| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea, va parea putin cam ciudata. Dar asta este. Nu vreau sa o luati la misto. Dar, este pacat sa te saruti cu un baiat? Mama mea asta imi spune. Si eu nu prea pot sa cred asta.

14 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E pacat doar inainte de casatorie sa faci sex, pai cum ai vrea sa evolueze iubirea voastra

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, nu vei fi luata in la misto. Si nu, tot ce zice mama ta despre comportamentul sexual uman o sa-ti para eronat. Incearca sa te gandesti pentru tine. Si ca sa-ti raspun la intrebare, nu, nu este. (esti disponibila? Glumeam.)

| LegionarulRoman a răspuns:

Daca este la intamplare, da, este pacat. Daca este cu baiatul(care ar trebui sa aiba vreo 17-18 ani) iubit si cu care o sa te casatoresti nu e un pacat nesemnificativ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor)) scuze, nu mă pot abţine!:

| mihaitaLGP a răspuns:

Mare pacat fetita.
Uite ce scrie in biblie :

Deutoronomul 22:20-21

Iar daca cele spuse vor fi adevarate si nu se va gasi feciorie la fata, atunci fata sa fie adusa la usa casei tatalui ei si locuitorii cetatii ei sa o
ucida cu pietre si sa o omoare, pentru ca a facut lucru de rusine în Israel, desfrânându-se
în casa tatalui sau. Si asa sa stârpesti raul din mijlocul tau.

Numerii 31:17-18
17. Ucideti dar toti copiii de parte barbateasca si toate femeile ce-au cunoscut barbat, ucideti-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut barbat, lasati-le pe toate vii pentru voi.

Ai grija, nu te intoarce in potriva cuvantului lui Dumnezeu ca el o sa te pedepesasca amarnic.
O sa arzi in iad secata de un infinit chin intern.

Asculta pe mama ta ca uite ce zice biblia :

Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie dat morţii, că a grăit de rău pe tatăl său şi pe mama sa şi sângele său este asupra sa. Levitic 20:9

Cauta in biblie versetele daca nu ma crezi. Ai mare grija.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Depinde ce varsta ai.
De obicei, dupa varsta de 16 ani iti poti face un prieten apropiat, care iti poate deveni iubit dupa ceva timp (insa doar unul, adica sa nu fii cu toti. dragostea poate fi doar cu o persoana, nu o poti simtii la mai multe la fel de puternic)
Acum depinde si din ce cauza te-ai sarutat, daca a fost un simplu joc nu.
Insa sa nu devina o obisnuinta.
Pe la varsta de 15-16 ani, repet poti simti cu adevarat dragostea.

| Disharmony a răspuns:

Este un păcat foarte mare. Nu te atinge de persoanele de sex opus, că te trosneşte dumnezeu!

| Z3R0H0uR a răspuns (pentru Disharmony):

Se scrie Dumnezeu...

| tasmania a răspuns:

Eu cred ca e o varsta la care ar trebui sa cugeti mai mult la invatatura decat la astfel de pacate. Dar e bine ca ai curajul sa intrebi.
E o problema cu ce spui tu fiindca lucrurile mari nu se fac dintr-o data, ci pas cu pas. Dupa ce o sa fi sarutata, o sa te intrebi daca e pacat pipaitul. Si dupa asta, o sa intrebi daca e pacat altceva mai mult. Fii mai curioasa in ce priveste formarea educationala deocamdata si vei avea timp pentru toate. Daca incepi de acum cu asa ceva, cati prieteni vei avea pana la casatorie? 10? 20?

| Patrick0Star a răspuns:

Normal ca nu este. Spune asta ca sa nu o mai faci. Defaot... dupa parerea mea, nu este un pacat sa faci ceva cu un baiat(nu am facut nimic pana acum, zic doar asa). pana la urma sunt chestii pur naturale, nu?

| dogee92 a răspuns:

Este foarte buna intrebarea ta!,ai sa vezi ca majoritatea nu au sa stie raspunsul,sau o sa zica ca "asa ii bine..." pentru ca asa fac ei,ceeea ce nu este corect!,Biblia are un raspuns la intrebarea ta, si eu am fost pus in situatia ta, si eu am avut aceeasi intrebare, si am avut norocul ca cineva sa imi spuna "uite asa zice Biblia", o sa iti dau un raspuns dar sunt curios sa vad ce zice lumea big grin

| HeiSuntNati a răspuns:

Am doar 15 ani!big grin Deci nu ma gandesc la casatoriehappy

| uyhhjhjhkjhkjh a răspuns:

NU e păcat dacă îl iubeşti dar să nu te culci cu el

| Arh a răspuns:

Gandeste-te logic...tu crezi ca e un pacat? Poate din punct de vedere biblic e un pacat dar asta nu stiu daca conteaza prea mult. Ceea ce conteaza cu adevarat e sa tineti unul la altul si sa fiti seriosi, sa va respectati unul pe celalat, sa discutati orice problema etc.Din punct de vedere medical/psihlogic este foarte normal sa vrei sa saruti un baiat dar la varste fragede ar fi de preferat sa ramaneti la saruturi. Daca relatia evolueaza bine dupa un timp (destul de mult timp incat sa fii sigura ca merita)puteti incerca orice ( dupa ce ai citit tot ce se poate citi despre boli cu transmitere sexuala si esti sigura ca vrei sa incerci).