| Mircea08 a întrebat:

"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."
(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)
"Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 4/1)
- Care sunt duhurile inselatoare care au momit pe oameni cu cuvinte amagitoare din pofta de avere?
- care este invatatura demonilor?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai singur ti ai raspuns la intrebare, asta nu e intrebare de fapt, e doar propaganda, afirmatie, apare imediat cineva care copieaza raspunsul tau si dai fundita si gata si ego ul tau creste ca ai dreptate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pe TPU.ro toate întrebările sunt binevenite. Totuşi, din dorinţa de a avea o comunitate utilă şi prietenoasă, te rugăm ca atunci când adresezi o întrebare să respecţi cele 4 reguli de mai jos pentru a dovedi respect faţă de ceilalţi membri şi, implicit, pentru a primi cât mai multe răspunsuri şi cât mai bune:

Respectă regulile de gramatică:
- fiecare propoziţie începe cu literă mare
- nu sunt permise prescurtări de tipul "k", "dk", "nu stiu", etc...
- evită emoticoanele şi semnele de punctuaţie excesive: "happy", "big grin", etc...
Toate întrebările conversaţionale vor fi puse doar în categoria "Conversaţie" (pentru a fi usor accesibile şi a evita confuzia pentru noi membri)
Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") şi care nu au conţinut obscen sau discutabil din punct de vedere moral
În atenţia elevilor/studenţilor: Nu acceptăm întrebări prin intermediul cărora încercaţi să vă rezolvaţi temele pentru acasă sau temele de vacanţă. Cei care nu vor respecta acest aspect riscă să fie sancţionaţi prin ştergerea/ suspendarea contului.
Nerespectarea regulilor minimale de funcţionare a TPU.ro poate duce la ştergerea conturilor.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") şi care nu au conţinut obscen sau discutabil din punct de vedere moral

asta este intrebare?

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Nu am pus nici o intrebare cu raspuns inclus. Daca din citate ar fi evident si raspunsul, atunci nu ar mai exista oameni dusi in eroare de diavol. Exista multe raspunsuri la aceasta intrebare

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Nu minti ca nu e frumos, singur ti ai raspuns

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Spune atunci care este raspunsul la intrebari, acel raspuns care este evident

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Pai pentru tine invataturi demonice inseamna tot ce ai invatat la scoala, nu e de mirare ca multi nu dau bacul sau nu reusesc, pai daca e invatatura demonica, iar crestini nu se pot lasa ispiti

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Ok. - Ignorati intrebarea pentru ca nu a fost formulata bine, dar sa stii ca am dat citatele pentru ca lumea sa vada ca intrebarile au o anume substanta si nu sunt puse aiurea. Au fost intrebari mult mai aiurea puse dar nu a deranjat pe nimeni
In orice caz nu e nici o problema

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Nu stii ce inseamna pentru mine invataturile demonice - ce ai scris este parerea ta

| milan9 a răspuns:

"invatatura demonilor" este aceea care dezbina... sad

Spre exemplu, te-ai gandit vreodata de ce exista aproape 30000 de secte?

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu stiu cate secte exista, si raspund pentru ca m-ai intrebat, dar daca exista atatea inseamna ca populatia globului are imaginatie multa!

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Nu imaginatia globului, el nu vorbeste de religi si de secte crestine, e ortodox, faza prosta pentru ei e ca pierd adepti din cauza preotilor pedofili, lacomi, hoti

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"Nu stiu cate secte exista, si raspund pentru ca m-ai intrebat, dar daca exista atatea inseamna ca populatia globului are imaginatie multa!"

Iti place sa ignori raspunsul... thinking
Ei bine, stii si tu ca aproape 30000 de secte exista pentru ca acei 30000 de initiatori de grupari au plecat de a o blasfemie (inainte de a cadea in nenumarate erezii).
Tot efortul lor de a intemeia grupari strangatoare de zeciuieli ("Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi") s-a bazat de la inceput deci pe o blasfemie (convingerea ca Dumnezeu a mintit).
Dumnezeu nu a mintit atunci cand a a afirmat ca nasterea Fiului S-a facut la "impinirea vremii". Fiul nu a venit pentru ca Biserica intemeiata de El sa dispara pur si simplu 1900 de ani de pe scena istoriei. Asta nu secheama plinirea vremii.

Inainte de a cadea in alte multe erezii, aceasta este prima pe care si-a asuma fiecare neoprotestant. ( "protestanti" se pare, impotriva lui Dumnezeu).

Mult succes cu cele 30000. Va mai straduiti un pic si atingeti trilionul sad

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu stiam ca sunt 30.000 de secte religioase. Eu m-am uitat cate un pic la dogma religioasa a celor care sunt in Romania cu scopul de a gasi una care sa respecte intrutotul Evanghelia. Nu am gasit asa ca acum sunt singurel. Stiu ca a face parte dintr-o biserica cu adevarat crestina inseamna a trai in cel mai bun loc, care sa iti ofere toate conditiile pentru ca sa te mantuiesti. Un astfel de loc nu exista la noi in tara, si nici nu cred ca va exista vreodata. Niste prieteni mi-au si spus ca un astfel de loc ete o utopie, dar eu stiu ca Dumnezeu ne-a lasat cele ma bune solutii pentru a trai, nu utopii

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Te impotmolesti in lucruri simple ("si nici nu cred ca va exista vreodata"). Un astfel de "spatiu de siguranta" exista. Este Biserica prezentatain Noul Testament. Dumnezeu a lasat o Biserica si promis dainuirea ei.
Continuand aceasta maniera de avedea lucrurile nu tea bine draga Mircea... Vei sfarsi asa cum au sfarsit toti cei 30000 (sa spunem- ei or fi mai putini poate) care fie din lipsa de statornicie, fie din MANDRIE, fie din lipsa viziunii de ansamblu (cum este cazul contextului poruncii a II-a), fie din alte si alte motive, au sfarsit infiintand o noua "biserica", una falsa- in moment ce singura autentica ne-a fost lasata de Dumnezeu Fiul. Acesta este doar unul dintre riscuri.
Nu lasa ca indoiala sa-ti creeze premise pentru astfel de lucruri...

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nu e frumos sa faci atac la persoana. Eu nu te-am criticat, eventual nu sunt de acord cu ceea ce tu sustii, sau mai bine spus ce sustine biserica de la care ai invatat. Nu am nevoie de dadaca si nici de alti invaatori in afara de Iisus

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu nu ne-a lasat la voia intamplarii, in deruta totala. Ne-a lasat pe principiul STATORNICIEI.
Nicidecum pe premisele ideii de a-si lasa poporul sau crestin in intuneric vreme de 1900 de ani pentru ca dupa acesti 1800-1900 de ani sa vina un alt intuneric, acela al prozelitismului religios derutant desfasurat din 100, 1000 sau 30000 de directii.
Nu aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ci STATORNICIA.
Si din acest motiv (alaturi de multe altele) Fiul lui Dumnezeu ne-a incredintat Biserica.

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Scuza-ma daca a parut a fi atac la persoana. Nu este altceva decat contradictie in puncte de vedere... thinking

| Mircea08 explică (pentru milan9):

Nici o problema!

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"Tot efortul lor de a intemeia grupari strangatoare de zeciuieli ("Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi") " - deci pe rudele tale care cer zeciuială îi vezi, dar pe celelalte care cer plată (exagerate deseori) pentru orice serviciu religios - nu le vezi.
Și nici nu vezi învățăturile pe care le-ați moștenit din religiile precreștine.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Eu nu apartin nici unei religii, si nu ma intereseaza in ce fel pacalesc mai marii bisericii proprii enoriasi (ca frati nu sunt). Nu ma intereseaza decat ceea ce ne invata, singurul invatator care a propovaduit impreuna cu apostolii singura invatatura care este Evanghelia. NU EXISTA NICI UN CITAT IN CARE SA SE SPUNA CA A PROPOVADUIT BIBLIA, si nici altceva cum ar fi sfanta traditie, cugetarile sfintilor parinti sau brosurele. Asta nu va da de gandit?
Nu am nimic cu nimeni, fiecare e liber sa tina ce religie vrea, dar nu e bine sa spuna ca dogma lor este identica cu Evanghelia pentru ca un crestin nu minte

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Ideea era cu totul alta, Iuri. Era vorba de amalgamul de directii care dezbina Biserica. In privinta zeciuielii, am mai discutat. "Sistemul" de plata este prost, dar chiar si asa, un nu da intr-o viata atat cat da un neoprotestant intr-o luna poate...

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"nu apartin nici unei religii, si nu ma intereseaza in ce fel pacalesc mai marii bisericii proprii enoriasi" - știu, comentariul era pentru milan, dacă n-ai observat.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu am observat - SCUZE!

| mentholinks a răspuns:

Pavel spunea numai baliverne. In ziua de azi sunt mai multi crestini decat oricand. Daca existau duhuri inselatoare si demoni crezi ca Dumnezeu nu-i avertiza pe evrei de lucrul acesta? Si daca demonii sunt vinovati de ce nu ne scapa de ei? Imi pare rau de tine ca pui botul la tot ce scrie intr-o Biblie ce nici macar nu e tradusa corect si care a suferit mii de modificari schimbandu-se sensul original al textului dupa nevoile bisericii.

| Mircea08 explică:

Despre demoni si invatatura lor vorbesc crestinii asa ca si raspunsul trebuie dat conform invataturii acestora. Invatatura acestora spune ca orice alta invatatura in afara celei data de Iisus este invatatura demonilor, iar demonii sunt cei care o propovaduiesc.
Am dat eu raspunsul pentru ca oricum unora li s-a parut inclus in intrebare

| Romanul86 a răspuns:

Aici e vorba de eretici și anticreștini.

| Mircea08 explică (pentru Romanul86):

Asa e, dar eretici sau anticrestini sunt toti cei care nu sunt crestini, deoarece prin definitie ereticul este cel care se indoieste sau nesocoteste religia, la care se mai adaoga si cei care spun ca se numesc crestini dar au de fapt o alta invatatura.