| AvalohAlyn a întrebat:

Oare ar fi bine sa ma pocaiesc (sa trec la crestinii neoprotestanti) si sa imi dedic viata total lui Dumnezeu,lui Iisus Hristos ca sa fiu fericit,liber,impacat cu mine si cu Dumnezeu, linistit si in armonie?
Acum sunt foarte depresiv(am o tristete majora)..si in 5-6 ani de zile nu m-au putut ajuta nici psihologul si nici pastilele antidepresive...Si e logic intr-un fel fiindca cum naiba niste pastile si un om care da sfaturi sa iti poata lua o tristete majora? insa oare Dumnezeu m-ar putea ajuta?

Am incercat in trecut la ortodoxism(sunt nascut ortodox),la islam(incepusem sa citesc Coranul),la New Age dar nu m-am regasit deloc,nu mai sunt de acord cu ideea de moaste, ritualuri si mers la biserica...insa neoprotestantismul ma atrage..nu stiu de ce...am cateva carti neoprotestante si o Biblie neoprotestanta dar nu am apucat sa le studiez si sa le citesc serios..tot ce vreau e sa imi gasesc FERICIREA si LINISTEA si sa traiesc normal fara tristete,sentimente de inferioritate,timiditate,neincredere in mine si nesiguranta?
Nu sunt "nebun" insa momentan simt ca nu mai am niciun rost,sens,scop,menire,nu ma mai simt motivat pentru ce sa traiesc,practic motivele ar fi parintii, bunicii care ma iubesc mult si fara ei practic cu siguranta de mult eram dead...ma gandesc la sinucidere si o vad ca o solutie viabila dar nu am curajul sa o fac deocamdata
Oare m-ar putea ajuta "pocairea"(trecerea la neoprotestanti)?
Vreau sfaturi si sa ma ajute putin neoprotestantii(insa NU martorii lui Iehova)...ar fi bine sa ma pocaiesc si mai ales ce trebuie sa fac,care sunt primii pasi? De exemplu la penticostali,adventisti,baptisti,crestini dupa Evanghelie?

Ar fi bine daca ma pocaiesc? Dumnezeu m-ar putea ajuta sa imi gasesc echilibrul care nu l-am gasit pana acum la oameni?

Care sunt primii pasi? Ce trebuie sa fac?
Vreau raspunsuri serioase si nu de tip "caterinca"?
Oare asta ma va ajuta sa imi gasesc FERICIREA pe aceasta lume,adica sa ma pocaiesc?
Si acum apar si gandurile ca daca nu voi reusi,daca nu sunt in stare, increderea in mine e 0 oricum.
As prefera sa imi raspunda mai ales neoprotestantii.
Dau funda si fara glume proaste.

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Hey, nu fii trist! Esti foarte pretios in ochii lui Dumnezeu! Nu crede ca nu vei putea sa duci o viata crestina, caci la Dumnezeu totul e posibil! El e mai presus de mintea omului de plin de mila.
Domnul Iisus Hristos ne spune ca multi vor veni de la Rasarit pana la Apus si vor sta la masa cu Avraam, cu Isaac si cu Iacov!
Dumnezeu nu e rau. Nu El trimite omul in iad, omul patimas se desparte de Dumnezeu, vezi ca de obicei patimasii sunt egoisti, agresivi, aroganti, etc. Asta e un subiect pe care il discutam altadata.
Nu iti pierde increderea in tine! Nu asta doreste Domnul de la noi! In Dumnezeu e fericire desavarsita! Insa trebuie sa ai putinica rabdare si sa ai o relatie stabila cu Dumnezeu.
Nici sa nu te gandesti la sinucidere! In viata mai ingaduie Domnul sa mai vina ispite, ca sa vada daca avem credinta sau ne lepadam asa usor. Dar, cum spun, daca ai un gram de rabdare, va da si vremuri bune Domnul, nu ne lasa.

Un pas mare ar fi sa te informezei, si sa citesti Sfanta Scriptura.
Poti gasi fericirea si in Ortodoxie. Eu am gasit-o. Trebuie doar sa cercetezi, la suprafata s-ar crede ca Ortodoxia nu are logica, dar daca cauti atent, vei gasi cata logica are.
Si eu am trecut printr-o situatie ca a ta. Si cand m-am intors la Dumnezeu plangeam saptamani intregi. Si am trecut pe la adventisti si la baptisti o vreme. Dar am cercetat si am aflat ca Ortodoxia e credinta dreapta. Si in ea sunt cel mai fericit.
Dar depinde de alegerea ta. Eu asa te sfatuiesc, fratele meu crestin :)
Iti dau in linkul de mai jos un exemplu ce mie mi se pare extraordinar, Seraphim Rose : https://www.google.ro/......https?/url

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De ce nu incerci sa studiezi cu martorii? De ce esti contra lor? Ai avut o experienta neplacuta sau ai doar prejudecati? Daca tu ai studia Biblia cu ei in mod sinceri, vei gasi aceea liniste si fericire interioara de care vorbesti.Ai observat ca martorii lui Iehova sunt persoane bucuroase, iar aceasta datorita relatiei cu Dumnezeu si a analizarii Bibliei.Imi pare rau ca suferi, dar asta a fost solutia pentru multe persoane descurajate.Eu imi doresc din tot sufletul sa gasesti fericirea durabila.

| milan9 a răspuns:

Nu-ti pierde mantuirea doar pentru satisfactia gestului de a fi rebel... thinking

De socializare ai tu nevoie acum si nu de experimente cu sufletul tau prin fel de fel de grupari si religii...

| R0R0 a răspuns:

Nu inteleg de ce ortodoxia nu te atrage si de ce nu incerci sa Il gasesti pe Dumnezeul adevarat prin intermediul ei?
Tu, prin neoprotestanti, speri sa primesti ajutor de la un dumnezeu care nu exista.
Asta e parerea mea

| WhiteLife a răspuns:

Este foarte buna decizia pe care ai luat-o si Dumnezeu este singurul care iti poate umple golul din suflet. Daca vrei sa Il primesti in inima ta iti propun sa Ii vorbesti, asa cum stii tu, sa Ii spui tot ce ai pe inima si sa incepi sa citesti din Biblie. Dupa ce vei fi mantuit vei putea vizita mai multe biserici si cand te intorci acasa sa cauti de fiecare data daca ce s-a spus acolo este chiar asa. In momentul in care vei gasi o biserica primitoare, in care se vorbeste intr-adevar din Biblie si oamenii sunt gata sa te primeasca si te simti in siguranta acolo, poti sa incerci sa iei legatura cu un pastor/preot si sa incepi un curs de caticheza pentru botez (in cazul unei biserici neoprotestante), sau sa te interesezi ce mai trebuie facut. Daca ai fost botezat cand ai fost mic, la neoprotestanti botezul e obligatoriu (al doilea in cazul tau) ca sa poti fi membru in biserica. Deasemenea, botezul oamenilor mari este o porunca a Domnului Isus. Si daca Il primesti pe Domnul Isus in viata ta, El iti va da putere si intelepciune sa te comporti corect cu parintii si prietenii/colegii. Tine minte ca relatia personala cu Dumnezeu nu poate fi inlocuita de nimeni si nimic, nici de o biserica, nici de sentimente, nici de altcineva. Priveste-L pe Dumnezeu ca pe un prieten si cunoaste-L mai mult din Biblie. Vei inata Cine e si cum sa asculti de El.

| AvalohAlyn explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult pentru raspuns.
Dumnezeu sa te binecuvinteze.
Tu esti ortodox, catolic sau neoprotestant? De curiozitate.
O seara superba.

| WhiteLife a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc, iti doresc asemenea.
Eu sunt neoprotestanta.

| suffarstar a răspuns:

Ar fi bine pentru ce? Vrei sa fii fericit? Stii macar ce inseamna asta? Vrei sa iti tratezi ranile psihologice? Imi spui si mie cum un cult va putea face asta? Nu te lasa pacalit, fi istet. Cum te va ajuta pe tine motto-ul "Isus te iubeste. " sa nu te mai urasti si sa nu te mai negi? Te porti pe tine in spate de atat de mult timp incat ceea ce iti doresti acum este sa uiti, de fapt, cat de mult te urasti? Vrei afectiune sau te intereseaza spiritualitatea? Ce urmaresti de fapt? Fi sincer cu tine. Oricum, depresia si anxietatea nu se mai vindeca, daca sunt intr-un stadiu foarte avansat. Am fost penticostal timp de saptesprezece ani si mi-a iesit pe nas. Dar ar trebui sa intelegi ca cea mai mare parte a celor de acolo e compusa din raniti emotional, nu scapa nici ei. Tocmai pentru ca esti invatat sa te uiti pe tine, dar sa fii satisfacut cu asta. Ei numesc asta pace si bucurie de la Christos. E un joc de artificii, nimic mai mult. Observa cat de ranit esti si cat de disperat esti de afectiune. Cel mai probabil esti din cale-afara de emotiv iar din anumite circumstante nu ai fost iubit. Ceea ce se intampla acolo e identic cu mast. urbarea. Este un surogat al iubirii, intelege. Psihicul uman functioneaza pe baza de empatie, nu-i dai asa ceva, o ia in sens invers si zice ca nu-i bun de nimic. Crezi ca daca te uiti intr-o carte si auzi de douazeci de ori pe zi ca "Cineva sus in cer te iubeste." se va schimba ceva? Da, se va schimba, dar vei trai o minciuna. Peste cativa ani iti vei da seama ca nimic nu se intampla si ca oricum nimanui nu-i pasa de tine. Programelul ala mental "Cineva te iubeste" nu-si va mai facea efectul si nu vad cum te-ai mai putea ridica. Ti-am repetat de m-am plictisit, invata sa te intelegi pe tine si lasa Biblile si alte carti "spirituale" pentru aia care isi pot suporta o minciuna. Ma rog, faci cum crezi, in fond, are si ignoranta deliciul ei. Ai prefera o papusa de plastic ca surogat al unei iubiri autentice? Cine se cucereste pe sine va fi cel mai puternic om in viata.

Daca vrei sa te pocaiesti, mergi frumos la o Biserica, in special la evanghelizari, apoi mergi la pastor si ii spui ca vrei "sa te predai". Ti se va face caticheza si in cele din urma vei fi botezat. Ai mare grija de tine, au o stiinta de a-ti explora partea emotionala de n-ai vazut. Numa' bine.

| AvalohAlyn explică (pentru suffarstar):

E parerea ta si ti-o respect.
Oricum e posibil sa ai dreptate sau e posibil sa nu.
Poate timpul va hotara asta.
Mersi de raspuns, amice.

| suffarstar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Oricand happy

| drutzix a răspuns:

Gaseste-ti un psiholog bun. Religia nu indeparteaza durerea ci doar o mascheaza pentru un timp.
PS: Neoprotestantii normal ca o sa iti spuna ca gandesti bine deoarece vor mai multi adepti.

| J0B0MAT a răspuns (pentru drutzix):

Sunt de acord.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Acum e cel mai rau pentru tine sa faci decizii mari(dedicarea lui dumnezeu fara sa ai dovezi ca exista. sau sinuciderea). datorita starii de depresie. fa o lista cu lucruri ce iti plac sa le faci (hobby-uri, mountain biking, iesiri in natura, iti cauti o prietena de treaba etc.) si fa-le mai mult. inainte de faza cu dumnezeu vezi:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html /
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events /
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro /
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si mai zic ceva (nu comentati daca nu sunteti de acord cu mine ) : oricat ar zice ateii ca Dumnezeu nu exista, sunt lucruri prea clare care ne arata ca Cineva acolo sus ne iubeste happy.

| OlgaPlesecu a răspuns:

Dragul meu Alin, As putea sa-ți fiu bunica(pe fiica mea o cheamă Alina I-am zi așa pentru ca atunci când am născut-o treceam print-ro perioada f grea.si era singura mea alinare)Alinutule, vezi tu puiutule cât de rai sunt oamenii? Ai văzut ce răspunsuri descurajatoare ai primit de la unii? Ai tu puterea sa nu iei in seama și sa treci peste astea acum când ești atât de fragil? Asta e o dovada ca pe internet tb sa fii puternic și selectiv.Am ajutat o copila sa studieze Biblia și totul mergea bine...Dar intr-o zi a luat legătura cu un psihopat și a ajuns sa facă lucruri groaznice.Te rog din suflet nu-i asculta pe cei care te învață sa nu te îndrepti spre Dumnezeu.Sunt oameni bolnavi mult mai rău decât tine.Ca sa găsești fericirea trebuie sa afli întâi sensul vieții. Daca Dumnezeu a creat viața înseamnă ca el ne poate da răspunsuri la întrebările privitoare la viata.Biblia este o carte care vine ca o scrisoare de la Dumnezeu pentru toți oamenii.Este ca un ghid care ii îndruma pe cei ce primesc in dar (sau cumpara)un aparat elelectric, electronic sau o mașinărie ca sa învețe cum sa o folosească. Daca nu cunoaștem originea vieții și sensul ei nu știm cum trebuie sa o trăim. Daca nu știm cum sa o trimis nu putem fi Fericiți.Toti suntem in căutarea fericirii.Prin stări ca ale tale au trecut multe persoane dar au reușit sa depășească doar cu ajutorul lui Dumnezeu.Tu știi sa faci rugăciuni? Eu zic sa începi cu asta.Sa-i spui lui direct ceea ce ne-ai spus noua aici și sa-i ceri lui sa te îndrume.S-ți ajute ca găsești adevarata cale de viața.Iar sinuciderea las-o deoparte pentru ca viața are totuși un rost! Tu când vei merge pe calea lui Dumnezeu vei ajuta multe persoane sa se ridice pentru ca vei deveni un slujitor fidel al lui și vei face eforturi ca sa ajuți semenii și atunci vei fi fericit.Am o mare rugăminte la tine te rog nu ma ignoraFa-mi un mesaj și pune-mi dacă ești de acord sa vorbim in privat.Eu lucrez cu copiii și adolescenții și știu sa ma fac mică mica ca sa nu dau impresia ca le vorbesc de sus! Alinutu îți doresc sa ai zile pline de bucurii și satisfactii