai bogat, cel mai dur, cel mai cel...