| teoeo a întrebat:

Stie cineva de ce nu ai voie sa mergi la biserica când esti la menstruatie.
Eu tin prima de saptamana de post si ultima(uneori si miercurea si vinerea ) si in VINEREA MARE tin pst negu.
Am tinut post toata săptămâna pentru a ma putea impartasii si apoi(astăzi) îmi zice mama ca e păcat sa mergi la biserica când esti la menstruatie.
De ce e păcat? Nu inteleg. Ce legatura are una cu alta?

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Totusi parca mai raman vreo 3 saptamani in care poti merge.
Intrebarea e : cum de te trage ata sa mergi la biserica tocmai cand esti pe val? Daca mai astepti cateva zile e vreun risc sa se mute parohia?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai are legatura, deoarece pe vremea cand s-a redactat VT adica acum 2500 de ani inca nu se inventase lines seta ultra absorbantele minune si se puteau intampla de toate:

https://www.youtube.com/watch?v=ry-WlR9_wEI

| 熊Panda熊 a răspuns:

Era pacat in Legea Vechiului Testament. In Noul Testaent, un strop de sange nu-l poate desparti pe om de Hristos, de Biserica. Ai voie sa intrii si sa participi la slujbe, dar sa te impartasesti doar in caz de maxima urgenta.
In Vechiul Testament, sangele cazut era considerat necurat. Atunci femeile nu aveau atatea modalitati de a preveni scurgerea cum au azi, iar in acele zile, daca femeia mergea la templu sangele putea sa-i cada pe jos, iar templul era spurcat si trebuia resfintit. Asa ca mai bine femeia statea acasa.
Noi nu mai suntem sub legea Vechiului Testament, insa babele "evangheliste" si preotii mai fanatici au spus ca nu e permis femeii sa intre in acele zile in biserica. Nu te lua dupa ei, asta e o indepartare de Biserica, mai ales daca tu tii post si ai ravna aceea de a merge la slujba, mai mare pacat e sa nu mergi.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Dar te sfatuiesc sa te duci sa te impartasesti, mai ales daca ai tinut post.
Impartasania e unirea cu Hristos, doar n-o sa stea un strop de sange in cale!

| RandomHuman a răspuns:

Nimeni nu te verifica, crede-ma.

| somethingrayUI a răspuns:

Hm... in momentul asta nu imi amintesc de vreun verset care sa explice asta.
Poate se aduce referire la faptul ca nu esti la fel de atenta in ziua respectiva in comparatie cu celelalte.

Întrebări recente