| Moisie a întrebat:

Slujba religioasa in prezenta Papei care adevereste ca Biserica Crestina este Biserica lui Lucifer!

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Oare va pregatiti sa mergeti si voi de "sfintele pasti" la biserica sa slaviti invierea lui Lucifer?

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor pentru unele persoane sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii, ce arata ca nu au inteles nicioadata ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.
Dar tu nu esti una din acele persoane. Din pacate stii despre ce este vorba dar iti place sa te joci cu cuvintele...

| Moisie explică (pentru milan9):

Si cat oare de aberat esti tu care nici macar atata nu vrei sa vezi ca slujba se face in numele lui Lucifer si ca Lucifer este des pomenit in predica de la Vatican?
Crezi cumva ca ce vedem in imagini este o seara de cenaclu in care auzim poezii si alte metafore despre Lucifer?

| milan9 a răspuns:

Sunt multe metafore atribuite lui Dumnezeu. Una dintre acestea este si aceea de stea (luceafăr)...

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai poti sa-i zici si tu asa cum ii zic cei care i se inchina lui...adica LUCIFER, sau acest cuvant nu se aude clar la voi?
Crezi cumva ca personajul numit in predica ca fiind LUCIFER are legatura cu Astronomia si nu cu religia si biserica sa?
Privind imaginile ai impresia ca acolo in biserica Sf Petru se tine un colocviu despre Astronomie?
Mie sincer nu mi s-a parut!
Sa fie din cauza faptului ca sunt "aberat"?

| milan9 a răspuns:

O metafora si nimic mai mult...

Si nu este singura. Sunt multe metafore atribuite lui Dumnezeu. Una dintre acestea este si aceea de stea, luceafăr...

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai vezi, de cand tot iti spun eu sa accepti ca religia crestina se inchina metaforic lui Lucifer adica in mod nemetaforic ci real lui... Dracu

| milan9 a răspuns:

"Luceafăr" NU inseamna "diavol"! "Luceafăr" inseamna "luminator". "LUCEAFARUL" ESTE O STEA.
De ce nu-ti intra in cap lucrul acesta? Pune mana pe un dictionar pentru a te convinge...

Ingerul care a căzut din cer fusese numit "Lucifer" tocmai pentru ca înainte de cădere avea la Dumnezeu o mare demnitate, o demnitatea pe care însă a pierdut-o, pierzând astfel si comparaţia cu acea stea numita "Luceafăr"...

Si tu te-ai putea numi un mic "Luceafăr" DACĂ ai aduce lumină în viata oamenilor, dar NU. TU ADUCI INTUNERIC. Comparatia in cazul tau e potrivita cu lucruri ce vin din Infern...sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Scuze nu stiam ca esti turc, nu de alta dar dupa nume credeam ca esti srb.
Pai evident ca Luceafarul este o stea, ca doar voi crestini, asa cum vedem si in slujba asta de la Vatican, unei stele va inchinati! Nu?
Si pentru aceasta "STEA" va strangeti azi la miezul noptii, nu?
Pai daca va place astronomia de ce nu va strangeti la planetariu sau la Observatorul astronomic de la Timsoara si va strangeti totusi la biserica? Se face cumva mai nou astronomie la biserica?

Dar ce te faci tu ca in acea slujba de la Vatican, cel numit ca Lucifer este numit si Fiul lui Dumnezeu?
Si nu "inger" asa cum i-l numesti tu

uite aici in Bibliela in Isaia 12:14 este vorba chiar de catre steaua care i te inchini tu spunandu-i Dumnezeu si tu ai uitat si tu vorbesti fie de astronomie fie despre ingeri, dar NU si despre Fiul lui Dumnezeu numit si LUCIFER!
Sau te crezi mai destept si mai mare cunoscator al religiei ca insasi Papa de la Roma?

Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! (acum nu mai pui paranteze) Cum ai fost aruncat la pământ,(Ghiavole) tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! ( si te mai si lauzi ca ai ajuns seful Iadului, adica Dumnezeul crestinilor)!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Nu ne inchinam "unei stele", si nici ne "strangem la miezul noptii" pentru o stea.
Toată problema consta in faptul ca tu esti cam fudul de urechi...
Am spus: folosirea in sens figurat a unui cuvant care un anumit sens propriu (stea). DAR, este folosit doar sensul figurat!

Este o metafora si nimic mai mult...
Si nu este singura. Sunt multe metafore atribuite lui Dumnezeu. Una dintre acestea este si aceea de stea, luceafăr...

| Moisie explică (pentru milan9):

Problema este ca tu il joci pe prostu atat de bine incat imi vine sa cred!
De ce nu recunosti ca Biserica crestina il slaveste pe Lucifer, adica pe Diavolul care a fost aruncat pe pamant sub forma unei stele care cade din cer, asa cum scrie si in Isaia 14:12. Uite dovada ca il slaviti pe Lucifer:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Si uite cine este "steaua"
Isaia 14, 12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adânculului

Si acum dovada ca Lucifer a ajuns in Iad asa cum a proferit Isaia:

18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor! Eu tin cheile mortii si ale IAD-ului!
Sah mat?

| milan9 a răspuns:

E un silogism fals cel prin care tu pui un semn al egalitatii intre metafora si realitate. E un silogism tendentios si brutal, o insulta adusa inteligentei umane!

"Luceafăr" NU inseamna "diavol"! "Luceafăr" inseamna "luminator". "LUCEAFARUL" ESTE O STEA.
Cauta un dictionar pentru a te convinge...

Ingerul care a căzut din cer fusese numit "Lucifer" tocmai pentru ca înainte de cădere avea la Dumnezeu o mare demnitate, o demnitatea pe care însă a pierdut-o, pierzând astfel si comparaţia cu acea stea numita "Luceafăr"... "

| Moisie explică (pentru milan9):

Vorbesti prostii!
Nu eu pun semnul egalitatii intre o stea si Isus, ci o pune biserica ta atunci cand ii trimite pe copii sa umble cu Steaua!
Nu pentru mine Lucifer = Diavol ci pentru biserica ta care se ghideaza dupa o Biblie care explica acest lucru atat prin prorocul Isaia cap.14.12 cat si prin Apocalipsa 12.12 sau 1.18!
referitor la ingerul cazut:
Da! am mai spus asta, acel inger preferat al lui Dumnezeu a fost Satan, iar dupa scena descrisa in Isaia 14:12, acesta a fost azvarlit pe pamant si a devenit Diavolul numit Satan, adica Dumnezeul bisericii tale.

| milan9 a răspuns:

Nu confunda lucrurile...
Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru milan9):

Ma Milane, tu chiar atat de habarnist esti incat nu intelegi ca fii lui Dumnezeu sunt tot poporul evreu_ Iar Fiul lui Dumnezeu sunt doar liderii spirituali ai acestuio popor incepand cu Moise si toti regii lui Israel care au fost UNSI in functia de rege sau lider spiritul in numele lui Dumnezeu.
Si golanul amarat pe nume Isus nu a fost UNS niciodata in nicio functie, aste spre deosebire de adevaratul Messia si Christos cel care püurte numele de Simon Ben Kosiba, cel care a fost UNS ca Rege al Iudeilor si astfel a devenit Christos si a fost recunoscut de poporul sau ca fiind acel Messia anunmtat de proroci, asa ca acest Simon fiind UNS ca Rege, este considerat ca fiind Fiul lui Dumnezeu si cand tu dai citatele tale despre Fiul lui Dumnezeu, acesta NU s e refera la un parapdit certat cu munca ci la acest Simon Bar Kochba pentru ca el este acela care a fost anuntat de proroci!
Pricepi? Sau tot asa de greu cum ai acceptat si faptul ca Biserica ta il slaveste pe Lucifer si nu pe Dumnezeu?