| Meme10Memu a întrebat:

Se stie ca la potopul mondial din 2370 i. Hr. dinozaurii au intrat in pamant si s-a descompus creindu-se depozite imense de titei, petrol. In acel an si in urmatoarea 100 de ani s-a produs petrolul iar in prezent in ultima 100 de ani a inceput sa fie scoasa moartea neagra din pamant adica petrolul, smoala din care se fac plasticurile ce intra in componenta calculatoarelor, tabletelor, telefoanelor, etc. E un ciclu complet de evenimente. Intrarea in pamant si scoaterea din pamant. Ce puteti spune?

80 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu se stie cand a avut loc potopul decat cu aproximatie. Titeiul, petrolul nu provine din dinozauri ci din masa forestiera, paduri si restul vegetatiei. Ce faceti voi la scoala mai baieti? NU exista CICLURI de scoatere si bagare, PAMANTUL E GATA, actuala planeta si-a terminat misiunea. Asa cum spune Apostolul Petru, ASTEPTAM un NOU PAMANT si chiar un nou sistem solar DAR fara actualul Soare care va fi distrus impreuna cu tot sistemul solar cam peste o mie de ani. Asa SPUNE Biblia. Concluzie, nu vor mai fi plastice, petrol sau calculatoare, telefoane, tablete, si alte bazaconii de genul asta. Tehnologia cosmica este de neimaginat pentru noi oamenii, DACA citeati cum TREBUIE Biblia INTELEGIATI ca fiintele vi din cosmos NU CIRCULA cu nave cosmice in general si nici ca ar avea nevoie de ceva costume spatiale. Apostolul Pavel spune ceva in Biblie despre asta dar SIGUR 99, 99% habar nu au despre ce este vorba. Cititi Biblia.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Multi dinozauri si chiar oameni inecati au ajuns pe fundul marii si oceanelor in timpul potopului din 2370 i.Hr.

Asadar cand cineva apasa pedala de acceleratie se ard hidrocarburi obtinute din plancton, dinozauri si oameni inecati la potop.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Un lucru nu-l sti, pana la potop NU au existat mari si oceane, atunci s-au format.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

A existat si inainte de potop petrol. Noe a poleit cu bitum arca.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

N-am zis asta.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Facerea 1:10:Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

M-am exprimat gresit, era vorba de PLOAIE, vina mea.
5. În ziua când a fãcut Domnul Dumnezeu un pãmânt si ceruri, nu era încã pe pãmânt nici un copãcel de câmp si nici o iarbã de pe câmp nu încoltea încã: fiindcã Domnul Dumnezeu nu dãduse încã ploaie pe pãmânt si nu era nici un om ca sã lucreze pãmântul.
6. Ci un abur se ridica de pe pãmânt si uda toatã fata pãmântului.

| sierra1 a răspuns:

"Se stie ca la potopul mondial din 2370 i. Hr. dinozaurii au intrat..."

de unde se știe, dinozauri contemporani cu faraonii?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Da, contemporani cu faraonii. Aluviunile potopului mondial au ingropat dinozaurii. Restul zacamintelor s-au format in milioanele de ani de dinainte de 2730 i.Hr. prin sedimentarea materiei vegetale si biologice.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Din care puț al gândirii ai scos-o?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"Se stie ca la potopul mondial din 2370 i. Hr...Ce puteti spune?"

incepi cu o ineptie și nu poți continua decât in același mod

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Asteapta pana imi vine iar o intrebare stralucita sau vreun raspuns inteligent.

| anonimg a răspuns:

Nu știu ce să spun despre dinozauri. Unii zburau, alții erau tereștrii, iar alții acvatici. Nu știm dacă au existat. Asta este părerea mea.
Că dacă ar fi existat, atunci Noe ar luat o pereche în corabie, așa cum a luat din toate speciile de animale existente la data aceea. Sau ar fi supraviețuit speciile acvatice, care trăiau în apă, și care nu era nevoie să fie luat vreun specimen în arcă.
Oricum, știm că au dispărut multe specii de animale, și continuă să dispară, chiar dacă nu suntem la curent cu astfel de evenimente.
Pe Noul Pământ, lucrurile vor fi cu totul altfel. Nici nu ne putem imagina cât de frumos va fi! Aceasta să fie ținta noastră, și nu degradarea acestui pământ.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Ideea de baza e ca au murit multe animale la potop si s-au malaxat in pamant. Noe a luat pui de dinozauri pe arca. Dupa potop dinozaurii nu au crescut la fel de mari precum soparlele, crocodilii. Oamenii au ajuns mai mici de statura. Dinozaurii faceau parte din animalele necurate si Noe nu a luat pe arca din toate animalele necurate ci din toate cele curate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

În Geneza 7:2 este scris că trebuia să ia în corabie cate o pereche din cele necurate, și câte 7 perechi din cele curate.
Și da, cred că după potop a scăzut și vârsta și fizionomia animalelor, nu doar a oamenilor.
Consumul cărnii ne îmbătrânește prematur.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie să începi să citești Biblia, chiar dacă nu îți place. Trebuie să cunoști, să te familiarizezi cu ceea ce cred oamenii din jurul tău.
"Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era." (Apocalipsa. 21.1)
"El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."(versetul 4)
"Cel ce şedea pe scaunul de domnie a zis: „Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."" (versetul 5).
Caută librăria Sola Scriptura din localitatea ta, și cumpără-ți de acolo o Biblie. Ca să îți fie mai ușor, tot acolo vei găsi gratuit și un curs de citire a Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Minuni dumnezeiesti baiete.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Din cer si din pamant, omule.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Baietas, in Biblie spune ca pamantul era plin de apa si apoi a aparut uscatul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Omule, e vorba de apa. De unde a venit?"

Repet: trebuie sa citesti Biblia macar o singura data ca ai idee despre ce este scris in ea.
"In anul al sase sutelea al vietii lui Noe, in luna a doua, in ziua a saptesprezecea a lunii, in ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adancului celui mare si s-au deschis stavilarele cerurilor." (Geneza.7:11)
Adica apele au cazut din cer, dar au iesit si din pamant.

"Si a pierit orice faptura care se misca pe pamant, atat pasarile, cat si vitele si fiarele, tot ce se tara pe pamant si toti oamenii." (Geneza.7:21) Deci vietuitoarele care puteau sa traiasca in apa n-au murit. Nu ma intreba de pinguini sau alte mamifere care isi mai duc traiul intr-un procent mai mare sau mai mic in apa, ca nu stiu; adica nu am studii sa cunosc in amanunt viata necuvantatoarelor. Ce stii tu, stiu si eu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In vremea aceea (adica in timpul potopului) pamantul nu mai era nici gol, si nici pustiu. Era deja creat si populat cu oameni si animale, si tot felul de vietuitoare in aer, pamant si apa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apa in pamant exista destul de multa. Dar a cazut si din cer -timp de 40 de zile si 40 de nopti non-stop.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

S-a reasezat uscatul in raport cu nivelul apei.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Gol si pustiu adica fara vietuitoare si plante.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Viata e o minune.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

La inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul. La inceput pamantul era o planeta neteraformata acoperita in intregime de apa.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Facerea 1:2:Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Un balon de apa? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Te aflii si tu in vorba. Degeaba strigi si razi in gura mare fara nici o perspectiva de viata vesnica si o viata grea.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Viata fara Dumnezeu e foarte grea si fara perspectiva de viata vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Te inseli singur.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e tot aia. Tu vii cu niste intrebări la care eu am raspunsuri rationale, chiar extrabiblice. Viata capata un sens. Fara Dumnezeu nu stim care e inceputul si care e sfarsitul. Stiu la ce te referi cand spui ca "tot aia e". Te referi la soarta oricarui om. Daca intelegi controversa iscata de Satan atunci poti intelege de ce e atata suferinta. Aceste adevaruri ne ajuta sa evitam suferinta suplimentara. Raspunsurile agreate de tine iti produc suferinta suplimentara. Deznadejdea e suferinta suplimentara si poate conduce pe om catre vicii nesanatoase precum fumat, cafea, droguri, alcool, sporturi extreme; viata de familie fara perspective, divort, conflicte suplimentare cu oamenii. Mai bine sa ajunga omul de rasul oamenilor decat sa fie considerat un rival. De ras nu in sensul de a ajunge un prapadit. Acesta e locul tainic sau pozitia tainica si binecuvantata. Cine iese in fata si are gura mare e considerat rival. Rivalii sunt urmariti, batuti, chiar ucisi inainte sa le soseasca ceasul mortii natural.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da, si acelea. Crezand in potop se face omul de ras dar castiga mult pe partea cealalta - nu e considerat rival. Fete sunt destule. Nu e nevoie sa fii considerat rival.
Nu e nevoie sa inveti karate. Unul s-a mirat cand i-am spus ca nu am dusmani.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt povesti fictive.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da, potopul e real, un eveniment istoric din 2370 i.Hr. Asa cum viata e o minune asa si cu potopul.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Alea nu au valoare. Doar Biblia e corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu au valoare. Lasa balta istoria laica. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Nu se stie fiindca e o aberatie mai mare decat Catedrala Prostirii Neamului...si asta chiar e ceva
Dinozaurii au disparut acum milioane de ani...
Daca ar fi fost contemporani cu faraonii, am fi vazut desene cu ei prin piramide...
100 de ani e prea putin pentru a se face petrolul

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Dinozaurii nu misunau pe langa faraoni. Faraonii nu stiau de existenta dinozaurilor. Dinozaurii traiau in zone nepopulate de oameni.

Nu e prea putin 100 de ani. La presiunile si caldura extrema la un cataclism asa de mare, rasturanea pamantului, eruptii din adancul pamantului, etc. carnea de dinozaur s-a malaxat rapid.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca s-ar fi intamplat un cataclism in acelasi timp cu faraonii si, cred ca s-ar fi observat pana acum.
De exemplu nu ar fi existat civilizatia greaca si cea egipteana sub forma pe care o cunoastem deoarece clima ar fi fost afectata foarte puternic...

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Se observa, dunele mari de nisip din deserturi care sunt rezultatul curentilor mari din timpul potopului mondial.

Clima a fost mult schimbata dupa 2370 i.Hr. Dumnezeu nu a salvat pe arca dinozaurii pentru ca stia ca acestia nu vor supravietui conditiilor de mediu de dupa potop.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok. Fiecare crede ce vrea. Nu judec.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu glumesc. Reciteste ce am scris.

Răspuns utilizator avertizat