| Mircea08 a întrebat:

"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă."

(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh şi sunt viaţă."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
"Si chemand la Sine multimile, le-a zis: Ascultati si intelegeti: "(Mat.15:10)
"Drept aceea, nu fiti fara de minte, ci intelegeti care este voia Domnului." (Efe.5:17)
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)

Din versetele de mai sus reiese ca Duhul Sfant il primesc cei care asculta si inteleg cuvantul lui Dumnezeu, adica Evanghelia, deoarece atunci Evanghelia se propovaduia.
Mai reiese si faptul ca Duhul Sfant este PECETEA cu care Dumnezeu pecetluieste pe cei alesi
INTREBARI :
1) Am gresit ceva? Ce?
2) Stiti un alt mod de a primi Duhul Sfant?

Răspuns Câştigător
| RaulAlmășan a răspuns:

Nu sunt alte metode, dar e necesar si botezul.
Duhul Sfânt Îl primeste orice om care crede si înțelege cuvântul.
Unii spun că dacă ai primit Duhul Sfânt trebuie sa vorbesti in limbi, ceea ce e gresit.

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

Da. Botezul este necesar pentru a deveni crestin. Botezul iti sterge pacatele facute pana in ziua botezului si te scoate de sub Lege, ceea ce inseamna ca devii crestin. Calitatea de crestin se poate pierde daca nu traiesti potrivit invataturii lui Iisus, invatatura pe care trebuie sa o cunosti IN INTREGIME. Invatatura lui Iisus este una foarte logica si clara, asa incat sa nu poti face interpretari prin care sa nuantezi sau sa schimbi anumite intelesuri.
La primirea Duhului Sfant primesti de la Acesta niste daruri, iar aceste daruri sunt clar specificate in Evanghelie. Vorbitul in limbi il primesc cei care au nevoie de acest dar. In orice caz fiecare primeste un dar pe care sa il identifice si sa il perfectioneze pentru a puta sa fie de folos fratilor din biserica. Eu stiu pe cineva caruia ii place foarte mult sa aiba grija de batrani - dupa parerea mea acesta este un dar, si persoana in cauza trebuie sa il foloseasca pentru a avea grija de batranii din biserica ei. Persoana de care vorbesc a avut grija de batrani si de copii cu handicap vreo 10 ani, si a facut asta de placere. Darurile Duhului Sfant nu sunt niste abilitati paranormale asa cum si-ar dori cei carora le place sa se mandreasca cu ele

4 răspunsuri:
| Mircea08 explică:

Nu este un alt mod de a primi Duhul Sfant, si ma intreb, de ce cei care stiu sa citeasca nu citesc Evanghelia cu scopul de a o intelege si invata? Raspund tot eu - Nu stie ca daca cunoste Evanghelia va fi pecetluit cu Duhul Sfant, si nu stie deoarece mai marii bisericilor nu le spune asta desi este CEL MAI IMPORTANT LUCRU!