| anonim_4396 a întrebat:

Sexul nu este considerat un pacat atunci cand este savarsit in cadrul unei casnicii si in scopul strict al reproducerii.Este un pacat atunci cand este savarsit in afara casniciei si in scopul obtinerii placerilor sau cand se utilizeaza mijloacele contraceptive. Da, este perfect "legal" din punct de vedere religios daca este savarsit in cadrul casniciei, insa apare problema folosirii contraceptiei, ca de exemplu, un cuplu nu si-ar dori sa aiba asa de multi copii incat sa nu aiba cu ce sa ii creasca, iar de aici, una din conditiile in care sexul nu este un pacat este incalcata.Intrebarea este urmatoare: sexul este un pacat pe care inevitabil il facem, desi nu ne dorim? Astept niste pareri, insa fara jigniri sau ironii.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat pereche lui Adam pentru placerea Lui. Dumnezeu vrea ca sotul si sotia sa se bucure unul de celalalt.Eu sunt impotriva avortului, dar sunt metode de contraceptie.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca toate celelalte forme de imoralitate sexuală, relaţiile sexuale dinainte de căsătorie / premaritale sunt condamnate în mod repetat în Sfânta Scriptură (Faptele Apostolilor 15:20; Romani 1:29; 1 Corinteni 5:1; 6:13, 18; 7:2; 10:8; 2 Corinteni 12:21; Galateni 5:19; Efeseni 5:3; Coloseni 3:5; 1 Tesaloniceni 4:3; Iuda 7). Biblia promovează abstinenţa sexuală înainte de căsătorie. Relaţiile intime dinaintea căsătoriei sunt la fel de greşite ca şi adulterul sau alte forme de imoralitate sexuală, întrucât toate acestea implică relaţii sexuale între persoane care nu sunt căsătorite. Relaţiile sexuale între un bărbat şi soţia sa reprezintă singura forma acceptata.

| revelatia2003 a răspuns (pentru EmaS):

Va multumesc pentru raspuns happy Imi este folositor pentru ca ceea ce mi-ati spus dumneavoastra se adauga cunostiintelor mele in aceasta parte a religiei, adica aceea a abordarii sexualitatii din punct de vedere religios.Insa vreau sa ma conving concret asupra acestui aspect: daca sexul nu este un pacat daca indeplineste cele doua conditii: in cadrul casniciei, dupa cum ati dat dumneavoastra exemplul, si in scopul strict al reproducerii, evitand contraceptia.Deci, casnicia si reproducerea sunt cele doua conditii stricte in evitarea pacatelor sexuale, sau este suficienta doar casnicia, facand abstractie de contraceptie? (inca o data va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca am scris un "roman" de intrebari).

| cucarachaalien a răspuns (pentru EmaS):

Oare de ce sunt condamnate doar in noul testament si oare de ce in vechiul testament era permis sa mergi si la curve?

| EmaS a răspuns (pentru revelatia2003):

Dumnezeu a creat pereche lui Adam pentru placerea Lui. Dumnezeu vrea ca sotul si sotia sa se bucure unul de celalalt.Eu sunt impotriva avortului, dar sunt metode de contraceptie.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Din punct de vedere religios orice e pacat, mai putin mersul la w. c. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice copil este o binecuvantare de la Dumnezeu pentru o familie care crede in Dumnezeu si urmeaza sfaturile si invataturile crestine.am observat ca omului ii trebuie foarte putin sa fie fericit, si ca omul in general isi face prea multe griji din lipsa de credinta si uita ca Dumnezeu ne-a spus; ajunge fiecarei zile zbuciumul ei, si fiecare copil vine pe lume cu norocul lui.deasemeni este scris; dorintele tale se vor tinea dupa barbatul tau.multe sunt prost intelese in legatura cu sexul placerea, procreerea si intoarse si rastalmacite dupa cum are fiecare interes.am trei copii si cu hainele ramase de a ei au mai crescut inca vreo cativa, care au avut norocul a se naste.toata lumea isi face griji, dar inutil.nu stie nimeni ce aduce ziua de maine, iar noi doar trebuie sa ne facem datoria zilnica.si mai e scris; daca voi care santeti rai, stiti sa dati cei mai bun copiilor vostri, cu atat mai mult va va da Dumnezeu, care este bun, voua. in ziua de azi cine crede intr-adevar traieste si are dupa credinta lui. cine nu crede, face si drege dupa necredinta lui si dupa marea ingaduinta de sine care nu prea mai are limite.