| Dorugar a întrebat:

Ce parere aveti?

Dupa o intrebare simpla, in care ceream opinia onesta a credinciosilor sa ne prezinte dovezi stiintifice care sa ateste faptul ca Dumnezeu a creat oamenii din noroi, asa cum vedem ca acesia sustin cu atata fermitate de parca ar fi avea dovezile pe care le are Stiinta (si nu ateii) despre formarea Universului si a vietii pe planeta Terra, ce sa vezi, nimeni dar absolut niciun credincios din cei cu gura mare nu imi raspounde la intrebare, dar ma jigneste in toate felurile.
Oare din ce cauza acest comportament diabolic al credinciosilor in loc de raspuns civilizat si bazat pe argumete?

Nu cumva din cauza ca ei il slujesc ca Dumnezeu chiar pe Lucifer Tatal Minciunii?
Iata ce vedem in acest scurt film
https://www.youtube.com/watch?v=dcpVrtv2t-M

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa vad si eu devezile alea laughing, cum dovedesti ca magia exista. dar ei nu le au cu " dovezile, ei le au cu credinta. de fapt numai aia au. pe langa, 0

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Care dovezi vrei sa le vezi?
Alea care ne arata ca Dumnezeu a modelat oamenii din noroi, adica din acelasi material din care se face oala de noapte sau scoica de la WC?
Pai daca vrei dovezile alea cere-le de la Dumnezeu ca si asa comunici cu el ...NU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca ai sotie sau iubita,dar este cam in felul urmator:
Tu iti iubesti sotia si vrei sa-i arati asta.
Si ce faci? Ii cumperi ceva frumos care ei ii place.
Ea cand vede se bucura.
Ce se poate crede? Ca e materialista.

Vezi,chestiile astea nu se pot demonstra(ma refer la credinta). Doar ce este in sufletul tau stii.
Eu,din exterior,pot spune ca esti prefacut de i-ai dus cadoul acela, ca ar fi o obligatie din partea cuiva sau ca tu chiar tii la ea.

Si sunt si dovezi, doar ca fizic si chimic nu se pot demonstra.
Spre exemplu : Lumina Sfanta.
Pica de undeva din cer, in diferite feluri, este flacara, dar cateva minute nu te arde si este intr-o singura zi a anului si culmea, nu este o data fixa.

Acum ma intreb si eu, de ce, voi ateii folositi, data noastra?
Noi suntem in 2015 fiindca toate au plecat de la anul 1.
Cum voi negati existenta oricarei fiinte divine ar trebui sa notati ca data miliardele de ani.
A, sa ne aduceti si voi noua dovezi si sa ne spuneti cati ani au fost inainte de anul 1. Chiar sunt curioasa.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Tot ce exista sau face parte din realitate se poate demonstra.
Asa ca nu veni cu pilde pentru ca uite ce a spus Isus despre rostul pildelor In Evanghelia dupa Marcu, in cap 4, ucenicii ii cer lui Isus sa le explice de ce vorbeste mereu in pilde!
Si iata ce le raspunde Isus:
Voua vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI
ADICA ADIO MANTUIRE
Povestea continua asa :
"14. Semănătorul seamănă cuvântul.
15. Cele de lângă cale sunt aceia în care se seamănă cuvântul, şi, când îl aud, îndată vine satana şi ia cuvântul cel semănat în inimile lor

| Antimanele104 a răspuns:

O,da,încă un topic acru(de parcă nu erau destule pe TPU) care incită spiritele între religioși și atei.Oh, the humanity...

| Dorugar explică (pentru Antimanele104):

Oare din ce cauza ti se pare ca adevarul este acru si minciuna religioasa dulce?
Nu cumva ca si tu faci parte din acea gloata pe care o numesti humanity?

| Antimanele104 a răspuns (pentru Dorugar):

Am spus eu asta, inteligentule? Am spus eu undeva că aș fi fan religios sau ateu? Du-te înapoi sub piatra ta, ești aidoma oilor fanatice care cred sau neagă cu vehemență existența vreunei divinități. Eu am făcut o simplă remarcă la faptul că site-ul este plin de astfel de topicuri care agită spiritele, topicuri la care îmi vine să vărs când le citesc.Și da, normal că și eu sunt din rasa umană, dar vezi tu...sunt puțin mizantrop, nihilist și apatic, drept pentru care nu îi sufăr pe oameni în general.

| Dorugar explică (pentru Antimanele104):

Ma istetule care nu STII ( ca nu exista divinitate) ci doar crezi ca exista, dar se pare ca confunzi cele doua cuvinte si ai impresia ca a crede este = a STII!
Topicul asta este ca si in viata, pentru ca si in viata sunt aceste discutii, iar daca nu-i suferi pe oameni ar trebui sa te cati la un doftor ca nu e bine asa, nu ai vazut ce s-a intamplat in Alpi cand din cauza altuia ca tine au murit 150 de oameni nevinovati?

| Antimanele104 a răspuns (pentru Dorugar):

Esti dus cu pluta, nene.Din nou te intreb:UNDE AM ZIS EU TAMPENIILE CARE LE ABEREZI? Unde am zis eu ca a crede=a stii? Le scoti din fund prostiile astea sau ce? Refulezi numai bombe fara nici un fundament logic.Si apropo...prostia si incapatanarea oamenilor ma fac sa fiu mizantrop, nu oamenii care au intr-adevar ceva de spus.Iar tu cu siguranta nu ai nimic de zis in tot talmes-balmesul asta al tau.

| AnybodyANDnobody a răspuns:

Dumnezeu a creat pamantul si omul. Totul se bazeaza pe credinta. Iar Biblia, care este adevarata, ne povesteste depre facerea omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnybodyANDnobody):

Voi aveti credinta in credinta.

| Dorugar explică (pentru AnybodyANDnobody):

Dumnezeu a aparut pe scena acum 6 000 de ani, adica cu cca 4, 5 miliarde de ani dupa ce a aparut planeta pamant, asa ca El nu stie abslut nimic despre creatie pentru ca nu putea participa la ea pe cand nici el nu era
In plus de asta Biblia cea adevarata este Tanachul religiei mozaice si nu FURTUL intelectual pe care l-au facut crestinii cand au FURAT scripturile religiei mozaice!

| MskDesign a răspuns (pentru AnybodyANDnobody):

Explica-mi si mie, cum ai ajuns la concluzia ca Biblia este adevarata?

| Dorugar explică (pentru MskDesign):

Biblia este adevarata ca este scrisa de oameni si nu inspirata de Dumnezeu iar acei oameni au scris-o ca pe o cronica istorica a poporului evreu completata cu legende populare sau cu culegeri din folclor sau filozofia populara a acelor timpuri, deci trebuie cititita si inteleasa ca atere