| nustiunimicsuntmediocru a întrebat:

Sunt baiat si am 15 ani.
Stiu ca masturbarea este un pacat si i-am recunoscut preotului ca o fac, iar el a dat un Canon de 40 de zile.

Problema e ca nu ma pot abtine si vreau totusi sa o fac maxim o data pe luna/saptamana(inainte o faceam aproape zilnic, de mai multe ori intr-o zi)

Este vreo problema in asta?

Răspuns Câştigător
| Helper07 a răspuns:

Este o problema. Desi nu vei fi invinuit de omor, crezi ca poate fi mantuita o astfel de persoana? Eu am scapat promitandu-I lui Dumnezeu ca nu o sa mai fac asta niciodata iar apoi mi-am dat seama ca a fost o mare greseala. Eu nu am invins-o prin harul lui Hristos ci pentru ca m-am simtit obligat sa ma tin de promisiune. Deci asta nu e o solutie. Poti invinge pacatul prin harul lui Hristos nu prin altceva.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, popa si-a gasit prostul. Banuiesc ca o face si el, lui cine-i da Canon?

| nustiunimicsuntmediocru explică (pentru doctorandus):

Știi cum se spune, fa ce zice popa, nu ce face

| doctorandus a răspuns (pentru nustiunimicsuntmediocru):

Stii cum se spune, daca n-ar fi prostii, desteptii ar muri de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O faci când vrei și gata, ce atâta dramă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, problema este a relației tale cu fenomenul, cu obiceiul tău, cu religia și cu preotul duhovnic.
El a făcut ce a știut, Canon.
Dta ai făcut ce ai putut, abstinență rezonabilă.
Așa că problema este rezolvată.
Necunoscând canonul eu zic așa.
Lasă să treacă cele 40 de zile.
Apoi mergi din nou la spovedanie.
Și vezi ce Canon îți dă la noua situație.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masturbarea e ceva normal si benefic organismului mai ales la varsta ta. Bineinteles ca nu e cazul sa exageram... dar nicidecum sa ne abtinem, asa ca lasa popii si canoanele si freaca maimuta

| milan9 a răspuns:

Vezi bine ca parerile difera aici pe TPU (nici nu te puteai astepta la altceva) dar fa bine si ia in considerare ca unii sunt fie invederati atei care, in aversiunea lor in privinta credintei ar face concurenta cu afirmatiile lor pana si gurilor de Iad... sad

Lupta cu acest razboi al trupului iti este benefica atat pentru evitarea pacatului dar mai ales pentru a tine sub control tendintele de ansamblu ale desfranarii si efectelor devastatoare pe care in timp acest pacat le poate avea asupra ta si asupra persoanelor din jur (fata care iti va fi intr-o zi prietena- viitoarea ei familie daca nu veti ramane impreuna).

Abstinenta are factorul sau protector asupra sanatatii. Chiar si in cazul barbatilor casatoriti (!) le sunt contraindicate mai mult de doua. emisii seminale pe saptamana. Pierderile, in special de zinc sunt imense. Devin vulnerabili in fata cancerului si nu numai. Dupa un fiecare astfel de 'moment' organismul spoliaza creierul de ultimele resurse de zinc si nu numai (pentru refacerea cu prioritate a rezervei seminale) lucru care lasa creierul insusi foarte vulnerabilizat...

| FreddieM a răspuns:

Adica popa nu umblat la,, jucarie". Stai linistit copile, asa a ajuns popă prin,, pacatele "lumesti. E normal sa-ti descoperi sexualitatea la varsta ta.

| Dandinelle a răspuns (pentru milan9):

Imi pare rau dar aici se pare ca e prea de tot.
Omul acesta are 15 ani, incepe sa isi cunoasca corpul. Efectul asupra sanatatii...ai grija ce scrii. De ce nu adaugi aici si hormonii unui baiat de 15 ani si cum ii influneteaza, in timpul absitentei totale, psihicul? ok isi pierde din vitamine, dar se regenereaza. Faza cu vulnerabilitatea fata de cancer, te rog, ofera mai multe informatii pentru ca mi se pare chiar trasa de mot ideea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru milan9):

"Chiar si in cazul barbatilor casatoriti (!) le sunt contraindicat"

geniala asta, de zici ca in momentul in care semnezi certificatul de casatorie organismul functioneaza altfel.

| unoarecare2 a răspuns:

Masturbarea nu este pacat atat timp cat nu esti casatrit. Unde este pacat in a te masturba? Cine explica?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Milan9 sufera de delir mistic. De exemplu are delirul ca eu as fi ateu.

| KhludCiprian a răspuns:

Buna,

Stai linistit legat de auto stimulare. Depinzand de statistici am auzit de la 90 la 97 procente dintre barbati o fac si 80-90% dintre femei o fac.

Auto-stimularea nu e pacat ca nu e in Biblie, dar bineinteles ca pastorii si preotii au sa suceasca fiecare verset ca sa para ca ei au superioritate morala (desi foarte probabil si ei o fac).

Partea buna e caceva ce nu numai ca majoritatea dintre noi o facem, dar e ceea ce suntem: la ce ma refer, e ca e sanatos sa accepti cine esti. Nu e sanatos insa sa iti opresti toate pornirile de o frica imaginara sau reala de o pedeapsa ce nu isi are rostul.

Personal as zice sa lasi biserica deoparte si sa mergi inainte in viata: cauta-ti o prietena si daca faci sex, nu uita sa il faci cu prezervativ.

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Masturbarea e ceva imoral care trebuie controlat.
Masturbarea poate conduce la problmele de potenta, si in unele cazuri la probleme de administrare a vitaminelor si chelire.

| Superior a răspuns:

Daca renunti la p*rno si indecenta, vei uita de nevoie si te vei simti mai bine. Masturbarea e ca un drog, trebuie sa-i rezisti.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Ai uitat sa imi zici ca duce la orbire si la cresterea parului in palmă.