| Inferno a întrebat:

Sunt curcubeiele cea mai mare dovada a existentei Lui Dumnezeu? Este absolut evident ca orice curcubeu are nevoie de un creator inteligent,avand in vedere perfectiunea si complexitatea acestuia.
De unde stiu culorile sa stea la locul lor,de ce nu se amesteca? Practic probabilitatea sa obtinem un asemenea model aranjat este nula.

Asa gandeau oamenii in trecut, inainte ca Newton sa descompuna lumina in 1666. Si pe buna dreptate ca genul acesta de rationament te-ar fi pus pe ganduri.
Astazi stim insa ca in spatele formarii curcubeielor nu sta o inteligenta divina,ci simpla fizica.

Cu toate acestea, in zilele noaste exista alte rationamente,similare. Astazi nu mai vorbim de complexitatea unui curcubeu ci de complexitatea vietii,a sistemului solar sau a Universului.
Oare nu vor fi si acestea infirmate, tot asa cum a fost infirmata teoria curcubeului,care dupa mine parea mult,mult mai plauzibila?

Oare,prin analogie, nu putem anticipa ce se va intampla,nu este evident ca pe masura ce stiinta va evolua va raspunde si la aceste intrebari?

Si nu este oare evident ca raspunsul pe care stiinta-l va da va fi nesatisfacator pentru multi dintre voi, caci voi cautati magie,iar stiinta nu va poate oferi decat adevar.

Asa cum nu a fost necesara magia pentru a explica formarea unui curcubeu, nu va fi necesara magia nici pentru a explica formarea Universului, a vietii sau a altor lucruri.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pana la proba contrara, mai "asteptam".

| Inferno explică (pentru danut):

Asa este, trebuie sa asteptam deoarece nu putem sti sigur.
Insa a astepta inseamna a ramane impartiali pana proba contrarie, daca afirmi ca universul e dovada existentei Lui Dumnezeu nu inseaman ca astepti.

| Elvina a răspuns:

Nu e voie de Dumnezeu. Exista stiinta care poate explica formarea curcubeelor.

| sublime89 a răspuns:

E clar ca Newton a fost influentat de diavol in cercetarile lui referitoare la lumina, mai ales daca tinem cont de anul in care a descompus-o. Deci inca o dovada ca stiinta vine de la diavol.

Singurul adevar sacru e ca nu exista adevaruri sacre. Orice poate fi explicat rational, daca ai suficient timp, si daca nu esti cumva prea limitat pentru a intelege anumite aspecte. D-zeu nu e altceva decat raspunsul omului ignorant la intrebarile care-l depasesc.

| M25M a răspuns:

Curcubeul e simbolul homosexualilor, cu totii stim ca homosexualitatea e un pacat, deci nu are cum ca acesta sa fie creat de Dumnezeu, mai mult ca sigur e mana baiatului din subsol.

| Alcyon a răspuns:

Poate ca exista multe descoperiri care nu-s facute publice, pentru a nu crea dezordine. Gandeste-te ce s-ar intampla daca cercetatorii ar declara ca au descoperit dovezi ale existentei lumii de dincolo sau ale existentei (de ce nu) extraterestrilor. S-ar crea haos. Oamenii gandesc si se comporta intr-un anumit mod. Daca apare un element de genul asta in ecuatie, s-ar putea ca lucrurile sa o ia razna. In afara de asta, mi se pare idioata pretentia pe care o are omul modern ca stie totul, cand de fapt nu e decat un purice care-si da si el cu parerea, in legatura cu ce exista si nu exista. Cam la fel e si cu porcusorul meu de Guineea pentru care nu exista decat cusca in care e tinut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"in 1666"... e clar, e mana diavolului.

Uite aici pacatosule, un filmulet care te pune pe ganduri :

https://www.youtube.com/watch?v=UKms9UKc15U

Comentariile sunt dezactivate desigur.

--------------------------
@danut

"Pana la proba contrara, mai "asteptam". "... interesanta metoda de "asteptare" aveti.

| haryH a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu vrezi ce zici niste pusti de 17-18 ani e clar... au cautat si ei ceva pe wiki si acum tu crezi exact ce spun ei? rolling on the floor) vai de ****. Pacatosule? laughing)

| Inferno explică (pentru haryH):

Nu cred ca trebuie sa-i judecam pe ceilalti, fiecare are dreptul sa creada ce doreste.

| Aiwendil a răspuns:

Dumnezeu poate creea orice cu puterile lui.A creat curcubeul fara a avea nevoie de tehnologie.Inteligenta lui e prea mare, iar noua oamenilor ne trebuie tehnologie care sa intelegem aceste lucruri.
Tot ceea ce te inconjoara nu e decat magie materializata, dar asta nu insemna ca nu exista magia nemateriala.
Calculatorul functioneaza cu energie ce este o magie unita cu diverse lucruri materiale.

| Inferno explică (pentru Aiwendil):

Calculatorul functioneaza cu magie? Interesting...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aiwendil):

"energie ce este o magie"... O_O

| Aiwendil a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este adevarat. Prin proprietatile energie s-a putut da "viata",sa spun asa, multor tehnologii din ziua de azi. Daca le ei energia nu mai functionaza.
Energia este un element precum apa, pamantul, focul, aerul, ce in comuniune cu celelate elemente care le-am enumerat formeaza viata. Dumnezeu le-a creat si totodata El este elementele respective si nu numai.Se afla in tot.

| Narcis2007 a răspuns (pentru Aiwendil):

Tu ai auzit de atomi?

| Aiwendil a răspuns (pentru Narcis2007):

Am auzit de atomi.Stiu foarte bine ce sunt.Dar crezi ca au aparut asa acicidental, cum spun oamenii de stiinta? Nu. Dumnezeu i-a creat.Crezi ca s-au asezat asa accindetal niste atomi in diverse forme? Nu.Aici tot Dumnezeu i-a luat si-a facut din iei diferse forme de viata si materie.E cum ai spune ca un covor s-a tesut singur si nu a facut de catre tesatori.

| AndreiM77 a răspuns:

Pui niste intrebari pe care multi oameni si le pun.
Se vede ca tu crezi in evolutie.
http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/13700

| Inferno explică (pentru AndreiM77):

Gresesti, eu nu cred in evolutie.
Este o diferenta mare intre a crede si a sti.

| Rationalul123 a răspuns:

Isac Newton a scris mai mult despre religie si magie decat toate scrierile sale la un loc.
Dar probabil ca stiai asta.