| OctavianDanielMaria a întrebat:

Stiind ca Iisus e fiul lui Dumnezeu, atunci cine e Sfantul Duh?

135 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 5 minute | danut a răspuns (pentru dany1988):
Si OXIGENUL este fluid si SIGUR nu il vezi.

dar Ceața ce este?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cea%C8%9B%C4%83

| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca fanatici religiosi niciodata nu vor oferi un raspuns rational,niciodata,never,mereu vor baga vrajeli,povesti,demne de un copil de gradinita,te provoc sa intrebi un copil de gradinita despre mos craciun vs un crestin de aici =indentice comportamente vei regasi,incapatanare, jigniri,insulte,ura, argumente de tot rasul bine macar aia sunt copii,dar astia adulti, pentru ca fanatici nu isi folosesc ratiunea si doar partea reptileana a creierului,ca o reptila i este frica de a cunoaste ceva nou si de a recunoaste ca ai dreptate,pus in fata unor dovezii ei vor ramane tot inchisi la minte,mai amuzant e cand ataca evolutia dar la intrebi de adn sau virus, microb habar nu au, daca le intrebi dar cum functioneaza pai un caine naste pisici zau, da asta cred ei, ei nu pot accepta argumente bazate pe dovezi doar care includ basme atat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uite un exemplu de copil de gradinita ca mentalitate

Daca evolutionismul ar fi fost o certitudine nu ar mai fi existat atatia oameni care cred in Dumnezeu. Ar fi fost ca si cu faptul ca Pamantul e rotund sau ca se invarte. Ar fi crezut-o toti. Pana nu o cred toti nu e o certitudine deci e credinta.
Vad ca nu cedezi in fata argumentelor logice. N-are rost sa continuam discutia. Pentru tine ateismul nu e credinta, pentru mine e. Punct.

deci la sfarsit inchide discuta si gata,ca un copil, eu cred ca exista mos craciun,el aduce cadouri la toti copii ca toti cred in el,desi e adevarat si gata inchidem discutia,nu conteaza ce crezi tu,conteaza ce cred eu,daca eu cred ca a ucide atei este un lucru bun este un lucru bun si punct, daca mulsulmani considera ca a arunca crestini in aer este un lucru bun este si gata,forma asta de religie este cea mai periculoasa,fanatica, isi repet daca sectancti vor ajunge la putere toti ortodoxi, catolici, atei vor arde pe viu, imi asum afirmatia oricand, sunt convins de ia, ce a facut biserica catolica e nimic fata de ce ar face astia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unchiul lui Iisus?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Sfântul Duh/Spirit reprezintă insuflarea divină ce a dat viață omului și tuturor ființelor vi.De asta popii au pus-o ca fiind al treilea element din așa zisa sfântă treime.

| mentholinks a răspuns:

Fecundatorul miraculos de ovul neprihanit.

| wpetterssone a răspuns:

Sfântul Duh este spiritul sfânt al lui Dumnezeu.
Spiritul sfânt este puterea lui Dumnezeu în acțiune, forța sa activă (Mica 3:8; Luca 1:35). Dumnezeu își trimite spiritul în sensul că își direcționează energia oriunde dorește pentru a-și înfăptui voința (Psalmii 104:30; 139:7).
Referindu-se la spiritul lui Dumnezeu prin termeni precum „mâinile", „degetele" sau „suflarea" sa, Biblia arată că spiritul sfânt nu este o persoană (Exodul 15:8, 10). Mâinile unui meșter nu pot acționa independent de mintea și de corpul acestuia; în mod asemănător, spiritul sfânt al lui Dumnezeu acționează doar așa cum îl îndrumă El (Luca 11:13). În plus, Biblia compară spiritul lui Dumnezeu cu apa și îl asociază cu lucruri precum credința și cunoștința. Toate aceste comparații evidențiază natura impersonală a spiritului sfânt (Isaia 44:3; Faptele 6:5; 2 Corinteni 6:6).
Biblia ne dezvăluie numele lui Dumnezeu, Iehova, și pe cel al Fiului său, Isus Cristos, însă nu citim nicăieri că spiritul sfânt ar avea un nume (Isaia 42:8; Luca 1:31). Când Ștefan, un creștin martir, a primit în mod miraculos o viziune cerească, el a văzut doar două persoane, nu trei. Iată ce spune Biblia: „El, fiind plin de spirit sfânt, s-a uitat țintă la cer și a văzut gloria lui Dumnezeu și pe Isus stând la dreapta lui Dumnezeu" (Faptele 7:55). Spiritul sfânt era puterea lui Dumnezeu în acțiune, datorită căreia Ștefan a putut primi viziunea.

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia nu este o carte de povești. Biblia este o scrisoare mai lungă pe care a lăsat-o Dumnezeu oamenilor pentru a ști ce vrea Dumnezeu să facă. Este o carte inspirată de Dumnezeu, nu scrisă de El personal.
Eu nu am de unde să știu ce este acest spirit. Orice cuvânt nou în caut în dicționar, învăț despre el. Așa este și cu spiritul sfânt, învăț despre el din Biblie, din Cuvântul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru wpetterssone):

"Dumnezeu își trimite spiritul în sensul că își direcționează energia"
A spune ca Duhul Sfant este o energie ESTE SATANISM pur.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vazut pana acum vreun Duh?

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Sfantul Duh este a treia Persoana a Sfintei Treimi, deofiinta cu Dumnezeu-Tatal si cu Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.

I Ioan 5:7 "Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acesti trei Una sunt."

Sfantul Duh este purces din Dumnezeu-Tatal, iar Iisus Hristos este nascut mai inainte de toti veci din Dumnezeu-Tatal, de aceea spunem ca Iisus Hristos este Dumnezeu.

Iisus Hristos este si Om, fiindca s-a nascut, in timp, din Sfanta si Preacurata Fecioara Maria, Maica Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-L putem vedea, deoarece Dumnezeu este Duh, complet necorporal, dar Il putem cunoaste prin Fiul Sau, Care S-a intrupat si S-a facut Om.

Ioan 1, 18 "Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata; Fiul cel Unul-Nascut, Care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intru cele sfinte nu se cade sa fii frivol! Daca vrei sa inveti ceva, pui mana pe carte, te catehizezi, mai intrebi pe cei care stiu, dar daca stai numai intr-un ras si o smecherie, iti pierzi vremea degeaba!

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iti lipseste o doaga de minte!

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru tine REPET a doua oara deoarece ai ceva probleme cu intelegerea. Domnul Isus Hristos a spus ca Dumnezeu este o fiinta in afara POSIBILITATILOR noastre de perceptie, deoarece NOI ca fiinte limitate NU putem vedea TOT spectrul de unde care exista in univers darmite si CE nu exista in univers, fiintele FLUIDE, sau Duhurile in limba noastra LIMITATA la un numar asa de mic de cuvinte. De aia nu poti intelege, deoarece nu exista cuvinte in limba noastra pentru a-ti explica, asa ca folosim CUVINTELE ce s-ar apropia de sensul respectiv, eu as folosi FLUID (se folosea in trecut). Acum, Duhul Sfant ESTE a Treia fiinta a Dumnezeiri, ESTE fiinta, dar natura ei nu a fost explicata deoarece probabil ar fi fost si greu pentru intelegerea noastra, tu esti un exemplu evident pentru privind "intelegerea".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fluide sunt si gazele.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si OXIGENUL este fluid si SIGUR nu il vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Duhul Sfant este o fiinta.
Dumnezeu ESTE o fiinta.
Nu le poti vedea fiindca sunt Duhuri, fluide precum GAZALE. Sunt fiinte din AFARA sistemului nostru MATERIAL din care este alcatuit Universul, de aceia nu pot fi vazute, chiar asa greu este sa intelegi/
Tu vreii sa fie ca noi DAR sunt din afara posibilitatilor noastre de perceptie. De aceia Domnul Isus Hristos S-A facut om, ca SA-L putem PERCEPE, SA-L putem VEDEA. Greu este si cu intelegerea asta. Despre NATURA Duhului Sfant nu s-a spus nimic ci doar ca ESTE FIINTA, deoarece nu exista cuvinte si NICI INTELEGEREA necesara pentru ceea ce face ACESTA. Singurul lucru pe care il stim este ca Duhul Sfant este acea Fiinta UNICA care poate accesa informatile din creierul tuturor fiintelor din univers si a face transferul de informatii INTRE Dumnezeu si restul fiintelor (in ambele directii).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cunosc fiinte care au spirit.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intelege ca notiunea de fluid este O INCERCARE de a explica ceva CE NU poate fi explicat. Dumnezeu este din afara spatiului, timpului si materiei din Univers.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am raspuns in alta parte, NU PUTEM vedea fiindca NU ESTE din Universul nostru, este dinafara, nu are caracteristicile specifice universului nostru, ESTE O FIINTA care a CREAT universul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vazut TU vreun SUFLET?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vazut tu vreun spirit?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai cumva notiunea de univers? De ce trebuie sa fie toata lumea creata, atat te poate duce mintea?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu suntem toti animale deoarece animalele NU au logica iar aceasta (LOGICA) nu poate apare din HAOS asa cum sustin unii ce se cred ATEISTI. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu mte comporti ca un caine dresat? Interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ce ai vrut sa spui cu catgelul dresat, nu am afirmat ca esti catel asa ca.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce daca?

| milan9 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Intr-adevar... Si apoi tot ii aud pe iehovisti cu "forta activa", de parcă vorbim aici de Mortal Kombat sau Pokemon! Cum indrăznesc oare iehoviştii să inventeze termeni din aceştia prin care de fapt nu încearcă să descrie ceva ci să adauge teorii greşite alături de înăţăturile creştine, denaturându-le le acestea din urmă...

Termenul inventat fantasmagoric "forţa activă", nu doar că nu are nici o şansă să apară în Scriptură (aceea care nu a fost încă denaturată şi trasnformată de ei) dar este un termen ce vine să desfiinţeze adevăruri sacre referitoare la Duhul Sfânt.
Şi asta pentru că Duhul Sfânt este Persoană!

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine omitoi o fi? rolling on the floor