| SuNaM a întrebat:

Ce simbolizeaza acel om(de obicei paraclisierul) care iese cu o lumanare aprinsa in slujbele ortodoxe?

PS:Momentele cand iese sunt Sfintele Daruri, Citirea Evanghelilor si alte momente.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Probabil ceva care are legatura cu traditiile, pentru ca nu are legatura cu Biblia.

| SuNaM explică (pentru danay72):

Scuze,nu as vorbi de Biblie.De ce voi, martorii(in primul rand nu va judec, si in al doilea rand, unele sfaturi ale tale mi-au fost folositoare, asa ca respect) lui jehova nu resprectati pe Fecioara Maria cand in Biblie spune clar de Ea.Si de ce nu va impartasiti, cand in Biblie spune clar asta?

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Noi o respectam pe Maria, este mama lui Isus si o persoana care asculta de Dumnezeu.
Apoi despre faptul de a ne impartasi, in Biblie spune ca cei care au privilegiu de a fi alaturi de Isus in cer, se impartasesc cu ocazia Cinei Domnului.Luca22:19,20.Tot in ea, se arata ca sunt144000 de persoane care au privilegiu de a fi alaturi de Isus, iar acestia sunt persoane fidele, cu o viata ireprosabila.Eu nu ma impartasesc pentru ca nu fac parte dintre aceste persoane si nici nu sunt demna de un asemenea privilegiu. Apocalipsa14:1-5.De exemplu, pe 3 aprilie pe intregul glob are loc cina Domnului sau comemorarea mortii lui Isus la care ii indemnam pe toti oamenii sa participe pentru as arata recunostinta pentru ce a facut Isus pentru noi, iar cu acea ocazie putini oameni se vor impartasi.Ioan3:16

| MskDesign a răspuns:

Simbolizeaza unul din multele momente unde omul se lasa prostit de divinitati inexistente.