| Zazen a întrebat:

Stiati ca in biblie Violul este permis evreilor, după porunca lui Yahweh(Dumnezeu iudeo-crestin) transmisă prin gura lui Moise?: „De se va întâlni cineva cu o fată nelogodită şi o va prinde şi se va culca cu ea şi vor fi prinşi, atunci cel ce s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea să-i fie nevastă, pentru că a necinstit-o; toată viaţa lui să nu se poată despărţi de ea." (Deuteronomul 22:28-29). În afară de aceasta, răpirea femeilor, urmată de viol, nu era doar încurajată, ci chiar o poruncă de la Yahweh: „Mergeţi şi pândiţi din vii şi băgaţi de seamă când vor ieşi fetele din Şilo să joace la horă; atunci să ieşiţi din vii şi să vă luaţi femei din fetele din Şilo şi mergeţi în pământul lui Veniamin. (…) Şi fiii lui Veniamin aşa au şi făcut şi şi-au luat femei după numărul lor din cele ce erau la horă şi pe care ei le-au răpit şi s-au dus înapoi în moştenirea lor şi au zidit cetăţi şi au început să trăiască în ele." (Judecători 21:20-23).

28 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Si unde se spune ca violul este permis?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

In Vechiul Testament era altfel. Daca fata necasatorita nu era virgina, era considerata spurcata si nimeni nu se mai casatorea cu ea. Ba mai mult, risca sa fie ucisa. Deci, daca el se culca cu ea, trebuia sa se casatoreasca cu ea pentru ca pe atunci erau alte legi.
Dar nu este permis violul.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pe cine faci tu minte ingusta? Sau, ce biblie citesti si ce studiezi?

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Eu nu citesc biblia pentru a intra in contradictie cu ea. Si daca o sa cred tot din biblie si va fi ceva gresit, nu va fi vina mea.Dar totusi prefer sa cred totul.

| suntsuper a răspuns:

De ce tot scoti din context?laughing citeste si 22:13-29. Nu scoate de acolo doar ce iti convine. Fiindca de fapt este IMPOTRIVA violului.
Si ca sa nu ramana nimeni in confuzie, poftim:

13. Daca un om care si-a luat o nevasta si s-a impreunat cu ea, o uraste
14. apoi, o invinuieste de lucruri nelegiuite si-i scoate nume rau, zicand: "Am luat pe femeia aceasta, m-am apropiat de ea si n-am gasit-o fecioara" -
15. atunci tatal si mama fetei sa ia semnele fecioriei ei si sa le aduca inaintea batranilor cetatii, la poarta.
16. Tatal fetei sa spuna batranilor: "Am dat pe fiica mea de nevasta omului acestuia, si el a inceput s-o urasca;
17. acum o invinuieste de lucruri nelegiuite, zicand: "N-am gasit fecioara pe fiica ta." Dar iata semnele fecioriei fetei mele." Si sa desfaca haina ei inaintea batranilor cetatii.
18. Batranii cetatii sa ia atunci pe omul acela si sa-l pedepseasca;
19. si, pentru ca a scos nume rau unei fecioare din Israel, sa-l osandeasca la o gloaba de o suta sicli de argint, pe care sa-i dea tatalui fetei. Ea sa ramana nevasta lui, si el nu va putea s-o goneasca, toata viata lui.
20. Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21. sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate si sa moara, pentru ca a savarsit o miselie in Israel, curvind in casa tatalui ei. Sa cureti astfel raul din mijlocul tau.
22. Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amandoi: si barbatul care s-a culcat cu femeia, si femeia. Sa cureti astfel raul din mijlocul lui Israel.
23. Daca o fata fecioara este logodita, si o intalneste un om in cetate si se culca cu ea,
24. sa-i aduceti pe amandoi la poarta cetatii, sa-i ucideti cu pietre si sa moara amandoi: fata, pentru ca n-a tipat in cetate, si omul, pentru ca a necinstit pe nevasta aproapelui sau. Sa cureti astfel raul din mijlocul tau.
------25. Dar daca omul acela intalneste in camp pe fata logodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea sa fie pedepsit cu moartea.
26. Fetei sa nu-i faci nimic; ea nu este vinovata de o nelegiuire vrednica de pedeapsa cu moartea, caci e ca si cu un om care se arunca asupra aproapelui lui si-l omoara.----
27. Fata logodita, pe care a intalnit-o omul acela pe camp, a putut sa strige fara sa fie cineva sa-i sara in ajutor.
28. Daca un om intalneste o fata fecioara nelogodita, o apuca cu sila si se culca cu ea, si se intampla sa fie prinsi,
29. omul care s-a culcat cu ea sa dea tatalui fetei cincizeci de sicli de argint; si pentru ca a necinstit-o, s-o ia de nevasta, si nu va putea s-o goneasca, toata viata lui.

Fii atent mai ales la 25, 26

Răspuns utilizator avertizat
| suntsuper a răspuns (pentru Zazen):

Erau alte vremuri si faptele erau pedepsite la un alt nivel decat acum
si legat de exemplul cu omul, sunt sigura ca din nou faci abstractie de context

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Dupa ce a venit Iisus in lume, El a completat poruncile si au fost intemeiate cele 7 Sfinte Taine. Iisus spune ca numai cei blânzi și cu inima smerita au ce căuta în împaratia lui Dumnezeu. Nu s-a schimbat Dumnezeul. Citeste Ioan 3:16.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Iisus este o persoana a Sfintei Treimi. Sfanta Treime a existat, exista si va exista pentru totdeauna. Nu s-a schimbat Dumnezeul.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Dumnezeu este Unul alcatuit din trei persoane. Este ceva de genul,, Unul de trup si trei de fiinta''.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Stiu una de cealalta. Nu inteleg de ce mai pui atatea intrebari, deoarece eu ti-am raspuns la el in raspunsul anterior.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Zazen):

Stiu una de cealalta. Deseori in Evangelii Iisus ne vorbeste despre Tatal. Si despre Duhul Sfant la fel se vorbeste. Adica vrei sa spui ca noi stim de existenta,, Lor'' ( am pus ghilimele deoarece corect este,, Ei''), dar Ei nu stiu unul de celalalt? Adica suntem noi mai presus decat Dumnezeu?

| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

La faza cu "De ce M-ai parasit?" nu ajunge doar un raspuns pentru a fi explicat sensul. Ce pot sa iti spun pe scurt si la mintea ta de urator de crestinism ce esti este ca Iisus era OM si DUMNEZEU. La fel ca in gradina Ghetsimani, a intervenit latura umana, tocmai pentru a arata autenticitatea jertfei de pe Cruce. Gandeste-te, fara asta, era pur si simplu Dumnezeu care nu a suportat nici o durere (ca doar e Dumnezeu, no?) si a venit sa ne joace o piesa de teatru. Avem si acel "Mi-e sete" care arata inca o data ca durerea era reala, atat din punct de vedere psihic cat si fizic. Era de o asemenea oroare incat nimeni nu a mai crezut ca se mai poate intampla vreo minune, vezi reactiile ucenicilor.

Daca spui ca Biblia e de citit de azi intr-o luna, te inseli amarnic. Daca chiar vrei sa studiezi Biblia, probabil ca nici intr-o viata nu o sa o intelegi, datorita modului asta de gandire pe care il ai. Cauti nod in papura si scoti din context, in loc sa iei tot ce se leaga si sa vezi ca nu e chiar asa de "ilogic".

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Se cheama Sf. Treime. Te crezi tare ca poti tu cu mintea aia sa il cuprinzi pe Dumnezeu, atunci nu ar mai fi Dumnezeu daca tu ai putea sa il intelegi in totalitate.
Logica omului nu poate sa inteleaga asta (inca, doar prin intermediul lui Dumnezeu se poate descoperi), dar cred ca am subliniat suficient de bine in raspunsul meu ca a fost vorba de latura umana a lui Iisus Hristos. Persoanele nu se amesteca, dar sunt nedespartite si de-o fiinta. E ca atunci cand esti suparat, apoi fericit, apoi speriat. Esti aceeasi persoana, nu te transformi in nimic, dar sunt starile tale prin intermediul carora te manifesti diferit.

Si vezi ca faza cu popii si invataturi fara sens intra la categoria de brainwash, ca nu vrei tu sa le intelegi, asta e altceva, dar nu inseamna ca nu au sens.

Fara Dumnezeu nu il poti descoperi pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce dumnezeu nu a spus de la bun inceput ceea ce a spus iisus? a gresit apoi sa rasgandit

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

De la inceput Dumnezeu chiar vorbea cu oamenii(prin prooroci). Dar apoi oamenii au inceput sa faca multe pacate grave: inchinare la idoli, desfranare, etc. Plus ca atunci oamenii nu mergeau in rai, nici macar cei mai drepti. Apoi, a venit Iisus pe pamant, s-a rastignit si noi am fost iertati de pacatul stramosesc si ni s-a deschis drumul spre rai.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da iahve mereu a avut profeti, nu inteleg legatura intre raspunsul tau si intrebarea mea? de ce dumnezeu nu a vorbit despre legea iubiri de la bun inceput? de ce iisus e asa diferit fata de dumnezeu, din moment ce e acelasi persoana logic era sa fie la fel mereu, plus ca dumnezeu stie totul, el totul a predestinat absolut totul nimic nu se intamplata fara voia lui dumnezeu

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa ma informez mai mult despre asta...
Dumnezeu a creat legea iubirii facând un rezumat celor 10 porunci. Da il iubim pe El din tot sufletul, il vom asculta. Daca ne iubim aproapele ca pe noi insine, nu îi vom dori moartea.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cele 10 porunci nu sunt legea iubiri in mare parte sunt doar porunci pentru al slavi pe dumnezeu, sunt chesti de bun simt copiate indentic de la egipteni

BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

Aceasta comparatie le asigura un sprijin irefutabil celor ce sustin ca israelitii din vremea biblica s-au inspirat foarte mult din textele egiptene antice. La randul lor, egiptenii si-au dobandit cunostintele si credintele din culturile mai vechi ale Babilonului si Sumerului.