| Genesis2014 a întrebat:

Stiați că violul era permis evreilor, după porunca lui Yahweh transmisă prin gura lui Moise: „De se va întâlni cineva cu o fată nelogodită şi o va prinde şi se va culca cu ea şi vor fi prinşi, atunci cel ce s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea să-i fie nevastă, pentru că a necinstit-o; toată viaţa lui să nu se poată despărţi de ea." (Deuteronomul 22:28-29).
În afară de aceasta, răpirea femeilor, urmată de viol, nu era doar încurajată, ci chiar o poruncă de la Yahweh: „Mergeţi şi pândiţi din vii şi băgaţi de seamă când vor ieşi fetele din Şilo să joace la horă; atunci să ieşiţi din vii şi să vă luaţi femei din fetele din Şilo şi mergeţi în pământul lui Veniamin. (…) Şi fiii lui Veniamin aşa au şi făcut şi şi-au luat femei după numărul lor din cele ce erau la horă şi pe care ei le-au RĂPIT şi s-au dus înapoi în moştenirea lor şi au zidit cetăţi şi au început să trăiască în ele." (Judecători 21:20-23).
Intrebare : Din punct de vedere moral,vi se pare OK?
Dacă s-ar,,aplica"si-n zilele nostre asemenea odioșenii,ar fi OK?
Cum de se poate crede ca acest YAHWE poate fi acelasi cu Dumnezeul iubirii?
De ce credeti că popii,pastorii, predicatorii nu indică turmei si aceste fapte a evreilor sub indrumareaa lui YAHWE?

Răspuns Câştigător
| DoriKat a răspuns:

Oare erau posedati de D-zeu acei oameni care au scrs Biblia? ce inspiratie au avut? parerea mea este ca au scris ceea ce li s-a parut lor pe vremea aceea ca fiind etic sau moral.

46 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Poate avea mai multe interpretari... Poti spune ca este vorba si despre o aventura, nu un viol.

| Genesis2014 explică (pentru Wehrmacht):

Nu stiam ca in aventuri se PRIND femeile pentru sex!
Eu stiam ca acestea se fac de comun acord!
Dar cele pe care le răpeau pândind din vii, tot,, aventură'' se cheamă in interpretarea ta?
Cerne cuvintele, inainte de a le scrie!

| Filip23 a răspuns:

Pai daca si-au luat femei, inseamna ca si-au intemeiat familii.
De ce nu te deranjeaza ce se intampla azi, videochatul si salonul de masaj?

| Genesis2014 explică (pentru Filip23):

,,Si-au luat femei''! Tu auzi cum sună?
Oare de ce femeia cu barbatul nu trebuie sa fie,, luati'' de comun acord?
De ce sălbaticii evrei spuneau ca femeia trebuie,, luată'' nu câștigată?
Deci pe tine nu te deranjeaza relatiile cu forța?
Discerene sălbăticia de moralitate!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu a poruncit sa le rapeasca, daca citesti contextul vei vedea ca e vorba de batranii adunarii. Apoi legat de viol, Dumnezeu le-a poruncit sa plateasca ce au facut prin o amenda, dar si de sotie pentru ca daca nu o lua ea era data la o parte pentru ca nimeni nu s-ar mai fi casatorit cu ea. Era o masura iubitoare pentru ea.

| sublime89 a răspuns:

Se intampla si-n zilele noastre in unele tari musulmane. Poate nu chiar asa, dar ingrozitor de asemanator.

| Felys a răspuns:

Pai si in zilele noastre se practica la tigani furatul fetelor apoi casatoria, nu e normal dar din pacate acest obicei barbar nu a disparut

| iurii75 a răspuns:

Eşti ridicol încercând să judeci ceva, totodată nevăzând mai departe de vârful nasului. Pentru cei ce văd este clar care era situaţia veniamiţilor, ces cu popoarele canaanului... Du-te şi te culcă.

| Genesis2014 explică (pentru iurii75):

Daca un om cu mintea ingusta care vede logica ca si judecata,nu ma surprinde sa gandeasca asa!
Daca esti logic poti asemuii sălbaticia cu Dumnezeu?
Ce ti se pare tie a fi,,Dumnezeiesc ''in a instiga la crima si viol?
Se descriu asemenea fapte CLAR! fara interpretari!
Cum ar putea inteligenta universului (pe care multi o confunda cu YAHWE) sa indemne la asa ceva? indiferent din ce motiv,indiferent din ce cauza, indiferent unde este scris,, Divinitatea nu poate fi asemuita cu asemenea aberatii!
Somn usor, si daca ai vedenii sa stii ca nu sunt reale, sunt doar plăsmuiri ale mintii tale ratacite!

| iurii75 a răspuns (pentru Genesis2014):

Mii milă de tine rolling on the floor

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna seara. Tu ce crezi, daca Iahve, a scris anumite lucruri in Biblie prin intermediul profetilor, creyi ca le+a scris degeaba? 2Petru 1; 20+21. Sau o fi scris pentru ca sa il duca pe omul pacatos in deriva, si acest om neputincios, sa ajunga totusi sa+l judece pe Iah? Sii ca Satan asa este de siret maestru, cu multa experienta, de reuseste mereu sa+l puna pe Iahve intr+o lumina negativa in fata oamenilor, care fara vrerea lui Iahve, nu pot sa+si indrepte pasii catre tinta sa. Ieremia 10.23. Apocalipsa 12.9_12.Astazi Satan este bucuros, caci voia lui fac cei mai multi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca totusi ai ajuns TU sa+l judeci pe Iahve, stiai ca hula impotriva Duhului Sfant este un pacat grav ce nu se iarta? Intotdeauna ai gandit astfel-?

| Genesis2014 explică (pentru PorumbRodica1965):

Da! ce ai insirat tu acolo,este tot o manipulare prin frică!
Aceste tertipuri care se inoculeaza turmei,,merg'' doar la cei robotizati de religii! Nicidecum la cei eliberati de frică!
Doar prin frica de pedepse si amenintari cu focul iadului, turma religioasa este,, tradusă''să creadă aceste baliverne!
Daca ti-ar dispărea frica de iad si pedepse a lui Dumnezeu, i-a spune sincer, ce religie ai mai ține?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Genesis2014):

Nu stii tu dragule ce semnifica iadul_? Teama sfanta nu este tot una cu frica morbida de ceva. Cine are teama sfanta, are vointa deplina de-a castiga aprobarea lui Dumnezeu si a fi intr-o buna relatie cu El Daca doresti teama de Dumnezeul adevarat este inceputul intelepciunii. Daca doresti sa citesti in Biblie in Proverbe2:1-6; Proverbele 14:26, 27.

| Genesis2014 explică (pentru PorumbRodica1965):

,,Teama sfanta''?
Oooo, ce termeni dogmatico-religios!
Dupa tine si crima este,, sfantra''dacă este descrisă in biblie ca si ordin dat de YAHWE? http://www.trilulilu.ro/......-descris-a
Sau : http://www.trilulilu.ro/......dumitru-co
DISCERNE!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Genesis2014):

Vezi, vorbesti fara sa gandesti, si nu stii ce vorbesti.

| Genesis2014 explică (pentru PorumbRodica1965):

Cum se poate,, explica'' actiunile unor salbatici care au jefuit, ucis pruncii, si au,, păstrat''pentru ei fetele ce nu au cunoscut impreunarea cu un barbat!
Tie ti se par asemenea fapte odioase ca fiind de ordin Divin? (biblia descrie CLAR acestea)http://www.trilulilu.ro/......-descris-a
Gandeste nu numai respiră!

| DoriKat a răspuns:

Biblia este scrisa de catre oameni, pentru a fi citia de catre Oameni!

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Crestinismul spune ca biblia este cuvantul lui Dumnezeu, chiar daca este scrisa de oameni! DECI?

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Se spune ca au fost,, ghidati''de duhuri sfinte!
In ziua de azi, se cheama schizofrenie!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Corect!
si cum poate sa-ti impuna un schizofrenic ideea ca D-zeu a creat Pamantul in 6 zile?(sau alte prostii)

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Daca are vedenii, poate să spună orice!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Poate sa spuna orice! dar dupa aia, o biserica sa ii preia ideea, si tu, ca muritor de rand sa fii numit eretic de catre preot daca ii explici ca ti se pare imposibil ca D-zeu sa fi creat lumea in 6 zile.

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Bine spus!
Eu cred ca omenirea are șanse să se,, trezească''din acest vis urât, numit religie.Si asta se va intampla, crede-ma, deoarece,, minciuna are picioare scurte'', chiar dacă forțele oculte nu doresc asta!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Am vazut pe Discovery o emisiune despre tehnologie, etc si am inteles de acolo ca s-ar putea ca oamenii nici sa nu aiba suflet, adica toate actiunile noastre sa fie rezultatul complexitatii creierului uman. In acest caz, daca s-ar demonstra asta, Biserica si-ar lua o palma peste ochi si am scapa de multe "actiuni interzise" de catre biserica. Sper sa traiesc pana atuncibig grin

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Biserica din pacate a fost si este o unealtă a politicii si invers.
Aceste,, curve'' au dus omenirea catre colaps.
Oricum, timpul lor este scurt! Vor intervenii schimbari, ce va remodela lumea din punct de vedere spiritual si material. Trebuie, ca altfel nu se poate.

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

La ce te referi? se pregateste vreo apocalipsa? stii ceva ce noi nu stim? smug

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

O schimbare...

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Esti Dubios... dubiosule... laughing

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Dacă zici tu. poate pentru unii!

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Ce rochie frumoasa ai.E creatie proprie?

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Nu, din pacate. Dar este o idee despre cum vreau sa arate rochia mea la balbig grin

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Ooo,am aflat acum ca esti domnisoara!
Sa fii iubita draga mea!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Mai greu cu iubirea, dar. Multumescbig grin

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Nu se poate, la asemenea gusturi vestimentare...

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

laughing am sa incerc sa cred ca nu ai ras de mine cu ultimul comment

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Nicidecum.Nu-mi permit asa ceva, deoarece nu am motiv, sincer! Mai arunc si eu câte o,, pastilă''!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Bine. poate mai vorbim vreodata pe vreo tema. mi-a facut placere. ma duc sa dorm, Noapte buna!

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Somn usor si vise placute!

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Oare erau posedati de D-zeu acei oameni care au scrs Biblia? ce inspiratie au avut? parerea mea este ca au scris ceea ce li s-a parut lor pe vremea aceea ca fiind etic sau moral.

| Genesis2014 explică:

Ce bine ar duce-o violatorii in ziua de azi cu asemenea,, legi''!
Ar prinde o fată, ar lua-o cu forța. apoi cu bani ar putea sa o cumpere si sa o ia si de nevastă!
Bravooooo YAHWE, esti o,, mană''cerească pentru violatori!

| Marius_Grigore_1989 a răspuns (pentru Genesis2014):

Fetelor nu le-a placea nu? happy

| Exilee a răspuns (pentru Genesis2014):

Permite-mi sa-ti spun ca nu ai dreptate si ca violul reprezinta un act de desfrau.

"ar duce-o violatorii in ziua de azi cu asemenea,, legi'" CUm poti spune asa ceva?
Acesta este unul dintre cele mai grele razboaie, lupta cu patimile ( si nu orice fel de patima). Dumnezeu ne ofera mereu ajutorul si nici nu trebuie sa ne incredme in puterea noastra ca putem sa-i tinem piept desfraului de unii singuri. TI-ospun dintr-o experienta. Asa

Mai mult.
" Ar prinde o fata..." Sper ca nu esti serios.

Stii, era un citat foarte frumos.

" Orfeu, dupa cum sustin poetii imblanzea tigrii cu cantarea sa, dar Dumnezeu crestinesc, chemandu-i pe oameni spre o adevarata religie, a facut infinit mai mult; El l-a imblanzit pe om" ( Clement Alexandrinul)

GOethe si-a sustinut convingerea ca " a fi om inseamna a fi luptator" in diverse lucrari. Asa este. DUmnezeu a lasat ca omul sa stapaneasca tot, inzestat cu libertate, cu capacitatea de a distinge raul de bine.
Dar asta este doar o "parte"

MAi mult, trebuie sa si cercetezi ( in cazul in care doresti sa nu devi violator si sa constientizezi ca chiar si pentru un ateu este imorla, act de bestialitate) dogmele BIsericii, si sale aplici cu ajutorul lui Dumnezeu!

| Genesis2014 explică (pentru Exilee):

Inseamna că ce,, descrie''CLAR biblia acolo despre YAHWE nu este real?
biblia minte?
Te invit să citești din biblie la Deuteronomul 22:28-29 sau la Judecători 21:20-23.
Deci esti de acord sau nu cu ceea ce a indemnat YAHWE?
Fară alte tertipuri bisericesti : da sau nu.
Poti raspunde simplu!

| Exilee a răspuns (pentru Genesis2014):

Esti de acord cu ceea ce am scris eu mai sus? Da sau nu?

| Genesis2014 explică (pentru Exilee):

Sunt de acord cu afirmatiile tale legate de viol(adică că nu sunt OK )
Dar tot acolo ai spus ca Dumnezeu ne da ajutorul sa invingem desfraul!
CUM NE DĂ AJUTORUL? In biblie ne este descris CLAR că YAHWE (Dumnezeu)ajuta pe violatori si chiar le indica cumpararea si,, unirea''cu victima lor big grineuteronomul 22:28-29 La aceasta intrebare de ce nu raspunzi?