| Elvina a întrebat:

Servus! E cineva preot pe aici sau care a făcut seminarul teologic? Aș vrea să mă lămurească în următoarea problemă: vreau să nu mai fiu catolică cu acte. E posibil așa ceva?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Vezi tu, religia este doar o forma in sine -o forma de inchinare. As putea spune o obisnuinta sau un obicei. Ca sa scapi de un obicei nu trebuie decat sa nu il mai practici.

Unii oameni si-au afirmat convingerile religioase -fie pro, fie contra; dar biserica catolica si ce-a ortodoxa au adunat ce-a mai ramas -pentru ca spun oamenii: "asa m-am nascut", sau au ramas indiferenti fata de religie. M-as bucura sa cunosc procedurile legale prin care se poate renunta la religia/biserica din care faci parte. Dar ma tem ca nu ar exista asa ceva. In biserica de care apartin, nu trebuie decat sa fac o cerere scrisa cum ca nu mai doresc sa mai fiu membru al bisericii. Nu stiu daca exista aceeasi procedura si in biserica catolica. Pana la urma ia-ti inima in dinti si vorbeste direct cu preotul bisericii pe care o frecventezi(sau o frecventai). O alta metoda ar fi sa scrii pe site-ul primariei; sau al guvernului -poate au si numere de telefoane pentru relatii cu publicul. Mai multe nu stiu sa iti spun. Cert este ca daca nu L-ai gasit pe Dumnezeu in biserica ta, daca nu ai gasit pacea si linistea de care ai nevoie, atunci roaga-L ca sa te duca in biserica Lui. Doar acolo este El prezent.

40 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

NOname, asta e chiar tare cu certificatul ala. M-am abtinut cat am putut sa nu rad. Oare cine l-o fi inventat? La ce se mai gandesc oamenii. happy Chiar e adevarat/valabil? Cine il elibereaza?

Elvina, mai degraba cred ca trebuie sa mergi la primarie, deoarece ei tin recensamantul. Numai sa ai grija sa nu sari din lac in put.
Ori poti sa nu mai frecevntezi biserica; iar la urmatorul recensamant declari convingerea religioasa.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Certificatul ăla e pe Facebook pe unele pagini ateiste. Nu îl eliberează nimeni. Nu prea am cum să mă duc la primărie deoarece 90% din an nu stau la adresa din buletin. Nu vreau doar să nu mai frecventez biserica. Vreau o dovadă scrisă. Așa cum m-au băgat în religia asta, vreau să mă și scotă, sau să mă scot singură mai exact.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonimg):

"Chiar e adevarat/valabil? Cine il elibereaza?" - daca vrei ti-l eliberez eu. E gratis, nu te costa nimic!hee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Elvina):

" Așa cum m-au băgat în religia asta, vreau să mă și scotă" - te-au bagat fara voia si acordul tau. Nu te vor scoate de acolo! Pentru ei, ai un botez care nu poate fi sters.
Esti singura in masura sa iesi. Dar fara acte! Sincer si vorbind asa intre noi, nici nu cred ca ei intr-adevar pastreaza toata evidenta aceea, din toate timpurile!
Singura solutie ramane Recensamantul...declara ce esti!

| Elvina explică (pentru мιнαɛℓα36):

Au evidențe ceva....cu siguranță. La finalul anului la ultima liturghie zic câte botezuri au fost, câte căsătorii, câte înmormântări. Le țin evidența. Mi-am dat seama că ei nu vor ca eu să ies din religia asta, dar na... eu încerc cum pot. Nu mă ajută prea mult recensământul. Botezul poate fi șters prin alte metode, doar că nu știu cum.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Elvina):

Il poti sterge doar botezandu-te la o alta religie! Ceea ce nu recomand, ai sari din lac in put!
In cazul ateismului, nu poti face nimic. Botezul exista, insa noi nu dam importanta, oricum nu au avut acordul nostru, au decis parintii pentru noi.
Recensamantul e important insa...atunci cand este organizat! E singura evidenta cat de cat reala, la ora actuala, in Romania! Dar vezi tu...multi sunt atei, iar la Recensamant nu au declarat asta, din varii motive. Or, au fost trecuti abuziv, la o religie (de regula ortodoxa).

| Elvina explică (pentru anonimg):

Mersi pentru informații. Mă gândeam și eu la o cerere. Voi vorbi cu un preot, nu cu cel de la mine din oraș, ci din orașul unde locuiesc acum. Sunt destui. Timp să am să ajung acolo. Nu mă complic momentan cu primăria sau guvernul. Religia nu are treabă cu Dumnezeu. Religia a fost inventată de cei puternici pentru a-și atrage membrii prin manipulare, spălare de creier. etc. Am descoperit un alt Dumnezeu de când am citit Biblia și nu mă mai duc la biserică. Biserica care nu m-a ajutat cu nimic pe plan spiritual. M-am ajutat singură. Pace!

| Elvina explică (pentru мιнαɛℓα36):

Până la un nou recensământ mai este. Eu vreau prin alte metode. Și nu mă duc la altă religie. Am zis și mai sus. nu rezonez cu niciuna.

| anonimg a răspuns (pentru Elvina):

Vezi tu, religia este doar o forma in sine -o forma de inchinare. As putea spune o obisnuinta sau un obicei. Ca sa scapi de un obicei nu trebuie decat sa nu il mai practici.

Unii oameni si-au afirmat convingerile religioase -fie pro, fie contra; dar biserica catolica si ce-a ortodoxa au adunat ce-a mai ramas -pentru ca spun oamenii: "asa m-am nascut", sau au ramas indiferenti fata de religie. M-as bucura sa cunosc procedurile legale prin care se poate renunta la religia/biserica din care faci parte. Dar ma tem ca nu ar exista asa ceva. In biserica de care apartin, nu trebuie decat sa fac o cerere scrisa cum ca nu mai doresc sa mai fiu membru al bisericii. Nu stiu daca exista aceeasi procedura si in biserica catolica. Pana la urma ia-ti inima in dinti si vorbeste direct cu preotul bisericii pe care o frecventezi(sau o frecventai). O alta metoda ar fi sa scrii pe site-ul primariei; sau al guvernului -poate au si numere de telefoane pentru relatii cu publicul. Mai multe nu stiu sa iti spun. Cert este ca daca nu L-ai gasit pe Dumnezeu in biserica ta, daca nu ai gasit pacea si linistea de care ai nevoie, atunci roaga-L ca sa te duca in biserica Lui. Doar acolo este El prezent.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu cred ca au timp preotii pentru asa ceva; se completeaza botezul catolic cu niste rugaciuni, daca vrei sa treci la ortodoxie, iti trebuie un nas ortodox

| Elvina explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am zis mai sus că nu mă asociez cu nicio religie, cu atât mai mult cu ortodoxia. Au timp preoții, e de datoria lor. O să mă duc cât de curând. Pace.

| WholeWorldTeam a răspuns:

La ce religie te convertesti?

| Elvina explică (pentru WholeWorldTeam):

La nicio religie. Nu mă pot asocia momentan cu niciuna. Merg pe principiul pe care l-a zis Osho: „Fiecare om ar trebui să își facă propria religie". Pace!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Mare spirit si Osho asta!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Chiar asa, poti sa explici cam cine a fost si ce invartea Osho asta?

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

E mai simplu să dai un search pe Google decât să aștepți răspunsul de pe TPU. Un mare învățat indian.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Se pare ca nici despre mentorul tau nu stii prea multe...

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Nu e mentorul meu. Nu m-a interesat viața lui prea mult.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cum adica cu acte? Religia nu-i mentionata in buletin. Religia este o traire spirituala.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

La biserică sunt niște registre unde atestă că m-au botezat, că am făcut prima împărtășanie și mirul. Trebuie să fie ceva și pentru a ieși din lumea asta. De aceea am cerut un preot sau cineva care are cunoștințe în domeniu. Pace!

| NOname a răspuns (pentru Elvina):

Ia-ţi un Certificat de Dezbotezare.
http://i.imgur.com/i6813lV.jpg

| Elvina explică (pentru NOname):

Ha! Ha! Știam de așa ceva. Mie îmi trebuie ceva legal. Oricum mă duc la un preot cât de curând să mă lămurească.

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu este nici un registru.Si daca ar fi e doar arhiva.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Este ceva. Cum să nu fie? Doar trebuie să dovedească cu acte că au botezat copilul. O fi arhivă acum, clar asta.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Nu te afecteaza cu nimic, e doar circ de clasa a treia.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Ehh...eu vreau să nu mai fiu catolică... o să mă mai interesez.

| Cyrano a răspuns:

Nu iti trebuie anumite acte. La ce sa le folosesti? Pur si simplu nu mai ai nici o legatura cu catolicismul, nu mai frecventezi biserici, nu mai tii doctrina catolica ci implinesti asculti de Cuvantul lui Dumnezeu.

| Elvina explică (pentru Cyrano):

Ei au niște foi ceva, registre. Să nu mai apar acolo. Sau să scrie că nu mai sunt catolică. contează mult.

| Cezar2014 a răspuns:

Biserica nu pierde nimic dacă tu te rupi de ea, ci tu eşti cea care pierde!
Biserica este instituţia Divino – umană, întemeiată de Domnul Isus Cristos ca necesară pentru mântuire. El a instituit apostoli şi a vorbit clar despre Biserică. Succesorii apostolilor sunt episcopii şi preoţii, dar Biserica nu e formată numai din episcopi şi preoţi, ci din episcopi, preoţi şi credincioşi. Nimeni nu se poate mântui de unul singur, Nimeni nu se poate mântui de unul singur, de capul său, ci fiecare are nevoie de o Biserică. Sfântul Ciprian spunea: "Nimeni nu-L poate avea pe Dumnezeu drept Tată dacă nu are Biserica drept Mamă." Din oricare Biserică am face parte, e foarte important să im creştini autentici, nu creştini doar cu numele sau de formă, de spoială.

Iată şi un discurs a papei Francisc, în care arată că nu poţi să-l iubeşti pe Cristos şi să ignori Biserica:
http://www.catholica.ro/......-biserica/

Deasemenea, a mai arătat că Nimeni nu se mântuieşte singur. Dimensiunea comunitară este esenţială în viaţa creştină.
http://www.catholica.ro/2014/01/31/pontifex-nimeni-nu-se-mantuieste-singur/

Biserica este întemeiată de Domnul Isus Cristos. El însuşi a promis că porţile iadului nu o vor birui. Mulţi au încercat să distrugă Biserica de-a lungul istoriei (şi păgânii şi otomanii şi comuniştii), dar n-au reuşit şi nici nu va reuşi nimeni niciodată acest lucru, pentru că Biserica este instituţia Divino – umană întemeiată de Domnul Isus Cristos.

Nu putem pretinde o Biserică ideală, formată numai din sfinţi. Important este să privim la viaţa noastră dacă e în regulă şi în acord cu principiile creştine, iar dacă nu e în acord, să facem pocăinţă de păcate.

Recomand şi un blog foarte interesant:
http://www.cezar-iasi.blogspot.ro
De pe acest blog recomand, in primul rand, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte (articolul cel mai amplu, din partea de jos a blogului). În afară de acesta, blogul conţine: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV si radio on line, carti care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare in calculator), articole foarte interesante. Vă rog intraţi pe blog şi trimiteţi-l mai departe, ca să foloseascăşi altora.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Cezar2014):

Da si tot Francisc spune ca si ateii se pot mantui...

| Elvina explică (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Așa e. Religia depinde de spațiul socio cultural. Atât timp cât noi respectăm legile morale, cele de la Dumnezeu chiar nu mai contrează, pentru că se subînțeleg. Și apoi Isus a spus să iubim. Restul e can can. Pace!

| Elvina explică (pentru Cezar2014):

Biserica vrea adepți. Unii pleacă alții vin. Isus nu cere o religie. Nu zice în Biblie de așa ceva. El a fost cel care a făcut cele mai mari păcate conform legilor evreilor: a vindecat în zi de sâmbătă, a făcut minuni, e xorcizat demoni, a salvat o curvă de la moarte. Oare de ce a făcut asta? Nu pentru că el știa că nu există reguli în ordinea pe care a făcut-o? A zis clar: Iubiți-vă! Biserica nu a fost instituită de el, ci de urmașii lui. Isus nu a fost creștin. Creștinii se trag din iudei (Septuaginta e copy paste din Talmud). De ce îi zici lui Isus Domn? A fost cumva căsătorit?

să simţi, să gândeşti, să doreşti, în interiorul Bisericii - așa zice papa. Eu nu simt nimic la biserică în afară de vreme pierdută, nu prea am ce să gândesc căci vorbesc alții, să doresc să fac parte din biserică, nu.

Nimeni nu se mântuieşte singur. Dimensiunea comunitară este esenţială în viaţa creştină. - papa zice ceva, dar în realitate lucrurile stau altfel. Te duci la biserică și atât. Nu te ajută nimeni cu nimic dacă ai un necaz. Eventual îți cer bani.

Nu pot să fac parte dintr-o biserică dacă nu rezonez cu ideile ei, o biserică care a sfințit armele în numele lui Dumnezeu, deși Isus a spus clar să nu facem asta.

| Cezar2014 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Declaraţia papei Francisc a fost înţeleasă şi interpretată total greşit. Această declaraţie trebuie interpretată într-un context. Ateii nu se pot mântui dacă mor fără să se întoarcă la credinţă şi fără să facă pocăinţă pentru păcatul ateismului. Credinţa e o condiţie necesară pentru mântuire, dar nu suficientă. În Biblie este scris că, credinţa fără fapte este moartă, dar nici faptele bune fără credinţă nu au valoare mântuitoare.

| Cezar2014 a răspuns (pentru Elvina):

Biserica vrea mântuirea oamenilor. Biserica este întemeiată de Domnul Isus Cristos. El a lăsat apostoli şi a spus explicit: „ Tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, iar porţile iadului nu o vor birui." (Mt. 16, 18). Deci iată că el a întemeiat Biserica. Biserica nu înseamnă doar clădirea, ci şi comunitatea formată din ierarhi, preoţi şi credincioşi. Termenul de Biserică e polisemantic (are mai multe înţelesuri): 1) numeşte şi adunarea, comuniunea credincioşilor – "ekklesia" (în limba greacă) înseamnă "adunarea credincioşilor", "comuniunea credincioşilor" împreună cu "episcopos" (episcopii) şi "presbíteros" (preoţii); 2) numeste şi institutia Divino – umană formată din episcopi, preoţi si credincioşi; 3) numeşte şi clădirea unde se adună aceştia.

Iar faptul că a pus pe primul loc iubirea de Dumnezeu şi de semeni nu vine în contradicţie cu întemeierea Bisericii.

În decursul istoriei n-au putut birui Biserica nici păgânii, nici otomanii, nici comuniştii şi nu va reuşi nimeni niciodată aceasta.

Domnul Isus Cristos i-a trimis în lume pe apostoli iar succesorii apostolilor sunt episcopii şi preoţii, care, împreună cu credincioşii, formează Biserica. Biserica este comunitatea credincioşilor împreună cu păstorii lor, episcopii şi preoţii.
Nimeni nu se poate mântui de unul singur, ci fiecare are nevoie de Biserică. Sfântul Ciprian spunea: "Nimeni nu-L poate avea pe Dumnezeu drept Tată dacă nu are Biserica drept Mamă."

Poporul evreu a fost ales de Dumnezeu pentru ca Domnul Isus Cristos să se întrupeze în cadrul său. Deci iudaismul a avut rolul de a pregăti venirea în luime a Domnului Isus Cristos. El nu a fost căsătorit, îi spunem Domn pentru că este Fiul lui Dumnezeu.

Că unii dintre preoţi au greşit, asta e cu totul altă problemă. Dar e greşit ca, pornind de la nişte cazuri particulare, să generalizezi, învinuind, în bloc, toţi reprezentanţii Bisericii şi cu atât mai mult e greşit să contesteşti Biserica în sine. Dumnezeu acţionează cu harul său prin toţi preoţii, indiferent dacă sunt vrednici sau nu.

Dumnezeu nu spune să ucizi, dimpotrivă, spune să nu ucizi. Totuşi războiul de apărare (nu cel de cucerire) este legitim, aşa cum este îngăduită şi legitima apărare atunci când cineva atentează la viaţa noastră, dacă prin fugă sau altfel nu ne-o putem apăra. Dar cei care au făcut cel mai mult rău în istorie au fost ateii. De exemplu, regimurile ateiste comunist şi nazist au facut sute de milioane de victime, cât nu au murit nici in cruciade, nici în timpul inchiziţiei la un loc!

Că nu rezonezi tu cu Biserica, asta e ceva subiectiv. Calea spre mântuire este îngustă, nu comodă, iar Biserica e necesară pentru mântuire, aşa cum am explicat. Trebuie să mergem pe calea corectă, nu pe căi subiective, făcute după mintea noastră şi după placul nostru.

| Elvina explică (pentru Cezar2014):

Biserica a fost Întemeiată de urmașii lui Isus, Petru, Paul etc. Niciunde în Biblie nu zice Isus : Eu sunt întemeietorul creștinismului. Pentru asta am venit pe Terra. Păi biserica biruiește singură, nu e nevoie să o biruiască alții, prin bir mai ales. laughing

Ce treabă are Domn cu Fiul lui Dumnezeu? În accepțiunea cotidiană, domn e un bărbat căsătorit. Ce zice un sfânt nu mă interesează. Ce zice Isus, care a fost cel mai mare învățător, da îmi pasă. Cu el rezonez.

Biserica, instituția sfântă nu trebuie să greșească. Nu are voie. Dacă bazele noastre se clatină, ce va fi cu vârful clădirii?

Eu sunt sigură că Dumnezeu îi iubește și pe atei, căci ei se comportă după normele morale, nu după cele creștine.

Știu de calea îngustă, doar că eu nu pot să mă duc la o biserică cu care nu rezonez, care are o bază păgână și apoi antibiblică. Ar însemna să mă mint pe mine și pe cei din jur. Eu asta nu pot. Pace!

„Îl iubesc prea mult pe Dumnezeu ca să am o religie!"

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Cezar2014):

Nu stiu exact cum a sunat declaratia, dar ar trebui si el sa fie mai atent cand face astfel declaratii si sa explice mai clar in ce context se pot mantui si ateii ca sa nu se mai creeze confuzii, chiar daca nu e vina lui ca lumea cauta sa interpreteze declaratiile politice si religioase in functie de interesul lor... Totusi e papa nu oricine, trebuie sa isi apere cu ardoare credinta si sa nu lase loc de interpretari in niciun context...

| Cezar2014 a răspuns (pentru Elvina):

Văd că nu citeşti cu atenţie răspunsurile mele. Am argumentat clar că Biserica este întemeiată de Domnul Isus Cristos. El a trimis apostoli şi a spus explicit: „ Tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, iar porţile iadului nu o vor birui." (Mt. 16, 18). Deci iată că el a întemeiat Biserica.

Biserica Catolică este cea mai biblică dintre toate bisericile. Nu are absolut nimic păgân, astea sunt minciuni ale unor sectanţi!

Istoria demonstrează clar că Biserica încă de la început a avut papi (Sfântul Apostol Petru fiind primul papă) deci Biserica Catolică are întreaga plinătate a creştinismului.

Biserica nu greşeşte când ne învaţă despre credinţă şi morală. Că unii dintre oamenii Bisericii pot greşi în viaţa lor personală, adică pot păcătui, asta e cu totul altceva. Dar foarte mulţi preoţi sunt drepţi şi sfinţi, să urmăm exemplele acestora. Iar valabilitatea acţiunilor unui preot nu depinde de vrednicia sau nevrednicia acestuia. Dumnezeu acţionează chiar şi prin preoţii care au păcătuit, adică acţiunile lor pentru credincioşi sunt valabile.

Nimeni nu se poate mântui de unul singur, ci fiecare are nevoie de Biserică. Domnul Isus Cristos i-a trimis în lume pe apostoli iar succesorii apostolilor sunt episcopii şi preoţii, care, împreună cu credincioşii, formează Biserica. Biserica este comunitatea credincioşilor împreună cu păstorii lor, episcopii şi preoţii.

Şi cuvântul Domn e polisemantic, are mai multe înţelesuri şi nu ştiu de ce te legi de amănunte nesemnificative. Când spunem Domnul Isus Cristos folosim cuvântul în accepţiunea de Domnul Dumnezeu, nu în accepţiunea de bărbat căsătorit.

Domnul Isus Cristos este Dumnezeu întrupat, Fiul lui Dumnezeu, nu doar "cel mai mare învăţător",

Ateismul este un păcat. Ateii se pot mântui numai dacă se întorc la credinţă în viaţa pământească şi fac pocăinţă pentru păcatul ateismului, ca şi pentru orice alt păcat. Chiar dacă se comportă după normele morale, faptele bune fără credinţă nu sunt suficiente. Nici credinţa fără fapte nu e suficientă pentru mântuire, dar nici faptele fără credinţă. Credinţa e o condiţie necesară pentru mântuire, dar nu suficientă. Iată ce este scris în Biblia referitor la necesitatea credinţei: "Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută." (Evr. 11, 6)

| Elvina explică (pentru Cezar2014):

Știu și eu acele citate din Biblie de care zici, dar atât timp cât Isus nu a zis că el a venit să inventeze creștinismul, (o religie copy-paste după iudaism) chiar nu am de ce să cred în așa ceva. Apropo de rugăciune și de biserică. Rugăciunea Rozariul e contrară Bibliei:

Matei 6

6 Ci tu, când te rogi, intra în odaita ta, încuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este în ascuns; si Tatal tau, care vede în ascuns, îti va rasplati.
7 Când va rugati, sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca pagânii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati.

La urma urmei, credința în Isus e cea care ne mântuiește și nu biserica:
Pavel si Sila i-au raspuns: „Crede în Domnul Isus, si vei fi mântuit tu si casa ta." (Fapte 16:31)

Închinarea la idoli:
Psalmul 115

4 Idolii lor sunt argint si aur, facuti de mâini omenesti.
5 Au gura, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vad,
6 au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miros,
7 au mâini, dar nu pipaie, picioare, dar nu merg; nu scot niciun sunet din gâtlejul lor.
8 Ca ei sunt cei ce-i fac, toti cei ce se încred în ei.

Și apoi tot în Biblie spune clar că între om și Dumnezeu nu există mijlocitor, așa cum propagă biserica:
1 Timotei 2:5
5 Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor între Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,

1 Ioan 2

1 Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit.

Acceptă faptul că suntem diferiți, iar Biblia e interpretabilă. Fiecare e liber să facă ce vrea. Pace!

| Cezar2014 a răspuns (pentru Elvina):

Domnul Isus Cristos a întemeiat Biserica creştină, deci creştinismul. Este acelaşi lucru.
Religia creştină nu este nicidecum "copy paste" după religia iudaică. Poporul evreu a avut rolul de a pregăti venirea în lume a Domnului Isus Cristos, care a fost prevestit de profeţi şi aşteptat de-a lungul veacurilor.
Domnul Isus Cristos a adus plinătatea Revelaţiei, Adevărul integral. El este Fiul lui Dumnezeu, supremul Revelator şi totodată supremul Revelat. Dumnezeu ne-a spus totul deodată în Fiul său.
Domnul Isus Cristos s-a întrupat în poporul evreu, dar el nu e limitat de un popor, pentru că el e Dumnezeu întrupat, nu doar om. În Domnul Isus Cristos sunt două firi sau naturi: Divină şi umană totodată, pentru că el este Dumnezeu şi om în acelaşi timp.

Rugăciunea Rozariului nu e nicidecum contrară Bibliei. Rugăciunile sunt de multe feluri. Nu este un singur tip de rugăciune.

Credinţa în Domnul Isus Cristos este o condiţie necesară pentru mântuire, dar nu este suficientă. Pe lângă credinţă sunt necesare şi faptele: „După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă" (Iacob 2, 26).

Trebuie să faci diferenţa între adoraţie (închinare) şi veneraţie. Sfinţilor le aducem un cult secundar, numit veneraţie, nicidecum închinare. Ne închinăm numai lui Dumnezeu. Iar venerarea statuilor şi icoanelor se răsfrânge asupra sfântului reprezentat de statuie sau icoană.

Faptul că Domnul Isus Cristos e singurul Mijlocitor nu exclude nicidecum preoţia. Domnul Isus Cristos a trimis apostoliiar succesorii apostolilor sunt episcopii şi preoţii. Preotul acţionează „in Persona Christi", adică acţionează în Persoana Domnului Isus Cristos, în numele Lui.

Tocmai pentru faptul că unele citate din Biblie sunt interpretabile, nu are dreptul oricine să le interpreteze după mintea sa, că astfel ar fi milioane de interpretări. Interpretarea corectă e cea dată de reprezentanţii Bisericii, adică Sfinţii Părinţi (marii teologi creştini) în Conciliile ecumenice. Ei sunt asistaţi în mod special de Duhul Sfânt şi nu pot greşi când ne învaţă lucruri cu privire la credinţă şi morală.

| johaniani a răspuns:

Da este posibil

| Elvina explică (pentru johaniani):

Detaliază, te rog.