| TiggerO a întrebat:

Se spune ca oamenii in antichitate si in evul mediu au creat zei pentru a explica anumite fenomene ale naturii. In timp au gasit cum se creaza acele fenomene. Credeti ca si Dumnezeu este pentru a explica anumite fenomene ale naturii (de exemplu cum s-a creat Universul)? Rolul lui Dumnezeu este si de ai apropia pe unii oameni si de a da incredere in cei care i se roaga? Credeti ca peste 50 - 100 va mai exista credinta intr-un zeu?

12 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Oamenii nu cred in Dumnezeu pentru a-si explica fenomene, ci din dorinta de viata. Cei din antichitate stiau mai bine un lucru: fiinta umana e fragila, iar viata e scurta. Singura sansa a omului este Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

La cât se îndoctrinează adulții de mâine, de mici, te aștepți să scăpăm în viitorul apropiat de aceste superstiții?

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Cred ca Dumnezeu a fost "inventat" pentru a "explica" OMUL.

Daca vrei sa aprofundezi subiectul "divinitate" iti recomand sa citesti: "Istoria Lui Dumnezeu" de Karen Armstrong.

Cred ca va mai exista si peste 50-100 de ani. Personal nu ma vad crezand in nimic.

| M?d?0611 a răspuns:

Http://www.descopera.ro/......nou-studiu

Credinta se transmite din generatie in generatie, asa ca mereu o sa existe, doar ca e un fel de telefonul fara fir, fiecare da mai departe ce a auzit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Faptul că Dumnezeu a creat Universul este o realitate - realitate ce nu a fost niciodată infirmată de vreo descoperire ştiinţifică, ci doar de teorii care deseori sunt foarte diferite.
Omul crede în existenţa Cuiva Superior în principal nu pentru a explica anumite fenomene, ci pentru că a fost creat cu necesităţi spirituale.

| TrentonChase a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar nici nu a fost confirmata.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru TrentonChase):

Dar cum poate fi explicată existenţa a tot ce există? Este raţional să credem că totul a apărut din nimic, fără intervenţia Cuiva? Părerea mea este că o aşa abordare sfidează bunul simţ şi logica.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nici faptul ca Poneiul Roz a creat Universul nu a fost infirmat de vreo descoperire stiintifica.Salut!

| TrentonChase a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da, sa stii totusi ca asta inseamna de fapt egocentrismul uman, poate ca nu a aparut din nimic dar ca sa spui ca a fost creat de cineva asta e o bariera, sunt sanse ca noi sa nici nu ne fi gandit vreodata la varianta reala si totusi de asta exista pe pamant stiinta, poate nu va descoperi in urmatorii 100 de ani dar daca procesul tehnologic continua asa cum a facut-o de 30 de ani incoace poate chiar se va da un verdict. Dar ca sa sustinem ca a fost un Creator la origine este o gandire mai primitiva decat aceea ca Universul a aparut din nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creierul uman evolueaza, stiinta, tehnologia la fel si in viitor, vom percepe diferit ideologiile. Deci credinta in zei va ramane doar o istorie si nimic mai mult.

| Ad1tza a răspuns:

Oameni 100% vor crede in cineva care i-a facut si peste sute de mi de ani.

| 2k a răspuns:

Zeii au fost si vor fi inlocuiti dealungul timpului ca urmare a nevoilor oamenilor. Oamenii vor cauta tot timpul sa caute o explicatie. Cand nu vor reusi vor creea o divinitate...